.

20 yılı hizmeti olan memur istifa edince, ikramiye alır mı?

20 yılı hizmeti olan memur istifa edince, ikramiye alır mı?

20 yılı hizmeti olan memur istifa edince, ikramiye alır mı?



Soru: Merhaba Devlet hastanesinde çalışan ve G.İ.H sınıfına bağlı 20 yıllık bir devlet memuru istifa edince tazminat alabilir mi ?

Cevap: 2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar hakkında, 5434 sayılı

Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesi uygulanmaktadır. 

1- İstifa eden bir Devlet memurunun öncelikle bilmesi gereken şey, ikramiyeye

hak kazansa dahi, aylık bağlanmadığı sürece emekli ikramiyesi verilmeyeceğidir.

İşçilerde böyle değildir. İşçiler, kıdem tazminatı almaya şekilde görevlerinden

ayrılmışlarsa, hemen memur ikramiyesinin karşılığı olan kıdem tazminatını alabilmektedir.

İşçi ve memur ayrımı konusundaki yazımız için tıklayınız.

2- İstifa eden memurun bilmesi gereken diğer husus, istifasının 1475 sayılı

İş Kanunun 14. maddesine uygun olmasıdır. Bu madde işçi istifaları için de geçerlidir.

Yani, memur aynen işçi de olduğu gibi, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde

istifa etmelidir. örneğin işveren ahlak kurallarına uygun olmadığı için görevine

son vermiş ise bu halde tazminat alınamaz. 14. madde özetle, çalışanın,

ortada kanunen geçerli bir mazeret yok iken stifa edilmesi halinde, kıdem tazminatı

verilmemesini öngörmektedir. Bu düzenleme, memur için de geçerlidir.

3- Yukarıdaki ilk iki şart sağlansa dahi Emekli ikramiyesi alınabilmesi için

bir diğer şart ise hizmet süreleridir.

- İstifa eden memurun 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve

başlaması ve 8 Eylül 1999 tarihinden sonra istifa ettiği sırada da 15 yıllık

sigortalılık süresi ile birlikte en az 10 yıl prim ödenmiş süresinin bulunması

gerekiyor. Bu şartı bulunan memura aylık bağlandığında memurluk hizmet süresine

emekli ikramiyesi ödenebiliyor. Yoksa ödenmiyor.

- 8 Eylül 1999 tarihinden sonra memur, işçi, esnaf olarak çalışmaya

başlamışlarsa emekli ikramiyesi ödenmesi şartı değişiyor. Bu durumda, (1 ) 7000

gün hizmet süresi olacak veya ( 2 ) 25 yıl sigortalılık süresi olmak ve bu süre

içerisinde 7000 gün hizmet aranmadan yalnızca 4500 gün hizmet süresi olması

şartıyla ikramiye alabiliyor.

4- Aylık bağlanması sırasında mutlaka memur olarak aylık bağlanması gerekmiyor.

SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olarak aylık bağlanmış olsa da eğer yukarıdaki şartlar

taşınıyorsa yine memurluk süresine emekli ikramiyesi ödenebiliyor.

4) Memurun, memurluk hizmet süresi dışında SSK.lı veya Bağ-Kurlu hizmeti

yoksa istifa ettiği tarihte değil de aylık bağlandığı tarihte memurluk süresine

emekli ikramiyesi ödenebiliyor. Kadın ise 20 yılını, Erkek ise 25 yılını tamamlayıp

emeklilik için gereken yaşını beklemek üzere istifa ederse bu memura SSK'lı,

Bağ-Kurlu çalışmamak şartıyla emekli aylığı bağlandığı tarihte ikramiye ödenebiliyor.

5) Memurlar istifa ettiklerinde Kurumları ve Sosyal Güvenlik Kurumu

tazminat olarak bir ödeme yapmaz. Emekli ikramiyesi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu

belirttiğimiz koşullara göre ödeme yapar.


Etiketler; #
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur - 8 ay önce
neden memur istifa edince kıdem tazminatını alamıyor neden 25 yıl çalışmak zorunda sgk li işçinin hakları memurda niye yokki çok haksızlık...emeklilik de çok uzun yaş şartı aranıyor mezarda emeklilik bekle bekle .. belki emekli oluruz...