Sağlık Bakanlığının İstihdam Politikaları Tutarsız

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Bakanlığının son düzenlemeleri ve istihdam politikaları konusunda yazılı bir basın açıklaması yaparak uygulanan istihdam politikalarını değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığının İstihdam Politikaları Tutarsız


Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Bakanlığının son düzenlemeleri ve istihdam politikaları konusunda yazılı bir basın açıklaması yaparak uygulanan istihdam politikalarını değerlendirdi. 
Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasında bulunan eksiklikleri tamamlamak ve mevzuattaki eksik hususlara çözüm üretmek için T.B.M.M. sevk ettiği yeni torba yasayı değerlendiren Erözgün, Torba yasada Aile Sağlığı Elemanlarının normal mesailerinin dışında Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında nöbet tutturularak ve nöbet ücretleri ödenerek personel açığını azda olsa tamamlama arzu ve isteği yatmaktadır. Danıştay Sözleşmeli memurların idarenin takdir yetkisini kullanarak başka bir görevde çalıştırılmasının uygun olmadığına yönelik bir içtihat kararı ortaya koymuştur. Danıştay’ın bu kararına göre Meclise sevk edilen torba yasa daha baştan yargı kararları ile çelişmekte olduğunu iddia etti. 
Aile Sağlığı Elemanlarına Nöbet Tutturulması Yargıdan Döner 
Erözgün, Aile Sağlığı elemanları bu yeni düzenleme ile nöbet hizmetinde görevlendirilmeye başlandığında birçok kişi Danıştay kararına istinaden sözleşme kapsamı dışında çalıştırılıyorum diye yargıya başvuracak ve mahkeme kapılarında hak aramaya gideceğini belirtti. 
Yeni Personel Alımlarında Uygulanan Stratejiler Hatalı 
Sağlık kurum ve kuruluşlarında personel açığının hat safhaya çıktığını belirten Erözgün, “Personel açığı her geçen gün artmakta yeni personel alımları yapılırken sözleşmeli olarak çalışanların da sınava katılma hakları bulundukları için sınavı kazanan 4/B li ya da vekil kadrolarda istihdam edilenler sınavı kazanarak asil kadrolara yerleştiklerinden hem işe girmek için bekleyen on binlerce sağlık personeli işsiz kalmaya devam etmekte hem de sözleşmeli kadrolarda yeni açıklar oluştuğundan personel açığı bir türlü giderilememektedir” dedi. 
Hala Fırsat Var
Tüm Sağlık-Sen olarak 4/B li olarak istihdam edilen sözleşmeli sağlık çalışanlarının, Aile Sağlığı elemanları ile Vekil ebe ve hemşire olarak istihdam edilen sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesini talep ettiklerini belirten Erözgün, hâlâ fırsat var. Torba kanunla binlerce sağlık çalışanını rahatlatacak düzenleme yapılabilir, Personel açığını giderecek önlemler alınabilir. Sözleşmeli alımlar yerine kadrolu alımlara ağırlık verilebilir, Mevcut sözleşmeliler kadroya geçirildiğinde Mali açıdan ek bir külfet getirmemektedir. Bir taraftan sözleşmeli alımı yapıp bir taraftan asli kadrolu sınavlar devam ettiği zaman personel açığı sürekliliğini devam ettirecektir dedi. 
İmamlara Verilen Kadro Sağlıkçılara da Verilsin
Erözgün, Sözleşmeli olarak çalışanlar kadrolu olmak için her açılan sınava katılarak kadro değişikliği yapmak için gayret gösterdiklerinden ihtiyacı karşılamak için yeni personel alımları gereken sonucu sağlamamaktadır. Sözleşmeli olarak çalışanlar bu kez sınavı kazanarak kadrolu olarak çalışmaya başlamaktadırlar, buda personel açığının devam etmesine sebep olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı gibi tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmelerinin sağlanması gerektiğini, daha sonra ihtiyaca göre yeni personel alımları gerçekleştirilmesi halinde personel açığının azalacağını iddia etti.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.