.

Danıştay'dan Riskli Birim Kararı

Konya Selçuk Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarında görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesinin nöbet tutmak suretiyle acil servise verdiği hizmet süreleri bakımından özellik arz eden riskli birim katsayısından yararlanmak için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından İdare mahkemesinde dava açılmıştı.

Danıştay'dan Riskli Birim Kararı Konya 2. İdare Mahkemesinin verdiği kararında üyemizin talebini reddetmesi üzerine Danıştay’a kararın düzeltilmesi için itirazda bulunulmuştu.

İtirazı görüşen Danıştay 8. Dairesi  verdiği kararda davacının asıl birimin mikrobiyoloji laboratuvarı olduğu ancak çalışma koşulları itibariyle acil servis gibi riskli birimlere de hizmet verdiğine dikkat çekti.

Yerel mahkemenin mikrobiyoloji laboratuvarının riskli birim olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar vermiş ise de 2547 Sayılı Kanunda riskli birimlerde çalışan personele daha yüksek katsayı üzerinden ek ödeme ödeneceğinin belirtildiğine dikkat çekilen kararda idarenin bu hakkı sınırlandıramayacağını ifade edildi. 

Danıştay 8. Dairesi bu nedenle riskli birim olarak kabul edilen acil servise hizmet veren davacının acil servise hizmet verdiği sürelerin hesaplanarak riskli birim katsayısından ödeme yapılması gerektiğine hükmederek Konya 2. İdare Mahkemesinin verdiği kararı bozdu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
lab.tek. - 9 ay önce
bu bakanlık böyle bi bakanlık işte,hakkımızı vermez,mahkeme kapılarında süründürür,sonra da personelden çalışma verim bekler.yahu bunları okuyan hiç mi yetkili,sorumlu biri yok,bitirdiniz bizi be bitirdiniz.
Misafir Avatar
TÜRK - 9 ay önce @lab.tek.
konuyu bakanlığa yükleyen arkadaş konu sağlık bakanlığıyla alakalı değildir, mevzuat yönetmelik ve kurumların nerelere bağlı olduğundan bi habersiniz anlaşılan, durum tamamen üniversite rektörlüğüyle bağlantılıdır, tıp fakültesi hastaneleri direk yöke bağlıdır, ama tabiki bakanlığımızın ciddi anlamda çok eksik ve yanlışları vardır saygılar...
Avatar
ERBAA LI - 9 ay önce
hastanenei̇n neresi̇nde ri̇sk yok ki̇
bu yöenetmenli̇ği̇ çikaranlarin sağlikçi olduğunu düşünmüyorum.
Avatar
mustsfa - 9 ay önce
sayin admin danistay kararini da eklersen emsal gosterebiliriz
Avatar
Lab.tek. - 9 ay önce
ilçe devlet hastanelerinde çalışan,sabaha kadar acile hizmet veren laboratuvar ve röntgen teknikerleri acil farkı alamıyor,nöbet fazlaları da 7,9 ile çarpılıyor,diğer acil personelininki 11,9 ile çarpılıyor
Avatar
sayın - 9 ay önce
sayın admın danıstay 8.daire karar numarasını yada sonuc dokumunu pfd paylassan keske...
Avatar
SELİMCAN - 9 ay önce
çalışanlarını hak ve hukukunu,siyasetcilerden daha fazla , hukuk sağlar oldu.iyi ki varsın hukuk.saygılarımla.
Avatar
Magdur - 9 ay önce
röntgen ve labaratuarı acil farktan ayırıp faydalanmasına engel olanlar yada bu yönetmeliğindeki çıkaran hazırlayan kişi de kesin bir kuyruk acısı yada yendiği kazığın intikamını almaya çalışıyor cehennemde yansın hakkı'mızı çiğnedikleri için
Avatar
Volkan Şahinkaya - 9 ay önce
danıştay karar numarasını bilen varmı?