.

2016 Yılı Memura Getirilen Kılık Kıyafet Sınırlamaları..

Devlet memurları kamu dairesine sakallı gidebilir mi, kılık kıyafetler 2016'da değişecek mi? İşte yeni yönetmeliğin esaslarıyla memura getirilen kılık kıyafet sınırlamaları...

2016 Yılı Memura Getirilen Kılık Kıyafet Sınırlamaları..Devlet memurlarının kamu dairelerinde kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağı hususu Yönetmelikle düzenlenmiş olsa da, bazı memurlar zaman zaman bu kurallara uymayabiliyor... Peki 2016'da memurların kılık kıyafet yönetmeliğinde değişimler ne yönde... İşte cevabı...

16/7/1982 tarih ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan
Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”, memurların görevli başında kılık/kıyafetlerinin nasıl olması gerektiğini belirlerken, mevzuatta öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına uymayan Devlet memurlara verilecek disiplin cezaları ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

MEMUR SAKALIYLA İŞE GİDEBİLİR Mİ?

Yönetmeliğe göre, memurun sakal bırakarak veya sakal tıraşı olmadan işyerine gelmemesi gerekir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ise, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranan memura UYARMA cezası verilmesi ve bu durumun tekrar etmesi durumunda KINAMA cezası verilmesi öngörülmüştür.

Bu çerçevede, Yönetmelikteki sakal yasağı düzenlemesi kaldırılmadan veya değiştirilmeden, memurun sakal bırakarak veya sakal tıraşı olmadan işe gelmesi, disiplin cezası verilmesini gerektiren bir durum olacaktır.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KALKTI FAKAT SAKAL YASAĞI KALKMAMIŞTI!

Öte yandan, 2013 yılında söz konusu Yönetmelikte önemli değişiklikler yapılmış ve kamu çalışanlarının başörtülü olarak görev yapmalarının önündeki yasak kaldırılmıştı. O dönemde, memurların sakal yasağının da kaldırılacağı yönünde spekülasyonlar yapılmasına rağmen sakal yasağı devam etmişti. Ancak, izleyen süreçte ve günümüzde bazı memurların sakal tıraşı olmadan işe gittikleri de görülmüştür/görülmektedir.

YÖNETMELİK ERKEK MEMURLARININ KILIK KIYAFETİ İÇİN NE DİYOR?

Erkek memurların;

-Elbiseleri temiz, düzgün, ütülü ve sade olmalıdır.

-Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır. (Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez)

-Bina içinde ve görev mahallinde başı daima açık olmalıdır.

-Favorileri kulak ortasından aşağıda olmamalıdır.

-Saçları, kulaklarını kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılmalı ve temiz, bakımlı, taranmış olmalıdır.

-Hergün sakal tıraşı olması ve sakal bırakmamaları gerekir.

-Bıyıklarını tabiî olarak bırakmaları, uzunluğunun üst dudak boyunu geçmemesi, üstten alınmaması, yanların üst dudak hizasında olması ve alt uçlarının dudak hizasından kesilmesi gerekir.

-Kravat takması, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giymemesi gerekir.

-Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşmamaları gerekir.

Öte yandan, hizmet gereği kılık kıyafet uygulamasında farklılığa gidilebilecek meslekler de olabilmektedir.

YAZ DÖNEMİNDE KILIK KIYAFET DÜZENLEMESİ

Kıyafet Yönetmeliğine göre, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında yaz kıyafeti uygulaması yapılabilmektedir.

Ancak, bu Yönetmeliğe istinaden yaz dönemlerinde çıkarılan Baş
bakanlık Genelgelerinde sadece; makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırıldığı görülmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özgür memur - 12 ay önce
sakalla gelse nolur ülke mi batar.....hangi çağdayız ya
Avatar
SELİMCAN - 12 ay önce
yakında çalışanlar takke ile iş yerinde dolaşırlarsa şaşırmamak lazım. e artık onada alışırsınız .merak etmeyin , alışmak iyidir,dadından yenmez:)))) saygılarımla.
Misafir Avatar
Kerim - 3 ay önce
Ne olur,takke ile gelince ne olur,başörtüsü ile gelince ne oldu...hem sana ne sen mini eteklere bakmaktan takkeyi göremezsin ki zaten....
Avatar
Oktay Demir - 12 ay önce
artık bu ilkel sakal yasağının kalkması gerekiyor.türkiye dışında sakalın yasak olduğu başka bir ülke duymadım.bilen varsa bizi aydınlatabilir.önemli olan dış görünüş değil yaratıcı olabilmekte.tek tip traşlı,takım elbiseli ama işinde başarılı değil.yani anlamsız düzgün kiyafetli olması.isterse eşofmanla işe gelsin ama yeterki bilim adına birşey üretsin.örnek amerika,fransa,almanya,isviçre...uzayıp gider.12 eylül darbe ürünü bu yönetmelikler değişmeli artık bence...yıl 2016...saygılarımla...
Avatar
onur - 12 ay önce
personel sağlık size ne ya haber yapıp gündeme getiriyorsunuz boşverin milletin saçını sakalını
Avatar
sağlıkçı - 12 ay önce
başörtü sebest oldu güzel fakat şal takmaya başlandı bir ölçü olması gerkirformalar tunik oldu minide sebest olsun eşofmanda sebest olsun
Avatar
korhan - 12 ay önce
nöbet paralarını haber yapsanıza %50 artırımlı birimler azaltıldı ne uğraşıyorsun saçla sakalla
Avatar
Adam - 12 ay önce
i̇ktirin gidin lan... millet aya gidiyor, siz daha şekille şemayla uğraşıyorsunuz. bunları aşalı çook oldu uyanın artık... ve sizin korktuğunuz bu tarif edile şeklin dışına çıkılnasıda, ülkeyi bölmwdi, yıkmadı. ve de, pek âlâ bu şekildede devlet memurları en güzel şekilde hizmet verdi. ve de sizin gibi kücük bir azınlık haricinde, kimse de rahatsız olmadı...
Avatar
toplumsal gelişim - 12 ay önce
bırakın insanların sakalı bıyığı ile uğraşmayı çalışkanlığına ve başarılarına bakın. bürokrasi ön yargıdan arınmalı, kişisel tercihlere saygı gösterilmeli, işlevsellik, iş ahlakı ve kişisel gelişim kriter olmalı.