.

Açığa Alınan Memurlar Neden Geri Dönemiyor

Açığa Alınan Memurlar Neden Geri DönemiyorDevlet Memurlarının “görevden açığa alınması”müessesesi (kanundaki adıyla görevden uzaklaştırma), 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. Maddesinde düzenlenmiş, yine yasadaki lafzıyla bir “tedbir”dir.

OHAL sürecindeki “açığa alma” tedbirleri de bu maddeye dayanarak, memurların çalıştıkları idari kurumlar ya da OHAL valiliklerince uygulanmıştır. Buraya kadar pozitif hukuka “uygunluk” olduğu savlanabilir.

Yine Devlet Memurları Kanunu 139. maddesi uyarınca, hakkında bu tedbir uygulanan memura en geç 10 güniçinde idari disiplin soruşturması başlatılması şarttır.

Ne var ki, 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3. Maddesinde “15.7.2016 tarihinden sonra, milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında, ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri (yani 139. Maddede öngörülen 10 günlük süre –y.n.) Olağanüstü Hal süresince uygulanmaz” düzenlemesi yapılmıştır. Bu durumda, OHAL süresince bu 10 günlük soruşturma açma süresi uygulanmadan da tedbiren görevden uzaklaştırma “pozitif  hukuk" bakımından mümkün olabilecektir (Biz Kanuna aykırı KHK da çıkarılamayacağını düşünüyoruz, KHK-Kanun ilişkisi başka bir tartışmanın konusudur.)

TEDBİR NİTELİĞİNDEKİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA SÜRESİ 3 AYDIR

Ancak, adı üstünde TEDBİR NİTELİĞİNDE olan bu “görevden uzaklaştırma” uygulamasının soruşturma süresi dışında, bir de azami uygulama süresi vardır. Bu durum da Devlet Memurları Kanunu 145. maddede ikili biçimde düzenlenmiştir:

 

Madde şöyledir:

“Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır.

“Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder”

Dolayısıyla, “bir disiplin kovuşturması icabından olduğu”takdirde en çok 3 ay devam edebilecek olan “tedbiren görevden uzaklaştırma” halindeki 3 aylık azami süre, hakkında ceza kovuşturması (soruşturması değil!) olmayan tüm memurlar için geçerlidir. Bunun aleyhine bir düzenleme de yoktur.

Süren savcılık soruşturmaları, bu sürenin aşılmasına cevaz vermez, yasa açıkça “kovuşturma” demektedir.

KHK uyarınca işlemeyecek süre, lafzen de ifade edildiği gibi YALNIZCA SORUŞTURMA AÇMA SÜRESİDİR. Yani 10 günlük süredir. Bu düzenleme 3 aylık azami uzaklaştırma süresini aşmaya imkan VERMEZ!

BU SÜREYİ DOLDURAN MEMURLAR GÖREVE BAŞLATILMIYOR

Sonuç olarak; OHAL’de de görevden geçici uzaklaştırma süresi (hakkında ceza davası açılmayanlar için) azami 3 aydır!

3 aylık azami süre dolunca ne yapılacaktır?

Bu soruya da yine kanunun 145. Maddesi cevap vermektedir:

“Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır”

Bu durumdaki devlet memurlarını göreve başlatmayan amirler açıkça görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olur. Bu süreyi dolduran ve göreve başlatılmayan devlet memurları olduğunu biliyoruz. Geriye bir tek soru kalıyor: “Hala Hukuk Devleti olduğumuza inanmamızı mı bekliyorsunuz?”

Av. Doğan Erkan
Odatv.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hak - 2 ay önce
Sn editör helal olsun bu cesareti gösterebileceğini beklemezdim , tebrikler...umarım her şey hukuk çerçevesinde olur , hukuk hakkı adaletli bir şekilde tesis etmek için yüzyıllardır geliştirilmiş bir sistemdir , hukuk dışı her hareket , iyi niyetli olsa bile adaletsizliklere yıl açar...
Avatar
Hukuk devleti mi? - 2 ay önce
Guldürmeyin beni... ifade bile alınmayan bir soruşturma sürecini yaşıyoruz, hukuk devleti olmadığını anlamak için 3 ay gecmesine gerek yok...
Avatar
Garip - 2 ay önce
Gerçekten bu süreçte maddi ve manevi fazlasıyla yıprandık birde hergün elimiz internetteki haberlerde varmı bir gelişme diye,
Yazıktır günahtır bu kadar eziyet niye insanlara zaten bu kadar bekleyerek yeterince ceza verildi artık işimize dönelim lütfen .....memurların darbeyle ne işi olur ya Allah Rıza'sı için artık yayınlansın iadeler , çoluk çocuk perişan olduk :((
Avatar
Doktor 76 - 2 ay önce
Hangi karanlık güce hizmet ediyorsunuz? Vatan elden gidiyordu vataaannn söz konusu olunca gerisi teferruattır beylerr
Misafir Avatar
değmezsin ! - 2 ay önce @Doktor 76
sana okkalı bir cevap verirdim de kalibremde değilsin, uza şimdi !!!
Avatar
Dr - 2 ay önce
Hukuk devleti oldugumuza artik inanmakcok guc...ulkemin adaletine olan guvenim sarsildi..
Avatar
... - 2 ay önce
Kayseri milli eğitim müdürlüğüne bağlı olup 3 ayını dolduran öğretmenlerin görevlerine iade oldukları haberini okudum az önce.
Avatar
Skoda - 2 ay önce
EDİTÖR canini yerem senin.
Avatar
Dertli - 2 ay önce
Yani 3 ay gecenler baslayacakmi oluyor.bu yaziya gore