Aile Hekimleri Sağlık Bakanı İle Görüştü

Aile Hekimleri Sağlık Bakanı İle Görüştü


5 Temmuz 2017 akşam saatlerinde Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ ile AHEF Yönetim Kurulu adına Başkan Uzm. Dr. Erkut COŞKUN ,2. Başkan Dr. Birol KOCAMAN,Sayman Dr. A. Cem ÇERKEŞ ve Genel Sekreter Dr. Alp KARAN' ın katılımıyla olumlu bir görüşme gerçekleştirilmiştir.Görüşmede Müsteşar Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Fatma Meriç YILMAZ,THSK Başkanı Sayın Prof. Dr. İrfan ŞENCAN , THSK Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa UZUN,THSK Uygulama Daire Başkanı Sayın Dr. Murat AĞIRTAŞ hazır bulunmuşlardır.Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede sahadan aldığımız geri bildirimler neticesinde ağırlıklı olarak ;
?1-)Aile Hekimleri ve ASÇ larının izin durumu hakkında beklentilerimiz dile getirilmiş 30 gün ücretli izin hakkı talebimiz iletilmiş ,sahanında beklentisinin bu olduğu bu konuda hassasiyet ifade edilmiştir.4b nin gündeme gelmesi üzerine hak kayıpları olduğu için bu tasarı tarafımızca reddedilmiş,aile hekimliginin başından beri 30 gün olan izin süresinden geriye gidişin hak kaybı olduğu söylenmiştir.Sayın Bakanımızda bu konuda ki hassasiyetlerimizi çok iyi bildiğini ve bizleri mağdur etmeyecek şekilde uygun bir düzenleme içinde olduklarını çok kısa sürede bu meseleyi çözeceklerini ifade etmişlerdir.
???2-)Yeni çıkması planlanan Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ile alakalı 2010 yılında tüm ülkede aile hekimliği sistemine geçişin sağlanmasından bu güne kadar çıkan nerdeyse her yönetmelik değişikliği ile maddi hak kaybına uğrandığı ve yönetmeliğin çıkışının gecikmesi ile sahada çalışanların tedirginliğinin ve karamsarlığının arttığını ifade ettik. Sayın Bakanda daha öncede belirttiği gibi ücret kaybı yaşanmadan düzenlemelerin yapılması için Maliye ile sürekli çalıştıklarını ve ortak bir noktada buluşacaklarını hak kaybı olmayacağını ifade etti
?3-)Yıllar içinde oluşan maddi hak kayıplarının telafisi, 2010 yılında çıkan ve 2011 de uygulamaya giren yönetmelik gereği % 6 gibi net bir gelir kaybı olduğunun bakanlık ve kurum yetkilileri ile yapılan toplantılarda tespit edildiğini dile getirdik. Sayın bakan bu kaybın biranda karşılanamayacağını zamana yayılarak telafisi için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ettiler.
?
4-)Sağlıkta Şiddet Konusu ile alakalı olarak bu sorunun artık kangren halini aldığını etkin sağlıkta şiddet yasasının çıkması gerektiği ifade edildi ve Sayın Bakanımızdan Adalet Bakanı ile birebir görüşerek bu konuya dikkat çekmeleri , beyaz kod gibi davalarda ceza ertelemelerine gidilmemesi hususunda gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması talep edildi. Sayın Bakan şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını konuyu Adalet bakanına ileteceğini, kamu spotları ile de bu konuya dikkat çekilmesi gerektiğini ifade ettiler.
5-)Kamu Hastaneleri Birliğine atanan personelin durumu ve ASM 'lerdeki ASÇ larının eksikliği konusunda ise Sayın Bakan bazı tedbirler alındığını ve kamu hastanelerine atanan personellerin ve diğer personellerin istedikleri anda Aile hekimleri ile sözleşme imzalayabilmeleri için gerekli düzenlemede sona yaklaştıklarını ifade etti.
Ayrıca Sayın Bakanımız Aile Hekimliği sisteminin köklü bir yapıya ulaştırılması için birlikte hareket edilmesi gerektiğini,sağlık çalışanlarının her konuda sorunlarını bildiğini ve bahsedilen konulara yönelik çalışmaların personelin hak kaybına uğramadan yapılması için çaba sarfettiğini,kısa sürede sonuçların saha ile paylaşılacağını belirtti. Görüşmemiz iyi niyetler ve görüşmelerin devam etmesi şeklinde tamamlandı.
??
Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ Beyefendiye sorunlarımız karşısındaki yaklaşımları ve misafirperverliği için AHEF Yönetim Kurulu adına teşekkürlerimizi arz ederiz

ahef

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ASH - 2 hafta önce
tabi canım ücretlerine zam yapılması lazım.
ayrıca şunuda iletin reçete yazmak dışında tüm işleri aile sağlığı elemanı yapsın diyin ne bu ya ..
Avatar
Hsm çalışanı - 2 hafta önce
Misafir hasta bakmazlar,atanan hastaya problem çıkarırlar,bakanlık tarafından istenen verileri istediğimizde problem çıkarırlar, reçeteyi acile yönlendirirler, tüm işleri ase yapar, misafir hastaya aşıda bile sorun çıkarıp yaptırmazlar. Kesinlikle hasta odaklı çalışmıyorlar. Sürekli talepleri var ama birde siz hasta şikayetlerini dinleyin.
Misafir Avatar
aile hekimi - 1 hafta önce @Hsm çalışanı
Aile hekimliğinde misafir hasta kavramı yoktur. Her hasta aile hekimini bilecek. Hasta atamanın bir yolu, üslubu vardır. Hepsi yönetmeliklerde yazıyor. Kafana göre hasta atayamazsın. Bakanlık tarafından bizden yazılı olarak veri isteme kalktı. Tüm istenilen verileri eğer işinizi doğru ve düzgün biliyorsanız sistemden görebilirsiniz. Başkasının yazdığı reçeteyi yazmam ve bu suçtur. Biraz kanun yönetmelik okuyun. Tüm işleri ase yapar demişsiniz ama yaptığı işten bir sorumluluğu var mıdır? Yoktur.ASE nin yaptığı işin tüm sorumluluğu Aile Hekimindedir. Sonuç olarak yalan yanlış yazılar yazıp hedef saptırmayın
Avatar
milli görüş - 2 hafta önce
Sağlık Bakanımız sağlık yönetimi mezunları, tıbbi sekreterler, hemşireler, attler vs.... ile de ilan ile resmi görüşme ortamı sağlamalıdır. Sağlık hizmetlerinin sunumund, hiçbir Hizmet sunucu paydaşı görmezden gelinemez.
Misafir Avatar
ase yakını - 2 hafta önce @milli görüş
bu hemşirelerin dernegi var mesela bunlar ankarada ne iş yapar,bunlarıda çagırsa
Avatar
Pratisyen - 2 hafta önce
Aile hekimleri dışındaki hekimlerin hakları ne olacak bizim niye ücretli iznimiz yok niye döner sermayeden kesinti oluyor niye en fazla maaşı aile hekimleri alırken sürekli aile hekimlerinin maaşlarının düşmesi konuşuluyor.
Avatar
Tsm doktoru - 2 hafta önce
Her işi yapan tsm doktorları aile hekimlerinin yarısı maaş alan yine tsm doktorları buna rağmen sürekli aile hekimlerinin özlük hakları iyileştitilmeye çalışılıyor. Bence işe de gelmesinler zaten çok da bişey farketmez
Avatar
Hekim - 2 hafta önce
Bakanlığımızın tek hekimleri aile hekimleri. Gerisinin kıymeti yok.
Avatar
Doktor - 2 hafta önce
Diğer doktorların özlük hakları niye konuşulmuyor. Üvey evlat mı diğer doktorlar
Avatar
Doktor - 2 hafta önce
Diğer doktorların özlük hakları niye konuşulmuyor. Üvey evlat mı diğer doktorlar