Sağlıkta Şiddet Devam Ediyor!

GÜN GEÇMİYOR Kİ YENİ BİR ŞİDDET HABERİ İLE SARSILMAYALIM!...

Sağlıkta Şiddet Devam Ediyor!


Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Bu Kez Kocaeli İlinde Çalışan Meslektaşlarımızı Hedef Aldı…
Kocaeli ilinde 03.07.2015 tarihinde meydana gelen şiddet olayı ile ilgili olarak Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Oğuzhan GÜN  şu açıklamayı yaptı.
“İlimiz Derince İlçesi Çene dağ Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi Dr. Yılmaz SARIKAŞ ‘ a başvuran vatandaş annesine (F.E.) ait kimlik belgesi ile annesine ait ilaçları temin edebilmek için reçete düzenletme talebi ile başvurmuştur; Dr. Yılmaz SARIKAŞ bu talebi gerekçelerini anlatarak geri çevirmiştir. Yaklaşık 15 dk.  sonra hasta F.E. oğlu ile birlikte aile sağlığı merkezine dönerek meslektaşımıza sözlü hakarette bulunmuştur. Dr. Yılmaz SARIKAŞ’ ı görevini yerine getirmemekle itham ederek; ‘’size ricada mı bulunacağız’’ ‘’ben gelmesem bile ilaçlarımı yazmak zorundasınız’’ ‘’seni şikayet edeceğim’’ dediği ifade edilmektedir. Meslektaşımız kendisine yapılan sözlü hakaret nedeni ile kendilerinden şikâyetçi olacağını ifade etmesi ile birlikte hasta ve oğlu tarafından darp edilmiştir. Aile Sağlığı Merkezinde görevli diğer sağlık çalışanları da sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmışlardır.
Söz konusu şiddet olayı sebebi ile Dr. Yılmaz SARIKAŞ ’ ın omuz ekleminde çıkık meydana gelmiştir. Ayrıca aynı aile sağlığı merkezinde görev yapan Dr. Halim Özdemir ve Ebe Cemile Gözüaçık da darp edilmiştir. Dr. Yılmaz SARIKAŞ ‘ ın omuz eklemindeki çıkık redükte edilerek yatak istirahati verilmiştir.
İlgililer hakkında beyaz kod uygulaması ile yasal süreç başlatılmış olup; suç duyurularında bulunulmaktadır.
İlimiz Derince ilçesi Çene dağ Aile Sağlığı Merkezinde meydana gelen sağlık çalışanlarına karşı şiddet olayını şiddetle kınıyor; sürecin takipçisi olacağımızı bilgilerinize sunuyoruz.
Değerli Meslektaşlarımız Dr. Yılmaz SARIKAŞ, Dr. Halim Özdemir 'e ve Cemile Ebe Hanıma acil şifalar diliyoruz.
Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Oğuzhan GÜN sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sebeplerini ve şiddet olaylarının ortadan kaldırılması için çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı;

Şiddet Olaylarının Sebepleri :
1- Sık sık değişen sağlık mevzuatı, uygulama yönetmeliği ve sisteminin aksayan yanlarının hekimlere yansıması,
2- Hasta haklarının çok ön plana çıkarılması, SABİM, 184 gibi hatların gerçek amacı dışında yanlış olarak şikâyet hattı gibi kullanılması. Buraya yapılan haklı haksız tüm şikâyetlerin ön plana çıkartılarak baskı unsuru olarak kullanılması,
3- Hekim gelirlerinin sürekli yanlı ve yanlış olarak dile getirilmesi,
4- Vatandaşa kendi sağlık sorumluluğunun yüklenmemesi. Bunun tek taraflı olarak hekimlerin üzerinden yürütülmeye çalışılması. Kanun ve yönetmeliklerin halka yeterince anlatılmaması,
5- Şiddet uygulayan kişiler için caydırıcı yaptırımlar olmaması, Şiddetin görmezden gelinmesi, sözlü şiddetin önemsenmemesi, hasta psikolojisi denilerek hafifletilme eğiliminde olunması,
6- Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının artan iş yüklerinden dolayı oluşan İletişim sorunları,
7- Medyada sağlıkçıları hedef gösteren, bilinçsizce yapılmış haberlerin çokça yer alması,
8- Fazla iş yükü, kapasitenin üstünde hizmet talebi. Hastaların aile hekimliğini tam anlayamamış olması ve sadece ilaç yazıcısı gibi görme eğilimi, Yetkililerin bu konudaki yanlış açıklamaları,
9- Geri ödeme kurumlarının uygulamalarından kaynaklanan sorunların vatandaş tarafından doktora mal edilmesi.

Çözüm Önerilerimiz;
1- Vatandaşa hasta hakları doğru bir şekilde anlatılmalı, haklarının yanında sorumlulukları da hatırlatılmalı ve uyulmaması halinde gerekli cezalar uygulanmalı.
2- Vatandaş bir hekim veya sağlık çalışanı hakkında 184 hattını arayıp ihbar yaptığında, yapılan inceleme ve ön değerlendirmede, ihbar eğer usulsüzse, talebi yasal değilse bu kişi hakkında cezai işlem yapılmalıdır. Adaleti yanıltmaktan, iftira atmaktan dava açılmalıdır
3- Hekimlere yapılan fiziksel şiddet en ağır şekilde cezalandırılmalı ve vatandaş hekime ve sağlık çalışanına sözlü veya fiziksel bir şiddet uyguladığında en ağır cezayı alacağını bilmelidir. Bununla ilgili şiddet kanunu çıkartılmalı ve bir an önce devreye sokulmalıdır.
4- Hekimi hedef gösteren açıklama ve yayınlar medya ve basında yer almamalı, sonucu üzücü noktalara varabilen bu tür açıklama ve haberler yapılmamalıdır.
5- Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkartılmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır.
Değerli Meslektaşlarımız Dr. Yılmaz SARIKAŞ, Dr. Halim Özdemir 'e ve Ebe Cemile Açıkgöz’e acil şifalar diliyoruz. Şiddet olaylarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.