Sağlık Personeli Odası Kurulmalıdır.

Onlarca sorunla uğraşan bir kurum haline geldik. Bunda bizlerin yani Sağlık Personelinin katkısı oldukça fazla.

Sağlık Personeli Odası Kurulmalıdır.
26 Ağustos 2013 Pazartesi 14:08

Sağlık Personeli Odası Kurulmalıdır.
Kıymetli Sağlık Çalışanı kardeşlerim, Sağlık Çalışanlarının içler acısı hali hepimizin malumu.
Onlarca sorunla uğraşan bir kurum haline geldik. Bunda bizlerin yani Sağlık Personelinin katkısı oldukça fazla. Nasıl fazla dediğinizi duyar gibiyim. Personel yetersizliğinden fazla nöbet tutan arkadaşlarımız yokmu? Onlarca değilmi? Sebebi personel yetersizliği mi? Bir bakıma evet. Ancak PDC sine baktığımızda dolu olduğunu gördüğümüz hastanelerimizde yine onlarla ifade edilebilecek kadar personelin geçici olarak başka birimlerde görevlendirildiğini görmüyormuyuz? Görüyoruz. Geçici olarak görevlendirilen personel genellikle masa başında görev yapmıyor mu? Yapıyor. Hal böyle olunca, diğer birimlerde geçici olarak görevlendirilen personel yüzünden geride kalan arkadaşlarımız maalesef fazla nöbet tutmak zorunda kalıyorlar. Kimse geridekini düşünmüyor. Ben gidersem geride kalan arkadaşlarım fazla nöbet tutacak demiyor. Hatta gittiği yer etkili bir yerse kendi kadrosunu en iyi döner sermaye veren birime aldırmaya çalışıyor ki hem masa başında çalışsın hemde en fazla döneri alsın. Şimdi soruyorum bumudur Adalet? Biz Sendika olarak bunları yüzlerine karşı söylemekten çekinmiyoruz, söylüyoruz. Bunun için Sendikamızdan istifa etmekle tehdit ediyor bu arkadaşlarımız etsinler canları sağolsun. Bizler Sendikacılığı üyelerimizin Hak ve Hukuklarını korumak için yapıyoruz. Makam, mevki, şan, şöhret gibi bir derdimiz yok. 

Malumunuz, hekimlerin aldığı döner sermayenin bir kısmı emekliliklerine yansımaktadır. 2010 yılından beri bu konuyu ilgili yerlere taşıdık. Tam gün yasası diye bilinen yasa 2010 da çıkmadan önce 3 siyasi partiyi gezdik, raporlarımızı verdik. Maalesef sonuç alamadık. Bu konuyla ilgili eylemler yaptık. Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde yaklaşık on binin üzerinde üyemiz var. Yaptığımız eylemlere toplam kaç kişi katıldı biliyormusunuz? 100 kişi ya var ya yok. Sendikalara sadece üye olmanın yetmediğini ne zaman anlayacaksınız? Taşın altına elinizi ne zaman koyacaksınız? Korkuya dayalı üyelik sistemini kabul etmediğimizi, kimseyi tehdit ederek üye yapmadığımızı, üyeliğin gönüllülük esasına dayanması gerektiğini, kapımızın dost kapısı olduğunu daha ne kadar anlatacağız. Artık taşın altına elinizi koymayı lütfen öğrenin.

Yine malumunuz, 3 kasım 2011 de 663 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı Teşkilatı 5 parçaya bölündü. Şahsen Şubemiz Kamu Hastane Birlikleri ile 7 senedir ilgilenir ve bu sistemin Türk Sağlık Sistemini paramparça edeceğini, sistem tam stabil olmasa bile bu sistemi çökerteceğini liyakatsiz kişilerin yönetici olarak atanabilecek bir sistem olduğunu onlarca kez dile getirmiştir. Sendikamızın yaptığı her Şube Başkanları toplantısında dile getirdiğimizi bilmenizi isteriz. Ancak yine tekrar ediyoruz ki, üyelerimiz bu tehlikenin farkında olmadıkları ve duyarsız davrandıkları için konu tam anlaşılamadı ve 663 sayılı KHK ya karşı durulamadı. Şunu asla unutmamak gerekir ki, Kamu Hastane Birliklerinde görevli idareciler sözleşmeli, personel ise kadroludur. 

Son zamanlarda hepimizin bildiği gibi her ilde mantar gibi özel Sağlık Meslek Liseleri kuruldu. Merdiven altı denebilecek düzeyde onlarca Sağlık Meslek Lisesi var. Plansız, programsız kurulan Sağlık Meslek Liseleri önümüzdeki günlerde Sağlık Çalışanlarının emeğinin sömürüldüğü ortamı hazırlama kaygısını taşıdığımızı bilmenizi isteriz. Tamamen rant kaygısıyla kurulduğunu düşündüğümüz bu okullara bir an önce çeki düzen verilmesi gerekiyor. 

Sayın Bakanımız bir televizyon programında bunlara çeki düzen verileceğini belirttiler. Ancak 2023 e yani Türkiye Cumhuriyetinin 100 üncü kuruluş yıldönümüne kadar geçecek zaman içerisinde bu okullar yüzünden fazla personel yetiştirileceğini de ifade ettiler. 
Hal böyle olunca, önümüzdeki günlerde Sağlık Çalışanı olacak arkadaşlarımız kardeşlerimiz ucuz iş kıvamına getirilecek ve emeğinin karşılığından çok daha azına iş bulma gayretine girecek. İşte tam burda Sağlık Personeli Odasının kurulması gerekliliği de ortaya çıkıyor. Ki Sağlık Personelinin iş gücü sömürülmekten kurtulsun. Bu konu çok önemli bir konudur. Tüm Sağlık Personelinden bu konuya eğilmelerini ve fikirlerini beyan etmelerini bekliyoruz. 

Şenol Şahin Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.