.

Sayın Sağlık Bakanım;

Sayın Sağlık Bakanım; Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Bu yazıyı yazmamın tek sebebi Sağlık sürecinde yaşanan sıkıntıları dilimin döndüğü kadar ile dile getirmektir.

Sayın Sağlık Bakanım; İlk önce yeniden eski göreviniz hayırlı olsun. Gerçektende bir çok haber sitesinde de yer aldığı gibi Sağlık alanında Efsane Bakan’sınız.  Yapmış olduğunuz  iyileştirmeler ile  hem Sağlık Sektörümüz hem Ülkemiz yurt dışından hasta kabul eden  ve tercih edilen bir yapı haline geldi.  Sizin zamanınızda temeli atılan iyleştirmeler sayesinde , Eskiden basınımızda yer alan  Şu ülke ülkemizdeki  hastasını Helikopter ambulansla gelip aldı diye imrenerek bakarken şuanda aynı olayı bizde hem şehirler arası hem de ülkeler arası yapabilmekteyiz. Gençler bilmesede orta yaş gurubu ve üstü Hastanelerin tek çatı altında birleştirilmesi,muaynehanelerin kapatılması, eczane kuyrukları, hastanede rehin kalmalar, ilaç parası yüzünden alınamayan ilaçları   gayet iyi bilir.  Belki de yeni nesilin hükümete duyulan bu güvenin nedenini anlamama sebebidir. 

Ama ben bu yazımı bunlar için kaleme almadım. Ben güzel amaçlarla başlayan ama şuanda çalışana, hasta ve hasta yakınlarına zarar veren aksaklıkları kısaca dile getirmek için kaleme aldım.  

Bunların en başında  Sayın Cumhurbaşkanımızın da dile getirmesine rağmen,  çoğu 18 yaşında işe başlayan ve 7/24 saat usulü ile hafta sonu, bayram tatili demeden gece gündüz çalışan personelin gece çalışması olmayan, bayram tatili, hafta tatili olan personel ile aynı şartlarda emekli olacak olması, döner sermayesini emekliliğine yansıtılmaması sebebi ile emekli olduğunda mağduriyet yaşayacak olması gelmektedir. Sağlık Sektörünün Hekimler elbette ki vazgeçilmez nihanek taşlarındandır. Ama sağlık bir ekip işi olup, hemşire, ebe, sağlık memuru, röntgen teknisyeni, labratuvar teknisyeni,Fizyoterapist v.b olmadan sistemin işlemesi mümkün değildir. Yapılan iyileştirmelerin hekim odaklı olması, hekim dışı sağlık personelini mutsuz etmektedir.

Kamu Hastane Kurumusistemini kurumanızdaki amacı belki en iyi anlayanlardan ve destekleyenlerdendim.  işler daha hızlı yürüsün, hasta mağdur olmasın, aynı illerdeki satın alma süreçleri tekrarlanmasın, masa başı çalışan elman azalsın, sağlık personeli masa  başında çalışmasın diye kurmuş olduğunuz sistemde şuan Genel Sekreterlikler, İl Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlık Müdürlükleri nöbet tutmak istemeyen elemanların geçmek için müracaat yerleri haline gelmiş bulunmakta, henüz göreve yeni başlamış, eline enjektör değmemiş sağlık personelinin buralarda eğitim biriminde, kalite biriminde v.b. çalıştırılması sahada nöbet tutan personelin motivasyonu bozmaktadır. Siz bu yapıyı oluştururken bu konularda hassas olunmasını istemiştiniz. Hatta Genel sekreterliklerde sadece uzmanlar ve Büro elemanları çalışacaktı. Şuanda ise sahada hastanelerde çalışacak eleman bulamazken bu birimlerde eleman fazlası bile  bulunmakta.

Kamu Hastaneleri Kurumu kurulurken başkan, müdür, uzman, müdür yardımcısı atamaları yapılırken  daha ayırıcı kriterler olmaması sebebi ile, Sağlık Sekterönü bilmeyen, hastanenin kapısından muayene olmanın dışında girmeyen insanlar, uzman, başkan, müdür müdür yardımcısı olarak atanmışlar ve yıllar önce disposeple sürgüler kullanırken, plastik sürgülere dönülmeye başlanmış bu da başka sıkıntıların oluşmasına sebep olmuştur. Sağlık sektörü içinde bir çok süreci barındıran kompleks sistemler olup en azından atama yapılırken sağlık sektöründe yetişmiş bununla yetinmeyip kendini yetiştirmek için  işletme alanında lisans yapan, yüksek lisans yapanlara fırsat verilebilir miydi? En basit bir temizlik, yemek  hizmeti bile otelde yapılan ile sağlık sektöründe yapılan temizlik hizmeti ile sunulan yemek hizmeti kıyaslanamaz.  Enfeksiyonu, yataklı tedavi kurumları  yönetmeliğindeki yemek gramajlarını,Kamu İhale Kanunu,  vb.  bilmeyince maalesef sahada olaya hakim personelin amirine duyması gereken güveni yıkmış ve personeli mutsuz etmiştir.

 Ayrıca kuruluşunda size sonu kadar katıldığım, Hasta Hakları Sistemi, SABİM sistemi şuanda  muhtemelen sürecin iyi anlatılamaması, süreci yönetenlerin sorumluluk almaması nedeniyle, çocuğum bugün okula gitmedi, bana rapor yaz diyen babaların, annelerin olmasına sebep olmuş ve bu istekleri gerçekleşmeyenlerin SABİM, hasta haklarına  farklı bahaneler ile şikayet etmesine yol açmış ve  haksızlığa uğrayan personelin küsmesine neden olmaya başlamıştır. Şikayet ile yetinmeyenler ise  en basit olarak anlatılması gerekirse, bakanlığın yönetmeliği doğrultusunda kimlik soran personeli dövmeye kalkmıştır. Çünkü o her şeye haklıdır. Çalışan onun vergilerinden maaş almaktadır….. Çalışanı koruma amaçlı kurulan Beyaz Kod Sistemide benzeri hal almaya başlamış üzerindeki yogun kaygıdan ötürü sağlık çalışanı bana yan baktı diye bile Beyaz Kod verir hale gelmeye başlamıştır.  Her iki sistemde güzel amaçlarla oluşturulmuş ama süreç yeterince analışılmadığı için sıkıntılara yol açmaya başlamıştır.

Sayın Bakanım;

Lütfen biz Sağlık çalışanlarının sesini duyun çalışan memnuniyet anketi sonuçlarının sizi yanıltmasına izin vermeyin.  ÇMA sorularını gördüğünüzde ne demek istediğmi anlayacaksınız.

                                                                                                   Sevde Nisa BEYAZ

                                                                                               Personel Sağlık Net Editörü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deephayal - 7 ay önce
arkadaşımı kutluyorum iyi ve güzel teşpit yapmş ancak efsane bakan dediğiniz sağlık bakanı 663 khk ile sağlığı çıkmaza ve 3 başlı yönetime sokmuştur. harçanan buhar olan döner sermaye gelirlerinden bahsetmiyorum bile. sağlık personellerin arasında fitne fesat oluşmuş durumda doktorsuz iş yapılamazsa hekim dışı personellede iş yapılamaz, burdan sayın bakana sadece bir soru aile sağlığı elemanı nedir???? eleman kelimesinin anlamını biliyormu kendisi. şahsı görüsüm sağlığın pek iye gitmiyeceği, meslek hayatımda bizler hep hor görüldük. poliklinik veri girişi yapayan hekimler işe el üştünde tutuldu. Allah sonumuzu hayır etsin.
Avatar
tıbbisekreter02 - 7 ay önce
sorunları kısa ve öz dile getirmişsiniz.katılıyorum.inşAllah yerine ulaşır
Avatar
SELİMCAN - 7 ay önce
sayın editör,içinde bulunulan vaziyeti çok iyi özetlemişsiniz,bizde altına imza atıyoruz,tebrikler.umarız ki sayın bakan bu duruma bir el atar ve sıkıntıları ortadan giderir,diye umut ediyoruz.saygılarımla.
Avatar
sağlıksız sağlıkcı - 7 ay önce
halka yönelik hizmetlerini bir personel olarak takfir ediyorum aynıı hizmet ve özen keşke personelede gösterilmiş personel bölünmemiş parçalanmamış kutuplanmamış olsaydı önce 4924 lü kadrolu sonra 4/b li sonra vekil kadrolu gibi personel kaç parça oldu en sonundada ölücü darbe 663 dü koltuk üremesinden başka bir işe yaramayan bir sayın bakanın birde koltuk sahibi olanların savunduğu 663 düzeltilmedikçe vazgeçilmedikçe sağlık hep çökük olacaktır
Avatar
Hemşire - 7 ay önce
sağlık müdürlüklerinde örneğin, özel sağlık hizmetleri, kamu sağlığı hizmetleri şube müdürlüklerinde ebe, hemşire kadroları var. bu arkadaşlar özel hastaneler, kamu hastanelerinde yoğun bakım, acil,diyaliz vs. gibi alan denetimlerinde, eğitimlerinde görev almakta. mutlaka sağlık personeli olması gerekmekte ve ilgili yönetmelikte de standart ve pdc ye göre personel atanır. ayrıca halk sağlığı müdürlüklerinde ana çocuk sağlığı ile ilgili birimler, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıkları gibi şubeler mevcut yine bu şubelerde ebe, hemşire, sağlık memuru pdc ve standartı var bu şekilde atanırlar. şimdi bu sağlık ile ilgili alanlarda mutlaka sağlık personeli olmak zorunda ve saha çalışmasında denetim ve eğitim çalışmasında bir zorunluluktur. örneğin aşılarla ilgili halk sağlığı çalışmalarda shs sınıfı dışındaki personeli çalıştıramazsınız. örneğin fenilketonüri, ana çocuk sağlığı çalışmalarında shs sınıfı harici personeli çalıştıramazsınız...(1)
Avatar
Hemşire - 7 ay önce
(2)
çalıştıramazsınız aşılamalar ile ilgili eğitimleri vhki veya memurlaramı yaptıracaksınız. tabiî kide ebe hemşire olması gerekmekte. ayrıca senelerce sağlık ocaklarında çalışırken hastanelere asla tayin edilmedik. hep 1.basamakta çalışmak durumunda kaldık. hastaneler döner sermaye alırken bizler sadece maaşla yetindik. bizde hastanelerde çalışanlara imrendik. şimdi sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüğünde kendi alanlarında eğitim, denetim vs. alanlarda çalışanlar hakkında biraz kırıcı ve haksızca eleştiri yapıyorsunuz. haklı olduğunuz yerler var alanları dışında mutemetlik, döner sermaye de çalışan arkadaşlarımızda var.ama herkesi bu kefeye koyup sadece sizler çalışıyormuş gibi algı yaratmayı lütfen
Avatar
dephayat - 7 ay önce
sağlıkta herşey bitti herşey güzel personelmi aklına geliyor.yıpranma, dönersermaye, özlükhakların sağlıkta 3 e bölünmenin getirdikleri sen kalkmışsın hala şu şurda çalışıyor bu burda çalışıyor
Avatar
özlem - 7 ay önce
18 yaşında göreve başlayan gece gündüz çok zor şartlarda çalışan sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesi en büyük talebimizdir.sayın bakanımıza görevinde muvaffakiyetler dileriz.en kısa sürede bu talebimizin yerine getirileceği inancımızı belirtmek istiyoruz.