.

ADSM’DE GÖREVLİ HEMŞİRELER MAĞDUR EDİLMEMELİ!

ADSM’DE GÖREVLİ HEMŞİRELER MAĞDUR EDİLMEMELİ!Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde “ADSM’de” görev yapan Hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının başka hastanelere ressen  nakillerinin yapılmak istenmesi hakkında Şubede basın açıklaması yaparak yapılmak istenen usulsüzlüğe sert tepki gösteren Başkan Çeker; sağlık çalışanları adeta zorunlu göce tabi tutulduklarını söyledi.

Bu tür bir anlayışın son mağdurları Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde “ADSM” de görev yapan hemşirelerdir

Ülkemizde kamu kurumlarında amirlik yapan idarecilerin kurumu sevk ve idareleri esnasında sergilemiş oldukları olumsuz tutumları yüzünden Kamu kurumlarında “özellikle sağlık kuruluşlarında” her gün yeni bir mağduriyet yaşanmaktadır. Bu tür bir anlayışın son mağdurları Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde “ADSM” de görev yapan hemşirelerdir.

Plansız, programsız ve keyfiyete göre yapılan personel istihdam politikasının faturası sağlık çalışanlarına çıkarılmaktadır

ADSM’de hemşirelerin standart kadrolarının iptal edilerek başka hastanelere tayinleri yapılmak istenmektedir. Amirler tarafından zamanında sertifika verilerek veya atamaları ADSM’re yapılan hemşirelerin yıllarca burada hizmet vermelerini sağlayan Kurum yöneticileri bugün anlaşılmaz bir şekilde sizin sertifikanızın önemi yok, yıllardır buralarda edindiğiniz tecrübenin değeri yok, hastanelere geri dönün demektedirler. Plansız, programsız ve keyfiyete göre yapılan personel istihdam politikasının faturası sağlık çalışanlarına çıkarılmaktadır. Geçmişte yapılan usulsüzlüğü yine usulsüzlükle düzeltme yolu seçilmiştir. ADSM’de yıllarca  hizmet vererek belli bir tecrübe sahibi olan hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının rızaları dışında “RESSEN” başka kurumlara nakil istemeye mecbur tutulmalarından dolayı hem çalışan mağdur olacak hem de kamu hizmetinin sekteye uğraması nedeniyle kurum zarara uğrayacaktır.  Uzun yıllardır ADSM’de görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışanları başka hastanelerdeki tedavi süreçlerine alışmalarında sıkıntılar görülme ihtimali yüksektir.  Bu düzenlemenin görüldüğü gibi hiç kimseye faydası olmayacaktır. Kamu yararı ile de bağdaşmayan bu işten bir an önce vazgeçilmelidir. Bu işin haklı ve mantıklı bir sebebi yoktur.

Tuhaf olduğu kadarda manidardır

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun da bu konuda alınmış resmi bir kararı olmadığı halde Kocaeli Kamu Hastaneleri Kurumu ADSM’ye yazı yazılarak hemşirelerin il içi tayin yapması istenmiştir. PDC’ye uyumu esas alan personel politikasına hiç dikkat edilmez iken ADSM’deki hemşireler için bunun uygulanması da tuhaftır. Tuhaf olduğu kadarda manidardır. 2016 yılında ilimizdeki ADSM’de PDC göre istihdam  “Bulunması gereken” Ağız Diş Sağlığı Teknikeri – Teknisyen sayısı yaklaşık 75  olması gerekir iken bu sayıda ağız diş sağlığı teknikeri- teknisyeni ADSM de bulunmadığı halde konularında yetişmiş hemşireleri kurumlar arası zorunlu göç’e tabi tutmak kamu oyuna izah edilemez. Mevcut personeli zorunlu olarak başka kurumlara gönderildiğinde buralardaki hizmetin vatandaşa kimler tarafından verileceği de meçhuldür. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesinde özveri ile görev yapmış personeli bir çırpıda mağdur etmek hakkaniyet ve adalet ilkesi ile ters düşmektedir. Sadece Personel Dağıtım Cetveli “PDC” gerekçe gösterilerek bu işlemin yapılması yanlıştır. Sertifakalı memurun sertifikasına uygun çalıştırılması gibi mahkeme kararları ortadadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 3. maddesinde “Bu kanunun temel ilkeleri şunlardır: Sınıflandırma: A) Devlet kamu hizmetleri görevlerini ve bu görevlerde çalışan Devlet memurlarını görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayırmaktır. Kariyer: B) Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanını sağlamaktır. Liyakat: C) Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” hükmü düzenlenmiştir. Uzmanlaşılan bir görevde daha başarılı bir şekilde devam etme fırsatı bulan sağlık çalışanlarının tekrar hemşireliğe döndürülmesi yanlış olacaktır. Kısacası neresinden tutulursa elde kalan bu işten geri dönülmelidir. Çalışanlar mevcut görevlerine devam etmelidir. ADSM de görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının merak etmiş oldukları soruların yetkililer tarafından cevaplandırılmasında fayda var.

1- Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca, söz konusu uygulama talebinin hayata geçirilmesi için Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bir resmi yazı gönderilmiş midir?

2 -Mevcut personeli zorunlu olarak başka kurumlara gönderildiğinde buralardaki hizmet vatandaşa kimler tarafından verilecektir ? Yoksa bu seferde hastanelerdeki yandaşlar geçici görevle ADSM’mi görevlendirilmesi yapılacak.?

3 – İlgi tarih ve sayılı yazınızda belirtilen kurumlarda hemşire unvanı ile görev yapan personelin il içi tayin isteyerek Başka hastanelere gitmesinin Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince istenmesinin hukuki dayanağının Personel Dağıtım Cetveli “PDC” düzenlemesi dışında, başka bir hukuki dayanağının olup olmadığının cevaplanması kamu vicdanını rahatlatacaktır.

Sendika olarak bu konuda mağduriyet yaşayan sağlık çalışanları için örnek dilekçeler hazırladık. Çalışanlar bu talepleri ile ilgili başvurularını kurumlara yaparak mağduriyetlerine karşı hukuk mücadelesini başlatabilirler. Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde görev yapan zorunlu olarak göç tabi tutulan hemşire ve diğer sağlık çalışanları üyemiz olsun veya olmasın dava açmak istediklerinde sendika avukatlarımız ve Türk Sağlık Sen olarak dava açma sürecinde kendilerine her türlü hukuki desteği sağlayacağız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deephayal - 5 ay önce
sağlık personeline sendika olarak destek vermen güzel bir olay lakin sizde gerçekeleri biliyorsunuz ki adsm çalışan hemşirelerin nerdeyse tamamı torpilli hastanlerde çalısan eviyle ailesiyle mesai ve nöbet yüzünden ilgilenemeyen hemşire arkadaşlarımız var. torpilli hemşirelere destek sağlayıncaya kadar torpilli atamalrın önüne geçinki çalışanlar mağdur olmasın. yazında güzelce döşeminsin peki hastanede iş yükü yüzünden mağdur olan sağlık çalışanları için ne yapıyorsunuz. onlarada yardımcı oluyormusunuz. biraz gerçekleri görün 2015 yılında hangi personelin ne iş yapacağına dair yönetmenlik yayınlanmıştır. o yönetmenliği okuyun hukuki desteği okuduktan sonra vermeyi bir kez daha düşünün iyi çalışmalar dilerim.
Avatar
TSS - 5 ay önce
adsm lerde artik hemşirelik hizmeti mi kaldi? hasta yatışı, takibi, tedavisi mi var? herkes ilk atandiği yerde, birimde illaniyetli çalişacak diye bi durum mu var? nerde bu devlet adina bu millete hizmet? oturduk mu lafin dibine vuruyor, vatan kurtariyor, hukümetler kuruyor, sağlik politikalari geliştiriyoruz. insanlar hastanelerde ağir nöbet ve çalişma koşullari altinda ezilirken siz adsm lerde hemşireler madur olmasin diyorsunz? iyi de aga; sen aga ben aga, bu ineği kim saga?
Avatar
Mandira filozofu - 5 ay önce
Adsm calisanlar sanki hastaneye gecinci servislerde nobet tutacaklarini sandiniz onlar gene araya adam koyar rahat bir yer bulurlar biz yine gunasiri 24 tuttugumuz nobetlerle kalisiniz
Tek cozumu size soyleyeyim her ilde ve ilcede bulunan hemsire ve ebeler kura cekecek ve ve herke kirada cikan yere gidecek ozel sertifika si lanlar yogunbalim hemsireligi gibi haric
Avatar
atamacı - 5 ay önce
hakkaniyetten bahsediyosunuz çok vahim çelişki içindesiniz adsm deki hemşireler hiç nöbet tutmazken devlet hastanelerindeki ve eah hemşireler nöbet tutuyorlar ve aynı maaşı alıyorlar bunu hiç düşündünüz mü personel eksikliğinden dolayı hastanedeki hemşire fazla nöbet tutuyor onların suçu ne çok doğru bir uygulama siz devletin çıkarına olan herşeye muhalefetsiniz zaten.
Avatar
adsm pr - 5 ay önce
adsm deki hemşirelerin çoğu nöbet tutmamak için kendini torpille adsm ye aldıran kişilerdir adsm lerde ağız ve diş sağlığı teknikerleri çalıştırılmalıdır hemşireler kadroyu dolu gösterdiği için asıl bu bölüm işini yapmasını gerekenler atanamamktadır
böylece devlet hastanelerindeki hemşire eksikliği de giderilmiş olur ağız ve diş sağlığı teknikerleri de asıl işlerini yaparlar
haksızlık olduğuna kesinlikle katılmıyorum böyle düşünenleri de kınıyorum
Avatar
ss - 5 ay önce
adsmlerde 1 hemşire olsa yeter bence her ihtimale karşın ama diğerleri gereksiz iş güçten kaçanlar çoğu en rahat yerde olanlar hemşireler
ayrıca polikliniklerde çoğu şirket personeli temizlik personeli çalıştırılıyor iş kalitesi düşüyor herhalükarda eğitimli eğitimsiz kişilere iş verilmek zorunda kalınıyor sterillik çoğu yerde sıfır dbence bu konuları çok iyi araştırıp öyle yazılar yazmak lazım diye düşünüyorum
Avatar
atamacı - 5 ay önce
nöbet tutmama sadece hizmette 25 yılını dolduran personele ve nöbetsizlik raporu olan personele uygulanacak bir uygulama buna aykırı hareket eden yönetici görürseniz şikayet edebilirsiniz. (doğum vb)
Misafir Avatar
Mandira filozofu - 5 ay önce
25 yili doldurmak uzereyim boyle bir kanun oldugunu bilmiyorum benim calistigim hastande boyle birsey yok 25 yil ve uzeri olanlar çalısiyor sadece 25 yilini dolduran torpilliler noetsiz birimlere veriliyor araya adam sendika veye parti koyman gerekirboyle bir kanun varmi gercekten