Üçlü Zirve'de Kabul Edilen Ortak Açıklamada 'işbirliği' Vurgusu

Türkiye, Afganistan, Pakistan Üçlü Zirve toplantısı sonrasında kabul edilen ortak açıklamada, üç kardeş ülkenin kurumları arasındaki bağlılığın geliştirilmesine dair kararlılığın ifade edildiği belirtildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanları...

Üçlü Zirve'de Kabul Edilen Ortak Açıklamada 'işbirliği' Vurgusu
12 Aralık 2012 Çarşamba 21:14

Türkiye, Afganistan, Pakistan Üçlü Zirve toplantısı sonrasında kabul edilen ortak açıklamada, üç kardeş ülkenin kurumları arasındaki bağlılığın geliştirilmesine dair kararlılığın ifade edildiği belirtildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanları arasında kurulmakta olan video konferans haberleşmesi, bu anlamda somut bir örnek teşkil etmektedir.” denildi.

Türkiye, Afganistan, Pakistan cumhurbaşkanlarının 7. Üçlü Zirve Toplantısı sonucunda kabul edilen ortak açıklamada, “Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Hamid Karzai, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Asıf Ali Zardari ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 11 ve 12 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara’da yedincisi düzenlenen üçlü zirve toplantısını gerçekleştirmişlerdir. Üç Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da samimi görüş alışverişinde bulunmuşlardır.” ifadelerine yer verildi.


        Toplantıda cumhurbaşkanlarının; terörizm, aşırıcılık ve uyuşturucu madde kaçakçılığı gibi ortak sınamaların bölgesel barış, güvenlik ve istikrara yönelik büyük bir tehdit olduğunun farkında olarak ve bu bağlamda özellikle Afganistan Milli Emniyet İdaresi Direktörü Esadullah Halid’e ve Pakistan’da kız çocuklarının eğitimi konusunda bir simge olan Malala Yusufzai’ye yönelik terör saldırılarını şiddetle kınadıkları belirtildi.

        Zirvede kararlaştırılan hususlar ise şu şekilde sıralandı:

—Altıncı yılındaki Ankara Üçlü Zirve Süreci, yüksek düzeyli diyalog, güvenlik işbirliği ve ekonomik kalkınma ortaklığına yönelik bir platform olarak değerini ispat etmiştir.
—Afganistan’daki barış ve uzlaşı sürecine ilişkin son dönemde gösterilen çabaların, Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı ve ilgili kurumların yüksek düzeyli yetkililerinin katılımlarıyla kapsamlı şekilde ele alındığı Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın sonuçları not edilmiştir.
—İlgili bakanların ve Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı dahil yüksek düzeyli yetkililerin kapsamlı görüş alışverişleri temelinde, bölgeyi etkileyen güvenlik sınamalarına karşı Afgan liderliğinde ve Afgan sahipliğindeki barış ve uzlaşı çabaları ve üç ülke arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması konusundaki kararlılıkları yinelenmiştir. Bu bağlamda Afganistan ve Pakistan’ın ilgili kurumlarından oluşturulacak bir ortak çalışma grubu, Afganistan Milli Emniyet İdaresi Direktörü’ne ahiren gerçekleştirilen saldırıyı ele alacaktır.
—Üç kardeş ülkenin kurumları arasındaki bağlılığın geliştirilmesine dair kararlılık ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanları arasında kurulmakta olan video konferans haberleşmesi bu anlamda somut bir örnek teşkil etmektedir.
—Üç dost ülke arasındaki ulaştırma bağlantılarının geliştirilmesine duyulan ihtiyacın farkında olarak, halklarının refahına yönelik kalkınma hedeflerine erişebilmesini teminen üç ülkenin potansiyelinin bütünüyle değerlendirilmesine duyulan ihtiyaç tekrar vurgulanmıştır.
—Taraflar arasında kombine taşımacılık kapasitesinin özellikle demiryollarından sorumlu makamlar arasında yakın işbirliği içinde, mevcut bölgesel ulaştırma altyapısı ve yasal çerçevenin sunduğu potansiyel bütünüyle kullanılarak geliştirilmesi yönündeki Ulaştırmadan Sorumlu Bakanlar Üçlü Toplantısı’nın sonuçları memnuniyetle karşılanmıştır.
—Üçlü İçişleri Bakanları Toplantısı’nın sonuçları, terörizm, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı dâhil tüm sınır aşan sınamalara karşı, sınır yönetimi alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik ihtiyacı tespit etmesi bakımından memnuniyet ile karşılanmıştır.
—Zirve öncesinde en yüksek düzeyli askeri yetkililer arasında ele alınan mevcut üçlü askeri işbirliğine ilişkin olarak, üç ülke silahlı kuvvetleri arasında deneyim paylaşımı ve bağlılığın geliştirilmesi, ayrıca birlikte çalışabilirliğin artırılabilmesi için son derece değerli fırsatlar tanıyan müşterek askeri eğitim programları ve tatbikatlar devam ettirilmeli ve kapsamı genişletilmelidir. 5–9 Kasım 2012 tarihleri arasında Ankara’da icra edilen Birleşik Özel Kuvvet ve Doğal Afet Arama Kurtarma Tatbikatı bu bakımdan özellikle takdire şayandır.
—Bugün kurulmakta olan Üçlü Ticaret Konseyi’nin ekonomik ve ticaret kurumları arasında daha yakın bağlantı tesis edilmesini sağlayarak, Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ortaklığın sunduğu potansiyelden sonuna kadar istifade edilebilmesini mümkün kılacağına duyulan inanç ifade edilmiştir,
—Üç ülkenin özel sektör çatı kuruluşlarından müteşekkil İstanbul Forumu mekanizmasına verilen destek yinelenmiş, Forum’un üç ülke arasında Avrasya’ya doğru lojistik bağlılığının güçlendirilmesi gayretleri memnuniyetle, ayrıca girişimciler arasında bağlılığın geliştirilmesi yönündeki çabaları takdirle karşılanmıştır.
—Zirve sürecinde alınan kararlar temelindeki somut işbirliği projeleri listesini gözden geçirmek ve genişletmek, ayrıca bunların uygulamalarını takip etmekle kıdemli memurlar görevlendirilmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.