Acil Servis Hemşiresi Olmak

Sağlık sektöründe sunulan hizmetin üstünlüğü/kaliteli olması; ekip üyelerinin bilgi, beceri ve yetkinlikleri ile doğru orantılıdır. Hasta sirkülasyonunun hastanenin diğer bölümlerine göre en hızlı olduğu, acil servis bölümünde çalışmak iyi bir takımın parçası olmayı gerektirir

Acil Servis Hemşiresi Olmak
29 Ağustos 2016 Pazartesi 00:33

Acil serviste, hemşire, hekim, yardımcı personel, hasta danışmanı ve diğer konsültan hekimlerin hepsi hizmet zincirini oluşturur. Zincirin her bir parçası sağlam ve birbirine kenetlenmiş olmalıdır ki ekip ruhuyla hareket edilebilsin. Sonuçta zincirdeki en zayıf halka kadar güçlüsünüzdür.

Acil servisler hemşirelik süreci basamakları ve eleştirel düşünme becerilerinin en hızlı uygulandığı yerlerdir. Çünkü acil servisin kapısından giren her hastanın şikayetlerinin ötesinde farklı sorunları olabileceğini biliriz. Diş ağrısı şikayetiyle acil servise başvurup MI teşhisiyle anjioya alınan ya da karın ağrısı şikayetiyle başvurup aort anevrizması teşhisiyle ameliyathaneye transfer edilen hastalarımız olmuştur. Bu iki örnekte de görüldüğü gibi özel bilgi- beceri ve proaktif davranabilme/düşünebilme yetisi acil servis hemşiresinin en önemli özellikleridir.  Gözden kaçırılacak en ufak ayrıntı, yada yapılabilecek bir hata hasta bakım sürecini olumsuz etkiler ve takip, tedavi, bakım uygulamalarının aksamasına sebep olur. Dolayısıyla zaman zaman yoğun stresde bu çalışma ortamının bir parçası olabilmektedir. Acil servis hemşirelerinin stres ile baş etme mekanizmalarının çok iyi olması gerekir ki en kısa sürede en doğru yaklaşımla her yaştaki hasta bireye doğru müdahale edebilmelidirler.

Bu süreçte hasta yakınlarının da unutulmaması gerekir. Özellikle nedeni bilinmeyen, hızlı gelişen, sonuçlanması zaman alabilecek durumlarda hasta yakınları endişeli, öfkeli, stresli, aceleci davranabilmektedir.Hasta yakınlarının bu duygularının hastaların bakımına yansımaması, takip- tedavi sürecini olumsuz etkilememesi için büyük pay yine acil servis hemşirelerinindir. Burada da acil servis hemşireleri için iletişim becerileri, kriz anını yönetme, empati yapabilme gibi özellikler ön planda olmaktadır.

Acil servisler her zaman acil durumlar için tercih edilmiyor ülkemizdeki birinci basamak sağlık hizmetlerinin yetersizliği, yada insanların hızlı bakım alma isteği acil olmayan durumlarda bile bu birime başvurmalarına neden olmaktadır. Acil servisin amacının dışında kullanımının önlenmesi gerekmektedir. Acil servislerde bulunan triyaj hemşiresi bu tür durumları iyi organize edebilmeli; tüm sağlık disiplinleriyle de işbirliği halinde çalışabilmelidir.

7′den 70′e her yaş gurubuna hitap eden bir bölümde çalışmak: çocukların ilgisini çekecek bir tiyatro sanatçısı; yetişkinlerin dikkatini dağıtabilecek (bir kültür böceği) genel kültür bilgisine sahip olunmalıdır. Özellikle de girişimsel işlem ve müdahalelerde bunu uygulayabilmek çok önemlidir. Kaç hayat hikayesi dinlemiştir acil servis hemşiresi; kaç hayatın sonlanmaması için ter akıtmıştır?

Kısacası acil servis hemşireleri; tüm duyguları iç içe aynı anda yaşarken bunu belli etmeyen, özel bir birimde çalışan ”ÖZEL”insanlardır.

Yazan: Berrin Özcan
Acıbadem Maslak Hastanesi
Acil Servis Klinik Eğitim Hemşiresi

Acıbadem Hemşirelik 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.