.

112’lere Nakdi Yemek Yardımı Düzenlemesi Fiyaskodur

112’lere Nakdi Yemek Yardımı Düzenlemesi FiyaskodurTürk Sağlık Sen Açıklaması ;
 

1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gerekirken defalarca ertelenen ve ancak 11 ay sonra yapılan düzenleme ile 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi verilmesi hususu hayata geçmiştir. A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personeller yararlanacak. 

Attıkları imzaya sahip çıkmayan ve 9 aydır çalışanların mağdur edilmesine ses çıkarmayıp, idare ne yaparsa kabulümüzdür diyen malum-sen yüzünden 112 çalışanları 9 aylık hak kaybı yaşamışlardır. 
 9 ay 112 çalışanları, nakdi yemek kanuni zorunluluk olmasına rağmen bakanlığın işgüzarlığı, Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’in de Bakanlığa gık bile dememesinden dolayı nakdi yemek yardımından yararlanamamışlardır.
Bunun hesabını vermesini istediğimiz ama çalışanlardan bir özür bile dilemeyen bu sendikanın bugün hala utanmadan 112 çalışanlarına yemek yardımı kazanımımız hayırlı olsun demeleri ise adeta çalışanlarla alay etmektir. 
Yürürlüğe konan 112 çalışanlarına yemek düzenlemesine baktığımızda ortaya bir müjdenin kazanımın olmadığı çok açık bir şekilde durmaktadır.
 Çünkü, düzenlemeye göre 112 çalışanlarının nakdi yemek yardımı döner sermayeden karşılanacaktır. Bu düzenleme ile döner sermayelere ek yük binecek ve bir anlamda çalışanın bir cebinden alınıp diğer cebine bu nakdi yardım konulacaktır.  Kamuda nakdi yemek yardımı alan tüm memurlar bunu genel bütçeden almaktadır. Sağlık müdürlüğünde yemek yiyen arkadaşların yemek ücreti için ödedikleri katkı miktarı kadar belirlenen oranda genel bütçeden pay aktarılıyordu. Ama 112 çalışanlarının nakdi yemek yardımı döner sermaye bütçesinden karşılanacak. Zaten eriyip giden ve yok olan döner sermayede ne varda ne verilecektir anlamak mümkün değildir. 
Düzenlemenin bu haline bakıldığında malum yetkili-sen’in idare adına önemli bir kazanımı olduğu hususunda hiçbir şüphe yoktur. Bu hal çalışana bir şey kazandırmaktan çok neredeyse  idareye hiçbir şey vermeden yemek ücretlerini nakdi ödeme imkanı sağlamaktadır. 

Yapılan düzenlemeye göre aylık nakdi yemek yardımı 195 tl’yi geçemeyecektir. Bir 112 çalışanı ortalama ayda 8 nöbet tutsa bu günde 3 öğün yemekten toplamda 24 öğün yemek yapmaktadır. En yüksek bedel olan 195 TL ödense bile bir öğün için verilecek ücret 8 TL’dir. Kazanım ve müjde diye ortada dolaşanlar 8 TL’lik bir öğün yemek parasından çok mu memnunlardır ?  8 TL’ye yemeğin hangi lokantada yenileceğini de gösterebilecekler midir?
Kısacası bu düzenlemeyi  bir kazanım veya müjde gibi gösterenler neye imza attıklarını bilmeyenlerdir. İdarenin 11 aydır yapmadığı düzenlemede hesap sormak yerine hayırlı olsun diye bilme aymazlığını gösterenlerdir. Bunlar yüzünden de çalışanlar kaybetmektedirler. Biz bu düzenleme ile ilgili hukuki girişimlerde bulunacağız. 112 Çalışanları da bunlardan hesap sormalıdırlar. Çalışanın karşısına çıkmaya pek cesaretleri yoktur o yüzden karşılaşmayabilirler ama bunlara 1 dakikadan bile fazla üye olarak kalmak çalışanın kendine verdiği en büyük zarar olacaktır. Bunlara hala üye olan 112 çalışanları varsa kendileri bir an önce gereğini yapmalıdırlar. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEBRİKLER SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI - 2 hafta önce
SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI SAĞLIKÇILARA KAZANMIŞ OLDUĞU HAK HAYIRLI UĞURLU OLSUN.
Avatar
SAĞLIKCIII - 2 hafta önce
BEN BENİ BİLDİM BİLELİ TÜRKSAĞLIKSENİN GENEL BAŞKANISIN SENİNDE YETKİLİ OLDUĞUN ZAMANLARI BİLİRİZ GÜLDÜRME
Avatar
siz ne yaptımız - 2 hafta önce
yıllarca sizde yetkili sendikacılık yaptınız sağlıkcılara ne kazanım sağladınız ki şimdi çıkıp eleştiride bulunuyonuz
Avatar
döner sermaye - 2 hafta önce
Maliye bakanlığının onayladığı 112 yemek yardımı döner sermaye bütçesinden ödenecek, döner sermayeden kesilip ödenmeyecek burada bir yanlış anlaşılma var. Döner sermaye kesilmeyecek öyle olsaydı belirtilirdi bu durum
Avatar
aile kekimi - 2 hafta önce
Bizler bu ulkenin over. Yerim ...? Evlatlarrimiyiz
Avatar
Harbi - 2 hafta önce
Malum sen hiç boşuna uğraşma. İnsanları nasıl üye yaptığınızı, baskı ve tehdit öle nasıl sendikada kalmaya zorlandığını ı, değirmenin suyunu nasıl hep kendinize akıttığınizi, biliyoruz. Üstelik siz önce genel başkan yardımciniz Tombul un hesabını bir verin bakalim
Avatar
hemşire - 1 hafta önce
saglık sen bakın görün öğretmenler nasıl kamuoyu oluşturup gündemde oluyor nasıl mesleklerini kendilerini önemli hissettiriyor topluma millete.adamlar külliyede,çankayada ağırlanıyor ama biz saglık çalışanları doktorlar,hemşireler saglık memurlarının hiç adı anılmıyor o kadar itibarsızlaştırıldıkki kimse saygı göstermiyor değer vermiyor aşağilıyor dövüyorlar.halbuki herseyin başı saglıktır saglıksız hasta biri kimi ne yapabilir bizler şifa dağıtan elleriz değerimiz bu olmamalı.bizler diğer kurumlardaki gibi hep devletin cebinden masraf yapmıyoruz kazanıyoruz ve devlette kazanıyor en küçük bir hastane nin 1 aylık geliri 3.5 trilyondur bunun yarısı devlete gider hangi kurum kazanır böyle.memur sen sadece eğitim bir sen e aitmidir eğitimciler mi vardır sadece bu memursende eyyy sağlık sen yetkilileri .
Avatar
aile hekimi - 1 hafta önce
Aile hekimleri öğlen saatlerinde akşamdan kalma evden yemek getirip yiyorlar, bunlara ekmek alacak bir yerleri bile yokken, merkezde altlarında araçları olan 112 personeline kalkıp yemek parası veriyorsunuz bari aile hekimlerinede Kumanya türü yiyecek yardımı yapınki sendikanızı takdir edelim
Misafir Avatar
paramedik - 4 gün önce @aile hekimi
açlık oyunları oynama 15 bini biz almıyoruz