.

Yeniden Atamalarda Kurumlara Kaç Kontenjan Verilir?

KPSS’ye girerek kamuya atanmayı bekleyenler, naklen atananlar, görevde yükselmeyle atananlar, unvan değişikliğiyle atananların dışında daha önce kamuda çalışıp da görevden ayrılmış olanlar yani istifa etmiş olanlar da tekrar kamuya sınavsız olarak alınmaktadırlar.

Yeniden Atamalarda Kurumlara Kaç Kontenjan Verilir?



KPSS’ye girerek kamuya atanmayı bekleyenler, naklen atananlar, görevde yükselmeyle atananlar, unvan değişikliğiyle atananların dışında daha önce kamuda çalışıp da görevden ayrılmış olanlar yani istifa etmiş olanlar da tekrar kamuya sınavsız olarak alınmaktadırlar. 

En Fazla İki Defa Memurluktan Çekilen Görevine Dönebilir 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92. Maddesi yeniden atamayla ilgilidir. Buna göre memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları:  -İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler. 

-657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler. 

Yeniden Atamalarda % 2 Sınırı Vardır 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’nun 92. maddesine göre yapılacak atamalarda kurumlar verilen toplam atama izin sayılarının % 2’sini kadar kullanabilecektir. 

50’nin altında kontenjan verilen kurumlar 1 adet yeniden atama yapabilecektir. Bir kuruma 100 adet atama izni verilmişse bu kurum 2 adet, 1000 adet atama izni verilen kurum 20 adet yeniden atama kapsamında personel alabilecektir. 

En fazla kontenjan MEB, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’na verilmektedir. Diğer kurumlara daha az atama izinleri verilmektedir.  Özetle; Yeniden atama kapsamında personel alımları için herhangi bir ilan verilmemektedir. 

Atanmak isteyenler unvan ve derecesine göre uygun kuruma dilekçe vermelidirler. Kurumların kontenjanları sınırlı olduğu için atanmak isteyenlerin birden fazla kuruma başvurmaları faydalı olacaktır.  

(Kpsscafe)
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.