Sağlık Çalışanları Süpermen Mi?...

Sağlık Çalışanları Süpermen mi?

Sağlık Çalışanları Süpermen Mi?...
07 Ocak 2013 Pazartesi 11:58

“Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanının iş yükü her geçen gün artmakta, iş yükü karşısında Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yetkilileri ASM’lerde görev yapan sağlık çalışanlarından süpermen olmalarını beklenmektedir.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker Halk Sağlığı Müdürlüğünün işe giriş raporlarını Aile Hekimlerinin vermeyeceğine yönelik tebliği bile kurumlara gönderemediğini ifade ederek eleştirdi.

Çeker, “Sendika olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda ASM’ler de 200’e yakın iş ve işlem gerçekleştirilmektedir. Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yetkilileri Aile Hekimlerinin üzerindeki iş yükünü hafifletme yerine artırmak için ellerinden gelen gayreti sarf etmektedirler. Sendikamız tarafından gerçekleştirilen ankete göre; sağlık çalışanlarının aile hekimliği sisteminde ki iş yükü incelendiğinde; yüzde 1’inin iş yükü az ve oldukça azdır, yüzde 14’ünün normaldir, yüzde 35’inin fazladır, yüzde 50’sininise oldukça fazladır demiştir. Yani Çalışanlara göre İş yükü yüzde 85 gibi büyük bir oranla fazladır” dedi.

Çeker, şöyle devam etti: “30 Haziran 2012 tarihinde Resmî Gazete Yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile ASM’lerde görev yapan Aile Hekimlerinin vermiş olduğu işe giriş raporları 01.01.2013 Tarihinde sonlandırıldığı halde, bundan sonra vatandaşın işe giriş de alması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması gerektiği duyurusunu Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı taşra teşkilatlarına yapmayarak ilimizdeki ASM’ler de görev yapan yaklaşık 430, Ülke genelinde ise 20 Bin 182 Aile Hekiminin mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Taşra teşkilatlarına bilgilendirme yazısı yazmak suretiyle 01.01.2013 tarihinden itibaren işe giriş raporlarını Aile Hekimlerinin vermeyeceğini belirterek belirsizliği ortadan kaldırmalı, Aile Hekimlerimizin üzerindeki iş yükünü hafifletici tedbirleri ivedilikle hayata geçirecek, mevzuata uygun olmayan iş yükünden bir an önce Aile Hekimlerimiz kurtarılması için gerekli çalışmaları yapmalıdır.”

özgür kocaeli
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.