.

Sözlü Sınava Danıştay’da İptal Davası Açıldı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına dair yönetmelikte yapılan düzenleme ile sınavlarda yazılının yanı sıra sözlü sınav uygulaması da getirilmişti. Türk Sağlık-Sen tarafından Yönetmelikte bu çerçevede yapılan düzenlemelerin iptali için Danıştay’da dava açıldı.

Sözlü Sınava Danıştay’da İptal Davası AçıldıDava dilekçesinde değişiklik öncesi sadece şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki unvanlara atanacaklara sözlü sınav yapılırken, değişiklik sonrası alt/üst tüm kademedeki memurlar sözlü sınava tabi tutulacağı belirtilerek Bu durumun eşitlik, tarafsızlık, liyakat ve objektiflik ilkelerine aykırılık oluşturacağı belirtildi.  
Dilekçede sınavlarda bilgi düzeylerini ölçmede en temel kriterin yazılı bilgi olacağına dikkat çekilerek  her kademeden personelin sözlü sınava tabi tutularak, görevinde yükselmek isteyen tüm personelin bilgi düzeyine bakılmaksızın sözlü sınavda başarılı olmasıyla görevde yükselebileceği ifade edildi. 
Dava dilekçesinde sözlü sınavın ülkemizde oturmamış bir kurum olduğu belirtilerek“ Nitelikli personelin görevinde yükselmesi sağlanarak, kamu yararını en üst düzeye taşımak yerine her memura sözlü sınav kıstası getirilerek “kadrolaşmanın' önü açılmaktadır. Tüm kadro ve pozisyonlar için yazılı sınav sadece formaliteyi tamamlamak için yapılan bir sınavı, sözlü sınav ise kadrolaşmak için gerekli kıstasları taşıyıp taşımamanın değerlendirilmesini tanımlamaktadır.' denildi.  
Söz konusu düzenlemelerin Anayasanın kanun önünde eşitlik Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerde yer alan “Herkesin işinde daha yüksek mevkilere atanma sırasında, kıdem ve ehliyetten başka bir ölçüye tabi olmaksızın, eşit imkânlara tabi olması'  gerektiği kıstaslarada aykırı olduğuna vurgu yapılarak Öncelikle ve ivedilikle savunma alınmaksızın, yürütmesinin durdurulmasına ve iptaline karar verilmesi istendi. 
Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Kamuda sözlü sınav adalet ve hakkaniyeti sağlamaz. Doğru adayı da seçmede bir kriter olamaz. Bunun örnekleri her sözlü sınavda yaşanmıştır ve mahkemeler birçok sözlü sınavı iptal etmiştir. Çalışma Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’na da sözlü sınavın meydana getireceği sıkıntıları ifade ettik ve bu yanlıştan dönülmesini istedik. Çünkü tüm görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında sözlü sınav yapmak kamu çalışanları açısından bir felakettir. Kamuda adalet duygusunu yok edip çalışma barışını bozacaktır. Bunların önüne geçmek hak ve adaleti sağlamak için bu düzenlemelerin iptali amacıyla Danıştay’da davamızı açtık.' dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2351 VHKİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.HEP MİNNETLE ŞÜKRANLA ANACAĞIZ BİR ÖMÜR.... - 1 ay önce
SAYIN BAŞKAN ALLAH AŞKINA GÜLDÜRMEYE ÇALIŞMAYIN GÜLECEK HALİMİZ YOK.SİZİN GÖZÜNÜZDE BİR SAĞLIKÇILAR VAR BİRDE KAYDA DEĞMEYEN ÖTEKİ ÇALIŞANLAR.EY SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI BİZ 2351 VHKİ SINAV KAZANIP ATANMADIĞIMIZDA HİÇ BİR ÇABA SARF ETMEYİP GÖRMEZDEN GELDİNİZ. HEPİNİZ 3 MAYMUNU OYNADINIZ.AMA AYNI DÖNEMDE ÇEVRE SAĞLIK TEKNİKERLERİNİ GÖREVE BAŞLATMIYORLARDI NE YAPIP EDİP ONLARIN BAŞLAMASINI SİZ SAĞLADINIZ EVET SİZ HİÇ KİMSE APTAL DEĞİL.ÇÜNKÜ SİZDE BİR ÇEVRE SAĞLIKÇISI VE SAĞLIK PERSONELİYDİNİZ İŞTE MESLEK TAASSUBU BU OLSA GEREK.ADALET HERKESE LAZIM BURDA ADALET YOK AMA ÖTEDE ALLAHIN ADALETİ ŞAŞMAZ MUTLAK ADİL OLAN ALLAH HAKKIMIZI SORSUN.BİZLER TEK MAAŞLA KIT KANAAT YAŞAMAYAÇALIŞALIM BANKALARLA BOĞUŞALIM BİRİLERİDE EKMEĞİN KAÇ TL OLDUĞUNDAN HABERSİZ YAŞASIN NE GÜZEL DÜZEN ADALET.OH NE ALA 2351 VHKİNİNHAKKINI ARAMA YERİNE GÖRMEZDEN GELEN GENEL BAŞKANLAR ALLAHA HAVALESİNİZ BU KARA LEKE SİZİ ÖMÜR BOYU RAHAT BIRAKMAYACAK SİZ İŞİNİZE GELDİĞİ GİBİ HAREKET EDİN YERİN ÜSTÜ GENİŞ .BEKLEYİP GÖRELİM.
Avatar
ŞENOL BİRİLERİNİN AVUKATLIĞINI YAPMA DÜRÜST OL - 1 ay önce
BU MEMLEKETTE LİMME SAĞLIKÇILAR İŞ BAŞINDA SAĞLIKÇI OLMA KOLAYDA VHKİ OLMAK ZOR.6 AYDA BİR YILDA ADAMLAR SAĞLIK PERSONELİ OLDULAR .AKABİNDE GEVHERİ NESİBELİ MÜDÜR, ÖĞRETMEN EFENDİME SÖYLİYİM BAKANLIKTA UZMAN GENEL BAŞKAN OLUNUYORDA VHKİ OLUNMUYOR.ADAMLAR GENEL BAŞKANLIKTAN DÜŞSE BAKANLIKTA UZMAN KADROSU BALLI EK GÖSTERGELİ KADRO ONU BEKLİYOR BUNLARI NEDEN SÖYLEMİYOR NEDE OLSA SAĞLIKÇILAR MESLEK TAASSUBUNDA ON NUMARA TEBRİKLER.....
Avatar
VAY BE GÖZLERİM YAŞARDI GÜNAYDIN - 1 ay önce
YA HELAL SANA BÜYÜK BAŞKAN.BÜYÜK BAŞKAN 2351 VHKİ SİZİ UNUTMADI UNUTMAYACAK.BU TRAMVA VE YARA GÜN GEÇTİKÇE DERİNLEŞİYOR.SİZDE ÇOK HAYIR DUA ALIYORSUNUZ BİLESİNİZ.ŞİMDİ SİZE SORUYORUZ MADEM BUNLAR TARAFINIZDAN KABUL GÖRMÜYORDU VE ÜYELERİNİZ ARASINDA FARK GÖRMEDEN HER KES İÇİN MÜCADELE VERİYORDUNUZ BİZ HİZMETLİLER 2351 VHKİ KİŞİ VHKİ SINAVINI KAZANDIĞINDA NEDEN İLGİLİ KANALLARI KULLANIP DAVA AÇMADINIZ. SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI HAKTAN ADALETTEN ASLA VE ASLA SÖZ ETMEYİNİZ SU AKAR YATAĞINI BULUR ALLAH BÜYÜK ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMLARIN ALLAHI VAR. SAĞLIKÇILARIN BAŞKANI BİZİM SESİMİZİ HİÇ DUYMADINIZ DUYMAKTA İSTEMEDİNİZ ŞİMDİ KALKIP HAKTAN HUKUKTAN SÖZ EDİPTE YARAMIZI KANATMAYIN.BU HAKSIZLIĞI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.................2351 VHKİ DEN BİRİ.......ALLAHA HAVALE ETTİK.. .ÇOLUĞUMUZ VAR ÇOCUĞUMUZ VAR VEDE TEKMAAŞLIYIZBİLMEM ANLADINIZMI. AMA NERDE SİZDE GEÇİM DERDİ DİYE BİR ŞEY YOK EMİNİM EKMEĞİNKAÇ LİRAOLDUĞUNDAN HABERİNİZ YOK. BİZLER ÖLELİM SİZ DİRİLİN.HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ
Misafir Avatar
şenol - 1 ay önce @VAY BE GÖZLERİM YAŞARDI GÜNAYDIN
arkadas acılan kadro kadar atama yapıldı...neyin havasındasın sen anlamadım..1000 kişilik karo varsa 5 bin kişi barajı gectıyse hepsimi atanacak.tutturmussun bi 2351 ..yine açılıyo..çalış yüksek puan al atan...
Avatar
hizmetli - 1 ay önce
geçen yıl ile diğer yıllar da yapılan sınavlarda üç binden fazla kadro geri gitti bunları dağıtsaydınız şayet sağlık ta hizmetli kalmıyacaktı tüm kurumlar kendi hizmetli lerini memur yaptı biz sağlık çalışanları hala görevde yükselmeyle uğraşıyoruz hep boş vaadler zaten tüm sendikalrda duyarsız Allah yardımcımız olsun.sağlık taki tüm hizmetlileri bir sefere mahsus verin kadrolarını tam 25 yılım oldu zaten işimin ehliyim bu ne sınav yani verin kadroyu daha niye bizleri oyalıyorsunuz.
Avatar
Boğaza kadar haksızlık. - 1 ay önce
Sağlıkta ünvan sınavında sözlü sınavın kaldırılması ve ünvan sınavındaki soryları meb hazırlasa dahi, laboratuvar konularıyla ilgili, müfredatta olan, insanı yormayacak bezdirmeyecek sorular sorulması kararı alınırsa İŞTE O ZAMAN ADİL BİR SONUÇ VE YERİNDE BİR KARAR OLUR. Bir de 2009 ünvan sınavında sorular 4 şıklıydı ve 50 soruya 75 dakikaydı. Sorulara baktığınızda gayet alakalı, mantıklı, müfredat sorularıydı.150 kişilik kadronun tümü yerleşmiş ve başarı listesi yapılmıştı. Haa bir de çan eğrisi uygulandı puanlara. Amaçları ne ise, 6 yıl sonra zar zor açılan 2015 ünvan sınavında ise, 50 soruya 60 dk, sorular 5 şık, sorular meb tarafından hazırlanıyor ve tıptaki latince kelimeler resmen türk dil kurumu kurallarına göre yazılıyor. Algea= alji, hypergliücosuüria= hiperglikozüri gibi. Yarım saat bu kelimelerin ne olduğunu anlamaya çalıktık resmen. Ne biçim iş bu.2015 ünvan sınavında 69 küsürlerde kalıpta boş kadro olduğu hslde atanamayanların da veballeri üzerinizde bilesiniz.. Üstelik sınav ücreti hiç tahmin edilemeyecek kadar yüksekti. Bu sınav da adil olmazsa ALLAH(C.C)' a HAVALESİNİZ..
Avatar
torpil heryerde - 1 ay önce
şimdi benim korkum şu türk sağlıksen dava açtı tamam anladık. peki şimdi ne olacak yeni yapılacak sınava etkisi olacak mı ? yada açılan bu dava nezaman sonuçlanacak . yeni gys da tabiki yapılacaksa ugyulama nasıl olacak. bu sözlü sınavı bu akp neden memuruna dayatıyor.zaten tüm üst düzey kadrolar sözleşmeli ve torpili yapıldı. daha ne istiyorsunuz çöpçüyü dahi sözlü sınavla ve torpille alıyorsunuz Allahtan korkun bu dünyanın ahiretide var. sayın cumhurbaşkanıma sesleniyorum yeter bu kadar torpil şu işe dur deyin artık yapsanız bu işi siz yaparsınız biz sizn arkanızda herzaman olduk. sizde artık garibana sahip çıkın...
Avatar
hak - 1 ay önce
Haksız yere açığa alınan ve haksız ihraç edilenlerle ilgili ciddi bir çalışma yapmanız kamuoyunun çok ihtiyacı olan birşey.
Avatar
gül - 1 ay önce
sınav sürecini dahada uzatacaksınız zar zor açılacak zaten sınav....