.

Sağlık Bakanlığı Çalışma Düzeni Hakkında Genelge

Sağlık Bakanlığı Çalışma Düzeni Hakkında Genelge

Sağlık Bakanlığı Çalışma Düzeni Hakkında GenelgeBakanlığımızca sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve iyileştirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında;

Sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesinde son derece etkin ve önemli bir yeri olan sağlık insan gücünden en üst seviyede yararlanmak suretiyle sağlık kurum ve kuruluşlarımızda hasta haklarını gözeterek, insan yaşamının kutsallığından ödün vermeksizin, verimlilik ve etkililik esaslarına dayalı sağlık hizmeti sunulmasını sağlamak öncelikli ve temel hedefimizdir.

Bu hedeflerimiz doğrultusunda hasta memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra, her türlü özveri ve gayretle hizmet sunma çabası içerisinde olan sağlık personelimizin çalışma şartlarının da iyileştirilmesi bağlamında aşağıdaki hususların vurgulanmasında lüzum ve yarar görülmüştür:

1- Muayene, tetkik, tahlil ve tedavilerini yaptırmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarımıza başvuran sağlık çalışanlarının görevlerinden kaynaklanan özel durumları dikkate alınarak sıra gözetilmeden, öncelikle ve bekletilmeksizin muayene ve tedavilerinin sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

2- Uygulamada ebe, hemşire ve sağlık memurlarının; vezne görevlisi, mutemet, döner sermaye memuru, santral memuru, danışma görevlisi, tutukevlerinde üst arama memuru gibi görevlerde çalıştırıldıkları Bakanlığımıza iletilmektedir. Ebe, hemşire ve sağlık memurlarının belirlenmiş görev yetki ve alanları ile temel eğitim, hizmet içi eğitim, görev ve unvanlarına uygun olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Ebe, hemşire ve sağlık memurları sağlık hizmetleri dışında çalıştırılmamalı, mevzuat ile belirlenen görev ve yetkileri dışında görev verilmemelidir. Bu durumda olanlar da gerekli tedbirler alınıp personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmelidir.

3- 657 Sayılı Kanun’ un 104 üncü maddesinin (A) bendinde, “Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir... Memurlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçim hakkı vardır” şeklinde düzenleme yapılarak ilgi (b) de kayıtlı genelgemiz ile tüm valiliklere tebliğ edilmiştir. Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan bayan personelin gebeliklerinin 24. haftasını tamamladıktan sonra doğum öncesi izne ayrılıncaya kadar ve doğum yapanların da süt izni süresince hizmeti aksatmayacak şekilde zaruret olmadığı sürece nöbete girmemeleri sağlanmalıdır.

4- Hizmette 25 yılını doldurmuş sağlık personelinin, hizmetin aksatılmaması kaydıyla mümkün mertebe nöbet hizmetlerinden muaf tutulmaları sağlanmalıdır.

Bilgilerinizi ve uygulamaların buna göre yürütülmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması hususunun ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarına tebliğini önemle rica ederim.

Çalışma Düzeni Genelgesi İçin TIKLAYINIZ..
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saniye tarim - 9 ay önce
Bu genelge guzelde bazi eksikler var ebe hemsireye sekreterlikte yaptirilmasin herservise birer kayitlari yapacak verileri girecek tibbi sekreterlik yapan gorevli verilirse cok daha iyi olacak bu sekreterlik isini ebe hemsire yaptirildigi icin hasta hakimina zaman bulamiyoruz ve hastalara iyi bir bakim verilmedigi kanatindayim saygilar
Avatar
Osman - 9 ay önce
genelge, recep akdağ imzası taşıyor
Avatar
deniz - 9 ay önce
Dalgamı geçiyorsunuz, genelge 2005 yılına ait, yeni birşeymiş gibi haber yapmışsınız birde. Recep akdağ imzalı, onu da mı görmediniz. Onun üzerinden ne sular aktı
Avatar
İRSU - 9 ay önce
bu haberi̇ ni̇ye son daki̇ka haberi̇ olarak veri̇ldi̇ ki̇ anlamadim.bu genelgeni̇ bazi maddeleri̇ deği̇şti̇ri̇ldi̇.2005 yilina ai̇t.yeni̇ bi̇r haber gi̇bi̇ yayinliyorsunuz.ayrica bütün hastanelerde sağlik çalişanlari yöneti̇ci̇ler tarafindan verdi̇ği̇mi̇z her görevi̇ yapmak zorundalar. i̇ş mi̇ beğnmi̇yorsunuz di̇yorlar.yetki̇li̇ sendi̇ka temsi̇lci̇leri̇ de buna göz yummaktalar....anliyacaniz genel , yönetmeli̇k yapan bakanlik uygulamayan yi̇ne bakanlik..kendi̇ çalip kendi̇ oynuyor.3000 alim yaparak mi gerkli̇ tedbi̇rler ve önlemler alinacakmiş.sahadan bi̇ haber kendi̇ne göre bi̇ri̇leri̇ne göre i̇şlem yapiliyor.
Avatar
eray - 9 ay önce
bu eski bir genelge buna uyan pek yok torpille herkes istediği yerde çalışmakta
Avatar
volkan - 9 ay önce
burdaki metinde süt izni bitene kadar diyor .. 2 yıl nöbet tutamaz deniyordu.. hangisi doğru
Avatar
memur - 9 ay önce
genelge eski bir genelge herhalde fakat hepsi olması gereken şeyler özellikle masa başı çalışan hemşire ebe sağlık memurlarının biran önce kendi işlerine verilmesi gerekmekte yaşı dolduranların emekli edilmesi ve ek ödeme yönetmelğinin yeniden yapılması 12/3 memur ile 1/4 memurun aynı ek ödemeyi alması gerek çünkü aynı işi yapıyor her iki memurda bir alıyor 700 biri alıyor 1000 tl haksızlık oluyor.zaten yılı fazla olan maaşı fazla alıyor.
Avatar
Mustafa - 9 ay önce
Yani bu da demek oluyorki zaruret vae diyip süt izni olana nöbet tuturulabilir 25 yılını doldurmuş nöbet tutmak istemeyen emekli de olmayan veya olamayanlar nöbetten çıkarsa ortalık karışacak