Sgk'dan Felçli Hastalara Tedavi Engeli

SGK'nın, felçli hastalara özelde uygulanan tedavi kotası sınırını yarıya indirmesi hastaları mağdur etti. A grubunda yer alan felçli ve spastik hastalara 23 bin 400 lira fazladan ödeme yükü getirdi. Muayene bekleme süresi 6 aydan 2 yıla çıktı

Sgk'dan Felçli Hastalara Tedavi Engeli
06 Ağustos 2014 Çarşamba 09:25

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan he-kimlere günde 16 yerine 8 SGK'lı felçli hasta bakma sınırı getirmişti. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'm imzasıyla yayınlanan genelge, fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoru başına günde en fazla 16 olan ve 'A grubu' denen felçli, spastik hasta kotasını yarı yarıya düşürdü. Ağrılı hastalar olan B ve C grubu için de günlük bakılan hasta sayısı 60'tan 48'e indirildi. Böylece SGK'nın özelde karşıladığı hasta sayısı yüzde 20 azaltılmış oldu. 1 Mayıs'tan itiba-ren yürürlüğe giren genelge binlerce hastayı zora soktu.

PARAN YOKSA TEDAVİ DE YOK

   Hasta Hakları Aktivistleri Derneği, yeni kota uygulamasının hastaya getireceği ek yükü he-sapladı. Ücretlerin hastaların cebinden ödeyemeyeceği kadar yüksek olduğuna vurgu yapan Demek Başkanı Orhan Demir, "Bu hali ile parası olanın sağlık hizmetine ulaştığı, olmayanın ise ulaşamadığı sağlık sistemini ortaya çıkarmaktadır. Kısaca bu tür düzenlemeler 'paran yok-sa tedavi olma' anlamına geliyor" diye konuştu.


SGK: Mağduriyet yaşanmayacak

   Konuyla ilgili açıklama yapan SGK yetkilileri, mevzuatta hekim sayısının sınırlandırılmasına yönelik bir düzenlemenin bulunmadığını belirtti. SGK, "Bu nedenle 10 fizik tedavi ve rehabi-litasyon uzman hekimi bulunan bir sağlık hizmeti sunucusundan günlük 480 poliklinik, 120 (A) ve (B) grubu işlem, 640 (C) ve (D) grubu işlem fatura edilebilecek. Fizik tedavi ve rehabi-litasyon uygulanacak hasta sayısının artmasına rağmen mağduriyet yaşanamayacak" dedi.

Hastalar zorda
 
  Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Demeği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, zama-nında tedavi olamayan hastanın tedavisinde ciddi aksaklıklar yaşandığını, kimi hastaların da tedaviyi yarıda kesmek zorunda kaldığını aktardı. Karar çıkmadan önce devlet ve üniversite hastanelerinden bekleme süresinin 6 ile 1 yıl arasındaydı olduğunu ifade eden Ketenci, "Şimdi 2 yıla kadar çıkabiliyor. Aynı şekilde özel merkezlerde de bekleme sorunu ortaya çıktı" dedi.

İptal için karar Danıştay'da

   Ketenci şöyle devam etti: "SGK hasta başı seans ücreti olarak 130 lira ödeme yapıyor. Eğer hastalar bunu kendi cebinden ödemeye kalkarlarsa özelde en az 250 lira ödemek zorunda ka-lacak. Hastaların yaklaşık 50 seans tedavi görmesi lazım. Bu parayı kaç hasta verebilir? Ko-nuyla ilgili itiraz dilekçemizi verdik. Demek olarak ayrıca Danıştay'a iptal davası açtık. Dava şu an devam ediyor. BUGÜN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.