Yabancı Doktor Ve Hemşire Taslaktan Çıkarılmalı

Sağlık Bakanlığı'nın Teşkilat Yapısını Değiştirecek Kanun Hükmünde Kararname Taslağı’nda yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasının önünün açılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Kanun hükmünde Kararname Taslağına yabancı doktor ve yabancı hemşirelerin Türkiye’de çalışmasını sağlayacak düzenlemelerinde eklenmesi kabul edilemezdir. Türk sağlık çalışanını gözden çıkarma anlamına gelen bu düzenleme hayata geçmemelidir. Acil olarak taslaktan çıkarılmalıdır.” dedi.

Yabancı Doktor Ve Hemşire Taslaktan Çıkarılmalı
01 Ekim 2011 Cumartesi 11:18

Türkiye’nin hekim ve hemşire ihtiyacı olduğunu fakat bunun öz kaynaklardan karşılanması gerektiğini kaydeden Kahveci “ Türkiye’de doktor ve hemşire açığı olduğu doğrudur. Fakat bu açığı kapatmanın tek doğru yolu kendi öz kaynaklarımızı kullanmaktır. Bizde eksik yabancı getirelim, açık kapansında nasıl olursa olsun demek doğru bir yaklaşım değildir. Siyasi iktidar 9 yıldır bu ülkeyi yönetiyor.  Dolayısıyla eksikliklere bugüne kadar çözüm bulmada önemli bir zaman avantajına sahiptiler. Tıp fakültelerinin kontenjanları artırılabilir, hemşirelik bölümleri çoğaltılarak yeterli mezun vermesi sağlanır ve bunlar kamuda istihdam edilebilirdi.” şeklinde konuştu

Kahveci taslak yasalaşırsa hiç kimsenin Amerika'dan ve İngiltere'den gelecek doktorları, hemşireleri beklememesi gerektiğini belirterek “Onların ülkemize gelmelerini sağlayacak bir cazibe yok. Çalışma şartları ve aldıkları ücretler ülkemizden çok daha iyidir. Bize ancak Pakistan, Asya ülkeleri ve Doğu Avrupa'dan ucuz iş gücü olarak doktorlar hemşireler gelir. Mesleki deneyimleri bizim doktorlarımızla, hemşirelerimizle kıyaslanamayacak bu kişilerin verdiği kalitesiz hizmetin faturası da vatandaşa çıkar" dedi.

Siyasi Memurluk Geliyor. Bakanlık Çalışanları Sözleşmeli Oluyor.

Kararname taslağına göre tüm bürokratların görev sürelerinin Bakanın görev süresi ile sınırlandırıldığını ve tüm idarecilerin sözleşmeli çalıştırılacağını ifade eden Kahveci bu durumla devlette devamlılık ilkesine aykırı davranıldığını ve bürokrasinin de siyasi bir mekanizmaya dönüştürüldüğünü belirtti.  Devletin değil, siyasi partilerin memurları ve kamu yöneticilerinin olmasının kurumları tamamen politize edeceğine dikkat çekti.

Üniversite Hastaneleri Devredilecek

 

Taslakta üniversite hastanelerinin de gerekli görülmesi halinde Sağlık Bakanlığı’na devrinin de düzenlendiğine dikkat çeken Kahveci “ Taslağa göre gerekli görülürse YÖK ‘ün görüşü alınarak binaları ve çalışanları ile birlikte üniversite hastaneleri Bakanlığa devredilebilecektir. 3. Basamak sağlık hizmetlerinin verildiği en önemli yerler olan Üniversite Hastaneleri tarihe karışacaktır. Tıp eğitimi ile koordineli hizmet veren bu hastanelerimizin Bakanlığa devredilmesi Tıp eğitiminde de sıkıntı yaşanmasına neden olacaktır.”  şeklinde konuştu.

 

Kahveci söz konusu taslakta vekil ebe ve hemşirelerin 4/B’li sözleşmeli yapılmalarına dair bulunan hükmün bu kadar olumsuzluk arasında yer alan, çalışanları sevindirecek bir düzenleme olduğunu kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.