Sezaryenden Sonra 'normal Doğum Olmaz' Anlayışı Değişti..

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ebru Füsun Işık, ‘sezaryen doğum sonrası normal doğum’ olmaz anlayışının değiştiğini söyledi. Dr. Işık, "Eskiden 'bir kere sezaryen yapıldı mı daima sezaryen yapılacak' diye düşünülürdü. Artık bu görüş değişti. Kadında normal doğum yapmasını engelleyecek bir sorun yoksa, önceki sezaryen indikasyonu kalıcı değilse sonraki doğumda vaginal yani normal doğum denenmelidir" dedi.

Sezaryenden Sonra 'normal Doğum Olmaz' Anlayışı Değişti..
05 Ekim 2013 Cumartesi 12:21

Uzmanların tavsiye ettiği bir yöntem olmamakla birlikte, kadınların 'kariyer yapmaları geç evlilikler ve ileri yaş gebelikleri' dolayısıyla sezaryen sayısı her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün yüzde 15-20 olarak tavsiye ettiği sezaryen oranına rağmen Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de sezaryen ile doğum oranı yaklaşık yüzde 40 civarında gerçekleşiyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ebru Füsun Işık, kadınların kariyer yapma tercihlerinin gebelik yaşının ilerlemesine sebep olduğunu söyledi. Geç doğumlarla birlikte sezaryen oranlarında da artış yaşandığına dikkat çeken Op. Dr. Işık, teknolojik gelişmelerle birlikte artık bebeğin daha yakından takip edilebildiğini, bu sayede normal doğum sırasında oluşabilecek herhangi bir sorun halinde de normal doğumun sezaryenle sonlandırıldığını dile getirdi. Işık, "Bebek ve anne üzerindeki riskleri nedeniyle vakum ve forseps gibi normal doğumda yardımcı tekniklerin kullanım sıklığında azalma olması da normal doğum sırasında son evrede sezeryana dönülmesi sıklığını artıran bir etken oldu. Normal doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalma riski buna bağlı beyin hasarı olasılığı sezaryen ile doğuma oranla daha yüksek olduğundan hastaların bir kısmı riski azaltmak için sezaryen ile doğumu tercih edebiliyorlar. Görülebilecek sorunların sıklığı, sezaryenin aciliyeti, yapıldığı ortamdan ve koşullardan etkilenmektedir. Acil sezaryenler sırasında uygun olmayan hijyenik bir ortamda yetersiz çalışmayan aletlerle yapılan işlem sırasında ve sonrasında problem yaşama olasılığı daha fazladır. Sezaryen olan hastada görülebilen komplikasyonların çoğu normal doğum sırasında görülebilenler ile aynıdır" diye konuştu.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM OLABİLİR

Op. Dr. Füsun Işık, sezaryen sonrası hastanın ağrısının etkin bir şekilde kontrol altına alınmasının hem hastanın konforu, hem bebeğin gereken ilgili ve bakımı sağlaması, hem de erken evrede ayağa kaldırılması açısından önemli olduğunu vurguladı. Işık'a göre; ameliyattan sonra ilk 8 ile 12 saat içinde hastanın yataktan kaldırılmasının akciğerlerin havalanmasına, damar tıkanıklığının önlenmesine, mesane ve barsak fonksiyonlarının düzene girmesine yardımcı olur. Sezaryen sonrası hastaların ilk gün genelde rahatça dolaşabildiğini anlatan Dr. Işık şöyle devam etti: "Hastalar ikinci gün ise duş alabilirler. Yine işlemden sonra ilk 6 saatten sonra ağızdan önce sıvı sonra katı gıda alımına başlanabilir. Hastanın ağızdan gıda alımına başlandıktan sonra damar yolundan serum verilmesi kesilir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için sezaryen sonrasını tercihen ilk 12 saat içinde sonda çekilir. Sezeryan yerindeki pansuman ameliyattan 24 saat sonra açılır ve başka pansuman gerektirmez. Eskiden bir kere sezaryen yapıldı mı daima sezaryen yapılacak diye düşünülürdü. Artık bu görüş değişti. Kadında normal doğum yapmasını engelleyecek bir sorun yoksa, önceki sezaryen indikasyonu kalıcı değilse sonraki doğumda vaginal doğum denenmelidir."

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.