.

Sağlıkçılarda Eş Durumu Tayininde Kim Kime Tabidir?..

Sağlıkçılarda Eş Durumu Tayininde Kim Kime Tabidir?

Sağlıkçılarda Eş Durumu Tayininde Kim Kime Tabidir?..



657 sayılı Kanunun 72 maddesinin son fıkrası hükmü gereğince 19/4/1983 tarih ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kararlaştırılan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik 25/6/1983 tarih ve 18088 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Yönetmeliğin “Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarda Gözönünde Bulundurulacak Hususlar” başlıklı 9 uncu maddesinde “Yer değiştirme suretiyle atanmalar, Devlet Memurlarının dengeli bir şekilde dağılımını sağlamak için öğrenimi, uzmanlığı, iş tecrübesi, mesleki bilgisi gibi özellikleri ile boş kadro durumu gözönünde bulundurularak kurumlarınca hazırlanan bir plan dahilinde yapılır.
Yapılacak atamalarda; aile birimini muhafaza etmek bakımından, eş ve sağlık durumları ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dikkate alınır.

Aynı kurumda çalışıp da her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden ast durumunda olanın görev yeri üst durumda olana bağlı olarak değiştirilir.

Farklı kurumlarda çalışıp da her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden unvan, kadro ve görev bakımından daha aşağıda bulunanın görev yeri yukarıda bulunana bağlı olarak değiştirilir.

Aynı veya farklı kurumlarda çalışıp da eşlerden birinin yer değiştirmeye veya bu yönetmelik hükümlerine göre yer değiştirmeye tabi olmaması hallerinde, yer değiştirmeye tabi olmayan veya özel yönetmeliklerine göre yer değiştirmeye tabi olan eşin görev ve unvanı ile hizmetin özelliği dikkate alınır. Bu yönetmelik hükümlerine göre zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan memurun, memur olan eşinin yer değiştirme talebi öncelikle yerine getirilir.

İlgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı ve emniyet hizmetleri sınıfına giren memurlar, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubaylar, hakim ve savcılar ile bu Yönetmeliğin ek 1 inci maddesi kapsamına girenlerin görev süresiyle sınırlı olmak üzere atandıkları yere, memur olan eşinin atanmasında mevzuatı uyarınca yürürlüğe konulan norm kadro sayılarına ilişkin hükümler uygulanmaz.”denilmektedir.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı Personeli Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Esaslarına Dair Yönetmelik 18.01.2011 tarihli ve 27819 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.
Devlet Personel Başkanlığının internet sayfasında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin unvan listeleri yayımlanmaktadır. Söz konusu sayfada “paramedik” unvanlı bir memur kadrosuna rastlanmamıştır.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca;
Farklı kurumlarda çalışan yer değiştirmeye tabi devlet memurlarından “kadro ve görev bakımından daha aşağıda bulunanın görev yeri yukarıda bulunana bağlı olarak değiştirilmesi” gerekmektedir.

İş ve Meslek Danışmanı veya paramedik gibi, aralarında astlık ve üstlük belirlemesi mümkün olmayan görevler arasında, kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri düşük olan, yüksek olana tabi kılınmalıdır.

Kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri eşit olması halinde ise ek göstergesi düşük olanın yüksek olana tabi kılınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, unvanlar arasında astlık üstlük ilişkisi tespit edilememiştir.
İş ve Meslek Danışmanı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı Personeli Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Esaslarına Dair Yönetmelik uyarınca yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olmadığı görülmektedir.
Ancak kurumunuz genel hükümler çerçevesinde eşinizin bulunduğu yerde hizmetinize ihtiyaç duyması halinde yer değişikliği yapabileceği değerlendirilmektedir.
memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.