.

Sağlıktan emekli olan biri memur, geri dönebilir mi?

Sağlıktan emekli olan biri memur, geri dönebilir mi?

Sağlıktan emekli olan biri memur, geri dönebilir mi?



Soru
15/04/2014 de 1derece 4 kademe 3000 ek gösterge 27 yıl 8 ay ile Sağlık Bakanlığından emekli oldum. Aynı göreve geri dönebilir mi?

Cevap

 
5335 sayılı Kanunun 30. maddesinin 1. fıkrası şu şekildedir:

"Madde 30 - Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz."

Yukarıdaki fıkraya göre emekli olan bir Devlet memuru sadece şu görevlere atanabilmektedir:

1- Cumhurbaşkanı tarafından atama yapılan bir göre
2- Başbakan tarafından atama yapılan bir görev
3- Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atama veya görevlendirilen bir görev
4- Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler 
5- Yükseköğretim kurumlarının öğretim üyelikleri
6- Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar...

Yukarıdaki 6 çeşit görev dışında emekli olan bir memur, kmuya yeniden dönemez. Sadece yukarıda atanılamayacak bütçe tipine sahip kamu kurumları sayılmıştır. Mahalli idareler sayılmadığı için emekli olanlar belediyedeki bir memuriyete geri dönebilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.