Sağlık Sen'in Hukuk Zaferi..

Çanakkale Sağlık Sen Çanakkale Şubesi, bir üyesi için açtığı hukuki mücadeleyi kazandı.

Sağlık Sen'in Hukuk Zaferi..


 Çanakkale Sağlık Sen Şubesi olarak, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü emrinde 'sağlık memuru tıbbi sekreter' unvanı olarak çalışan üye adına hukuki mücadele başlattıklarını ve hukuki mücadeleyi kazanarak söz konusu resen atamanın yargıdan döndüğünü belirten sendika yetkilileri; “663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlığın ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatı yeniden yapılandırılmış, bu kapsamda İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastane Birlikleri oluşturulmuştu.

Sağlık Bakanlığı il müdürlükleri, birinci basamak sağlık kuruluşları ve hastanelerde kadro ve ihtiyaç fazlası olan personeli unvanlarına göre ihtiyaç olan hizmet birimine görevlendirmek için planlama yapmıştır. Bu planlama kapsamında Sağlık Bakanlığı Aralık 2012 tarihinde sürpriz bir kararla Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde yıllarca büyük emekler vererek görev yapan yaklaşık 3 bine yakın (Hangi branşlarda resen atma yapıldığı tam bilinmemekle beraber alınan duyumlara göre) hekim, eczacı, ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog, tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personellerinin onayları alınmadan, düşüncelerini hiçe sayarak, bilgilendirmeye bile gerek duymadan isteklerinin dışında çalıştıkları yerden alınıp resen görev yerleri değiştirilmişti. Bu istek dışı görevlendirme sağlık çalışanları açısından hayal kırıklığı oluşturarak yıkım oluşturmuştur. Sağlık Çalışanlarının, Bakanlığa karşı güvenleri sarsılmıştır taleplerine bakılmaksızın atamalarının yapılması huzursuzluğa neden olmuştur.

Çanakkale Sağlık Sen Şubesi olarak,Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü emrinde 'sağlık memuru tıbbi sekreter' unvanı olarak çalışan, üyemiz adına hukuki mücadelemizi başlattık ve hukuki mücadelemizi kazandık. Çanakkale İdare Mahkemesi Resen atamaya dur dedi. Adalet bir kez daha haklının yanında olmuştur. Sağlık çalışanlarına yönelik istek dışı resen atama ilkel bir uygulamadır. Tüm Sağlık çalışanlarına her zaman kapımız açıktır. Üyelerimizin mağduriyeti durumunda her türlü hukuki destek herzaman sağlanmaktadır. Sağlık Sen üyelerimiz Sendika Avukatımız'dan her türlü konuda hukuki yardım ve danışmanlık hizmeti alabilirler. Avukatımız Cemal Yiğit'e bu hukuki mücadelenin başarılı sonucundan dolayı teşekkür ederiz. Sağlık çalışanlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dediler.

 

Canakkaleolay.com


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.