Profesörler İçin Getirien Hoca Ücretinin Ayrıntıları..

Üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyelerini geri kazanmak ve profesörlerin özel geçişini önlemek amacıyla, "hoca ücreti" uygulaması yeniden geri geliyor.

Profesörler İçin Getirien Hoca Ücretinin Ayrıntıları..
24 Nisan 2013 Çarşamba 21:47

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası hakkında kanun tasarısı 24 Nisan 2013 tarihi itibariyle Meclise sevk edildi.

Tasarının 4. maddesinde, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri için özel bir düzenleme yapılmaktadır.

5510 sayılı Kanuna eklenecek yasal hüküm şu şekildedir:

"Ancak yükseköğretim kurumlarının sağlık hizmeti sunucularında, kişilerin tercihi üzerine 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında görev yapan öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında sunulan sağlık hizmetleri için alınacak ilave ücretlerin tavanı Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelini geçmemek üzere Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir. Alınacak ilave ücret bir defada bir asgari ücreti geçemez."

Bu madde şu anlama gelmektedir:

1- Bu düzenleme üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri için getirilmektedir.

2- Öğretim üyelerinin mesai saatleri dışında sundukları hizmetler için üniversite hastanesi fark ücreti alabilecektir.

3- İlave ücretlerin tavanı Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelini geçmemek üzere Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecektir.

4- Her halükarda alınacak ücret bir defada bir asgari ücreti geçemeyecektir. Bugün itibariyle 16 yaşını doldurmuş bir kişi için brüt asgari ücret 978,60 TL'dir.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.