.

Sözlü Sınav Torpil ve Adam Kayırmadır.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına mülakatın getirilmesi ile ilgili yapılan açıklama:

Sözlü Sınav Torpil ve Adam Kayırmadır.Kamuda adalet ve liyakat ilkeleri derinden sarsılmaya devam ediyor. Dillerinden Hz. Ömer adaletini düşürmeyenler şeytan işlerine kalkışıyor. Milli birlik ve beraberlik ruhunu koruyalım diye ortalıkta gezenler kamuda hakkı, hukuku, birliği ve dirliği yerle bir ediyor.

Bunun en son örneği de Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte yapılan değişiklikle tüm kadrolar için yapılacak sınavlarda sözlü mülakat şartının getirilmesi olmuştur.  

Yapılan düzenlemede başarı puanı 70’den 60’a indirilmiş fakat sözlü sınav getirilmiş ve sınavın başarısının yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalamasına göre olacağı düzenlenmiştir. 12 Şubat 2017’de Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı sınavlarda da bu değişiklikler uygulanacaktır.

Kamuda sözlü sınavın torpil, adam kayırma ve hak edenin değil de kendi istediğini kadrolara yerleştirmenin yöntemi olduğu gayet açıktır. Kul hakkı yemenin resmi mevzuatta yer alan yöntemidir. Kamuda sözlü sınav olupta adaletle karar verildiği, objektif kriterlerin esas alındığı bir tane bile sınavı tarih daha yazmamıştır.

 En son Sağlık Bakanlığı’nın şube müdürlüğü kadrosu ile ilgili olarak yaptığı sözlü sınav sonucunda yazılı sınavın Türkiye birincisinin sözlü sınavda başarısız sayılarak elendiğini hatırlıyor ve kaygılanıyoruz.

Bu kadrolar için yıllarca bekleyen insanların umutlarını sözlü sınavlarla birkaç kişinin iki dudağı arasında bırakarak onların iradesini de ahbap çavuş ilişkisine, siyasetçiye, referans mektuplarına teslim etmek herşeyden önce devlete ve kamuya olan inancı derinden sarsacak, kamu çalışanları arasında huzur ve çalışma barışı yok olacaktır.

İptali içinde en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımız bu düzenlemenin kabul edilebilecek bir hali yoktur.

Birçok kamu kurumunda yapılan sözlü sınavların Danıştay kararları ile iptal edildiği düşünüldüğünde bunun yanlışlığının hukuk tarafından da tescilli olduğu açıktır. Sözlü sınavının VHKİ, Memur ve şoför kadrolarına kadar indirilmesi işin ne kadar çığırından çıkartıldığının da delilidir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için acil çağrı yapıyor ve bu rezaleti sonlandırın diyoruz.  Aksi takdirde kamuda huzur bozulur,15 Temmuz birlik ve beraberlik ruhuna yapılacak en büyük ihanetlerden biri yaşanır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık senli - 2 ay önce
Diline sağlık sayın başkan.bizim sendika sağlık sen nerede.ses ver sayın memiş uyeleriniz bu yanlışa dur demelinizi bekliyor
Avatar
Aaa yükelmede yalakalık isteniyoo - 2 ay önce
Bir sağlık senli olarak sizi takdir ettim ve doğruyu savunmuşsunuz. Danıştaya verinde iptal olsun. Böyle saçma uygulamamı olur. Puan düşsün, çan eğrisi uygulansın ama sözlü resmen Torpil ve yalakalık yapın demektir.
Avatar
Kemal kaya - 2 ay önce
Çok yerinde bir karar. Yetmez ama evet diyoruz. 20 yıllık memur şef olcak bir de mülakata mı girecek
Avatar
haksızlık-adaletsizlik - 2 ay önce
helal olsun. sözünüzün arkasında durun. sizi destekleyelim
Avatar
Hak - 2 ay önce
Sn. Başkanı kutluyorum , yazılı şekilde de bir çok ölçüm yöntemi var dünyada , liyakat biterse devlet te biter , siyasi görüşlerin ötesinde önemli bir konu bu ...
Avatar
hakkı - 2 ay önce
aynen kul hakkı yemenin mevzuattaki adı.bi burası kalmıştı sonunda orayada uzandı. adamımız yok 90 da alsak eleneceğiz.amma hak yiyenin hak yanında kalmaz.yiğit biri çıkarda iptal davası açar umarım.
Avatar
Esma - 2 ay önce
Tüm sendikalardan istifa edilmeli
Avatar
,,,,, - 2 ay önce
Helal olsun