.

Türkiye 1.si, Görevde Yükselme Mülakatında Elendi!!

Türkiye 1.si, Görevde Yükselme Mülakatında Elendi..

Türkiye 1.si, Görevde Yükselme Mülakatında Elendi!! Sağlık Bakanlığı, 28 Haziran 2015'te, Şube müdürlüğüne yönelik görevde yükselme sınavı yaptı. Yazılı sınav sonuçları 1 ay sonra yani 28 Temmuz'da açıklandı. Ağustos ayında ise mülakatlar yapıldı.

5 farklı komisyon, 2 bin 437 kişiyi mülakata aldı. Sonuçlar 27 Kasım itibariyle açıklandı.

Açıklanan sonuçlara göre yazılı sınavda Türkiye 1.si olan aday elenmiştir. Ancak yazılı sınavda, sondan 3. olan aday mülakatta başarılı olarak şube müdürü olmaya hak kazanmıştır.

Şube müdürlüğünde mülakat uygulaması 2014 yılında getirilmişti.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, yöneticilik gibi bir görevde yazılı sınav sonuçları tek başına yeterli değildir. Zira yöneticilikte, daha önemli olan adayın yöneticilik yapıp yapmayacağının test edilmesidir. ancak ülkemiz hala, bir adayın yöneticilik vasfına sahip olup olmadığını ölçme konusunda, herkesi memnun edecek objektif bir yönteme sahip değildir. Ayrıca da, bu yönteme sahip olma isteği de bulunmamaktadır. Bu nedenle de mülakatta genel kültür, mebhaber.net/mevzuat">mevzuat, tarih veya türkçe sorulmakta ve bu sorulara bakarak adayın şube müdürü olup olmayacağına karar verilmektedir.

Tabi bu süreçte, yani adayın türkçe, tarih ve mevzuat sorularıyla yöneticilik vasfına sahip olup olmadığının öğrenilmeye çalıştığı süreçte, araya siyasi, bürokratik, hemşehri ve akraba torpili bulaşmakta ve nihayetinde çarpık bir düzen kurulmaktadır. bu öyle bir düzendir ki, hak eden elenmekte, en liyakatsizler kazanmaktadır.

Sözün özünü, elenen bir ziyaretçimizin görüşleri ile bitiriyoruz.

Evet. Sonunda şube müdürlüğü sonuçları açıklandı. Sizlere içimi dökmek istiyorum.

Ben tam 15 yıldır devletime en iyi bir şekil de hizmet ediyorum. Amirlerime sorarsanız mükemmel çalıştığımı söylerler. Bu zaman zarfında, tam 3 üniversite bitirdim, ailemden zamanımdan feragat ederek bir de üstüne master yaptım. Yaklaşık yirmiye yakın değişik konularda sertifikam mevcuttur. Bu arada üç tane de projem var önemli konularda. Yani anlayacağınız 11 yıldır çaba içerisindeyim, eşim bana diyor ki, ben seni tanıdım tanıyalı okuyosun diyor, evleneli 10 yılı geçti. Artık anlarsanız durumumu.

Bakanlık şube müdürlüğü sınavı açtı, yine çalıştım bir umutla, tek isteğim bu vatana hizmet etmekti, ama olmadı, neden mi? Malum benim, tabiri caizse kodaman bir torpilim yoktu.Olmadı.

Ama içim rahat, neden mi? Hakkımı yiyenler, bu dünyanın öbür tarafı var.Alacaklı olan benim.

Ne kadar da içim buruk olsa da, öbür tarafta çatır çatır, yakanıza yapışıp hakkımı alacağım.

Nasipte varsa gelir yemenden, yoksa da ne gelir elden...

Bu da benim atasözüm.. Hakkımı yiyen gardaş, şimdi sevin coş eğlen, sana cevabım var, kefenliyken..
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mavera mavera - 1 yıl önce
Namaz kılacaksın, oruç tutacaksın, güya helal haramı gözeteceksin, kul hakkının önemini bileceksin ve öbür tarafta hesaba çekileceğine inanacaksın…. Hakkın olmayan bir şeyi torpille almaya çalışacaksın. Oradan aldığın parayla çoluk çocuğunun rızkını sağlayacaksın. torpili yapanda bu vebale ortak olacak. Bunu yapanlar birilerinin bu nasıl Müslümanlık bu nasıl islam anlayışı demelerinden hiç korkmazlar mı? Hiç tüyleri diken diken olmaz mı? Heyhattt….
Avatar
ayşe - 1 yıl önce
türkiye birincisinin elenmesine üzüldüm.yazık olmuş.hak yerini bulmamış
Avatar
ayşe - 1 yıl önce
sondan üçüncü demek 2434. adam birincinin önüme gecmiş,bu adamın torpili kim miş.torpili olduğu kesinde torpili kim acaba
Avatar
ahmet sarı - 1 yıl önce
ah ah 10 yıl idarecilik yaptım.3 sınava girdim ve hep hakkımla bir yere geldim.araştırmacı oldum devletime daha etkin hizmet etmek için bu sınava girdim.ilk 150 kişi arasına girdim.61 puana alan adama kazandırdılar ben kaybettim.hakkımı helal etmiyorum.onların dayısı varsa bizimde Allahımız var.ne olur site olarak sizde bu zülme sessiz kalmayın
Avatar
ADALET ADALET - 1 yıl önce
bu kadar adaletsiz bir atama olamaz.türkiye tarihinde ilk.bukadarına pes.
Avatar
ÜST DÜZEY SİYASİLERE - 1 yıl önce
lütfen bu i̇şe bi̇r adalet penceresi̇nden bakin bu yanlişlari yapanlardan hesap sorun. bu ülke nereye gidiyor. bu şekilde liyakatsiz nereye gidecek bu ülke.adaleti sağlayın lütfen
Avatar
karınca - 1 yıl önce
yönetmelik:madde 16 - (1) görevde yükselme ve unvan değişikliği işlemlerini yürütmek üzere beş kişiden oluşan sınav kurulu veya kurulları teşkil edilir.
ankara 18.idare mahkemesi diyanet işleri mulakat iptal: sınavı yapan 3 farklı heyetin her birinin sınava giren her bir şahıs hakkındaki değerlendirmelerinin farklı olacağı ve bu haliyle objektif bir değerlendirmenin yapılamayacağı, farklı heyetler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu adaylar arasında anayasa'nın 10. maddesinde söz edilen eşitlik ilkesine de aykırı bir durum oluşacağından, 3'er kişiden oluşturulmuş 3 ayrı heyet şeklinde yapılan 02.01.2014 tarihli görevde yükselme (şube müdürü) mülakat sınavında ve dolayısıyla da söz konusu mülakat sınavında davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.
acilen saglık bakanlıgı görevde yükselme yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması gerekmektedir.dikkatinize...........
Avatar
MAŞ - 1 yıl önce
sözlü mülakatta çikan o ilgi̇nç sorulardan nasil olurda 5 te 4 yada 5te 5 cevap veri̇lmi̇ş olsun bi̇raz mantikli bakalim olaylara. ki̇mse kendi̇nde hata aramadan hep karşida hata arıyor.
Misafir Avatar
MAĞDUR A - 1 yıl önce @MAŞ
hem 100 soru ile ölçülemeyen kabiliyet 5 soru ile nasıl ölçülecek. işte bu ya
Misafir Avatar
DADAŞ - 1 yıl önce @MAŞ
arkadaşim i̇lk gi̇renler i̇çi̇n sorular i̇lgi̇nç ve zordu sonrasinda dei̇şi̇fre oldu sorular kolaylaşti ve üstüne bi̇r si̇tede sorulabi̇lecek ve sorulan tüm sorular yayinlandi.
Misafir Avatar
Mağdur - 1 yıl önce @MAŞ
18 yıllık şube müdürü olup 80 üstü yazılı puanı 5/4 yapan neden elendi acaba?
hem 100 soru ile ölçülemeyen kabiliyet 5 soru ile nasıl ölçülecek. ayrıca 1000 soruyu sorup durarak nasıl olacak o iş???
haya edin yavv