.

BOŞ DÖNER TEZGAHI VE YAVAN EKMEK İLE DÖNER SERMAYELER PROTESTO EDİLDİ

Döner sermayelerin arttırılması talebini içeren ve Sendikamız tarafından başlatılan kampanyayla Türkiye’nin dört bir yanında on binlerce sağlık çalışanını imzaladığı dilekçeleri Bakanlık önünde gerçekleştirdiğimiz eylemle Sağlık Bakanlığı’na teslim ettik.

BOŞ DÖNER TEZGAHI VE YAVAN EKMEK İLE DÖNER SERMAYELER PROTESTO EDİLDİ Sağlık Bakanlığı’nın önünde gerçekleşen eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Konfederasyomuza bağlı sendikaların Genel Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara şubelerimiz Şube Başkanları yöneticileri ve üyelerimiz katıldı. 

Sağlık Çalışanları Mağdur

Eylemde bir basın açıklaması yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci Türkiye’de emeklerinin karşılığı verilmeyen, alınterinin hakkı ödenmeyenlerin başında sağlık çalışanlarının geldiğini belirterek “Sıfırlanan döner sermayeler, yetersiz nöbet ücretleri,  düşük kalan maaşlar olmak üzere sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gitmektedir. Sağlık çalışanlarının ekonomisinde böylesine bir yangın varken sağlık camiasına dışardan bakanlar ise sizin döner sermayeniz var, çok para alıyorsunuz yalanına ısrarla ve yıllardır sarılmaktadırlar. Bu yalan söylene söylene kamuoyunda gerçekmiş gibi bir algı oluşturulmuş ve iş sağlık çalışanlarının ücretlerin arttırılmasına gelince bu bahane ile talepleri karşılanmamıştır.  ' dedi. 

 

 Döner Sermayeden Alınan Pay Yok Oldu

     Döner sermaye sisteminden sağlık çalışanlarının hiçbirinin memnun olmadığını kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Temeline atılan harcı adaletsizlik olan performansa dayalı döner sermaye sisteminden bugün sağlık çalışanlarının hiçbiri memnun değildir.  Sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artarken, sadece bir yılda muayene sayısı 19 milyon yükselirken döner sermayeden aldığı paylar ise sürekli küçülerek yok olmuştur. Sloganı çalıştıkça kazanma olarak sunulan bu sistem uygulamaları ve idarecilerin tavırları ile ne kadar çalışırsan çalış sonuç sıfıra dönüşmüştür. Sağlık çalışanları, özveri ile hizmet üretip, çalıştıkları halde tabiri uygunsa dönerden yiyememiş, yavan ekmeğe mahkum edilmişlerdir.' şeklinde konuştu. 

Dilekçeler Çalışanın Talebinin En Güçlü Şahitidir

Döner sermayelerin yok olmasına sağlık çalışanlarının artık katlanamadığına dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sağlık çalışanları her geçen gün Döner sermayelerin, emeklerinin ve alın terlerinin yok olmasına artık katlanamaz haldedirler. Bugün Bakanlık önüne getirdiğimiz on binlerce dilekçedeki imzalar da bunun en güçlü şahitidir. Bugün Sağlık Bakanlığı yöneticilerine artık gözlerinizi ve kulaklarınızı açın, çalışanın feryadını duyun diyeceğiz. Çünkü Sağlık Bakanlığı çalışanına şaşı bakmaya ısrarla ve inatla devam etmektedir.' dedi. 

Üniversite Hastaneleri İçin YÖK’ün de Kapısına Dayanacağız

Aynı sorunun üniversite hastanelerinde de mevcut olduğunu kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “Yurdun dört bir yanında görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız döner sermayelerin arttırılması ve emekliliğe yansıtılmasını talep etmektedirler. İmzalarını biz de Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Üniversite hastanelerinde de aynı sıkıntılar vardır. Çalışanlar orada döner sermaye alamamaktadırlar. Onlar içinde yakın bir zamanda dilekçelerle YÖK’ün kapısına dayanacağız.' Dedi.

Torba Yasa Beklentilerden Uzak 

TBMM getirilmesi gündemde olan Torba Yasadaki düzenlemeler ile ilgili de değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sigara, normal doğumun özendirilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren bu yasa tasarısında sağlık çalışanları için hayata geçen düzenlemeler ise ne yazık ki beklentilerden çok uzak kalmıştır. Söz konusu tasarıda sadece hekimlerin emekli maaşlarında bir iyileştirme yapılacağı görülmektedir.  

Emeklilikteki düşük ücretler sağlık çalışanlarının tamamı için  bir sorun iken sadece doktorlarımızın emekli maaşlarında kısmi bir iyileştirme yapmak meseleye şaşı bakmaktır. Lafa gelince sağlık hizmeti ekip işidir diyenler iş icraata dönüşünce 500 Bin sağlık çalışanı arasında ayrım yaparak samimiyetsiz davranmaktadırlar.  

Tüm çalışanların ortak sıkıntısını çözüme kavuşturmak varken bunun yapılmaması çok büyük bir vebaldir. Ne yazık ki tasarıda yer alan önemli bir husus olan yıpranma payında da aynı şaşılık görülmektedir. Yıpranma payı sadece nöbet tutanlara o da tutulan nöbet sayısına göre değişecektir. Yıpranma payı alan tüm çalışanların sadece o mesleği icra ediyor olma şartları varken, sağlık çalışanlarında ise sadece nöbet tutanlara verilerek bir ayrımcılık yapılmıştır. Sadece bir kriteri dikkate alıp değerlendirme yapmak yanlıştır. 

Nöbete göre yıpranma payı da neresinden tutulsa elde kalacak türdendir. Yasa tasarısına göre örneğin ayda 3 gün nöbet tutan bir sağlık çalışanının 2.5 yıl yıpranma payı elde edebilmesi için 60 yıl çalışması gerekecektir.  Böyle bir yıpranma payının kime ne faydası olacaktır.' Dedi. 

Döner Sermayeler Arttırılmalı ve Emekliliğe Yansıtılmalı

Yasa tasarısındaki bu defolar acilen düzeltilmeli diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Tüm sağlık çalışanlarının temel talebi döner sermayelerin arttırılması ve tüm kazançların emekli ikramiyesi ve emekli maaşına esas kazanç olarak kabul edilmesi hayata geçirilmelidir. Bu konu acildir. Çünkü sağlık çalışanları açlık ve sefalet anlamına gelen emekli maaşlarına mahkum olmak istememektedirler. 

Yoğun ve meşakkatli bir çalışma hayatından sonra ülke gerçeklerine uygun insanca ve rahat yaşanabilir bir hayatın devamı için doğru düzgün bir emekli ücreti istemektedirler. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri makul bir düzeye ulaşana, çalışanın emeği ve alın terinin karşılığı alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz. 

Açıklamanın ardından döner sermayelerin yok edilmesi boş döner tezgahının önünde yavan ekmek yenilerek protesto edildi.  Daha sonra Genel Başkanımız Önder Kahveci, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve şube başkanlarımız on binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiler. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
lab tek - 8 ay önce
döner taban 1500 tl olmalıdır ve emekliliğe yansıtılmalıdır
Misafir Avatar
ERBAA LI - 8 ay önce @lab tek
ozaman doktorlara ne kalacak???
emekli̇li̇ğe yansitilsin yeter
Avatar
hemşire - 8 ay önce
çok güzel ve başarılı olmuş elinizew sağlık
Avatar
Necati - 8 ay önce
sağlık kurumlarında çalışanların (daha fazla gi̇h) sınıfının diğer kurumlardan ayrıcaklıklı tarafları kalmamıştır.hatta bazı kurumlar sağlık kurumlarından fazla senelik bazda ücret almaktadırlar.halbu ki sağlık hizmetleri,yapılan işin doğası bakımından çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyen bir yapıda olduğundan daha çok yıpranma gibi bedensel ve ruhsal kayıplar yaşanabilmektedir.a;sağlık hizmetleri sınıflarının yrım yapmaksızın sağlık kurumlarında çalışanların tümü bu yapıdan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenmektedir.öyleyse çalışanların bu kayıplarını telafi edecek ek ücretlerin çalışanların lehine planlanması kadar doğal ne olabilir?gerçekten son yıllarda sağlık çalışanlarının ek ödeme noktasında diğer kurumlarla kıyaslandığında kayıplar yaşandığını söyleyebiliriz.özellikle gih sınıfı çalışanlarının eğer bir komisyonda görevli değilseler artı ek bir ücret alamamaktalar.sendikaların bu yöndeki çabaları yerindedir.bu konularda daha fazla gündem oluşturmak daha doğru olacak
Avatar
türk - 8 ay önce
bazı yalakalar gibi memuları masa basında satmayan tek sendika mayısa işaret eden varlık
Avatar
sağlıkçı - 8 ay önce
güzel bir iş, türk sağlık sen diğer sendikaların başaramadığını yapıyor.
döner sermaye sabi̇t 1300 tl olmali ve si̇gortay yansimli. sağlık bakanı milli eğitim bakanının personeline karşı sağladı yararların 10'da 1'ini yapamadı.
bakan pisiklede binmeye devam etsin.öğretmenler maaşı ek dersle 4000 tl buluyoor. uyan sağlık bakanı uyan
Avatar
mayıscılar - 8 ay önce
Ocakta neden vermiyorsunuz dilekçeleri reklam kokan hareketler mayıs telaşcıları sizi ,sağlık bakanıyla bike goruşemeyen dilekçe verse ne olur..
Avatar
HİZMETLİ MEMUR - 8 ay önce
bi̇z ki̇mi̇z
Misafir Avatar
YOK HÜKMÜNDE ÇALIŞANIZ BİZ - 8 ay önce @HİZMETLİ MEMUR
kardeşim önder kahveci olsun metin memiş olsun sağlikçinin başkani ve onlarin temsilcisi. bu sendikalar çalişanlarina sinif ayrimciliği yapıyor biz ne isaya ne musaya yaradik biz ne olduğumuzu bilmiyoruz.ama bunlarda adalet yoksa mutlak adil olan Allah var kimsesizler kimsesi Allaha havalesiniz başkanlar.biz hizmetliyiz sınav kazanır atanmayız. üniversite okur atanmayız ek göstergeden mahkum prangalı kunte kinteler olarak sizleri Allaha havale ediyoruz.hizmetli ama üniversite mezunu hizmetli bu ayıp sanırım bizim ayıbımız değil......
Avatar
sağlık personeli - 8 ay önce
döner sermeye erimedi bazı sağlık personeli için uzun zamandır hiç yok:)) 26 yıllık sağlık çalışanıyım tavan sabit ödeme alıyorum sadece.ek ödeme falan yapılmıyor.neymiş biz zaten tavan dan ödeme alıyormuşuz:))) ek bir ödeme alamazmışız kanun böyle.. aynı işi yapıyoruz , yeni göreve başlayan bir sağlık çalışanı ile bir tutuluyorum 26 yıllık hizmet göz önünde bulundurulmuyor.hadi onu geçtim döner sermaye dağıtılıyorsaa aynı işi yapan herkese dağıtılmalı vesselamm :)))