.

Sağlık Personeli Radyoloji Teknisyenliği Yapabilir Mi?...

Sağlık Personeli Radyoloji Teknisyenliği Yapabilir mi?

Sağlık Personeli Radyoloji Teknisyenliği Yapabilir Mi?...



Ordu ili Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde laboratuvar teknisyeni olarak çalışan iki kişi kurum içerisinde yapılan 10 günlük oryantasyon eğitimi ile kendilerine kurs başarı belgesi verilmiş ve hastane idaresi tarafından radyoloji teknisyeni olarak çalışmaları için görevlendirme yapılmıştı.

Tüm Radder’e bu konuyla ilgili yapılan ihbar neticesinde, Derneğimiz tarafından 26.04.2012 tarihinde Ordu il Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne konuyla ilgili yazılar yazılarak Radyoloji Teknisyenliğinin meslek tanımının 1219 sayılı yasanın EK 13. maddesinde yapıldığını ve bu uygulamanın durdurulmasını talep etmiştik.

Yazılı müracaatımız sonucu Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı’ndan görüş alarak Sağlık ile ilgili herhangi bir meslek diplomasına sahip olan kişilerin Radyoloji Teknisyenliği yapıp-yapamayacağı konusu sorulmuştur.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslek Standartları Birimi; Tıbbi Görüntüleme Teknisyeni/Teknikeri ” SML veya SHMYO radyoloji(tıbbi görüntüleme) bölümlerinden mezun olup tıbbi görüntüleme yoluyla görüntü elde eden ve kullanıma hazır hale getiren sağlık teknisyeni/teknikeridir” diyerek Ordu ili ADSM’deki uygulamanın durdurulmasını istemiştir.

Sağlık müdürlüğünün bu konuda yazısı için tıklayınız 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.