Performansla Dönere Hayır !!!

SES

Performansla Dönere Hayır !!!
30 Eylül 2011 Cuma 21:07

SES Basın Açıklaması;

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz Temmuz ayında (30.07.2011) Döner Sermaye Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, çalışanların döner sermayeden aldıkları ücretlerle ilgili adil olmayan bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme ile hekimlerimizin gelirleri artırılmıştır. Yapılan bu artışlar, biz çalışanları rahatsız etmemekle birlikte, bu artışın faturasının diğer sağlık çalışanlarına kesilmesini haksız, hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz.

Kaldı ki çalışanlar arasındaki gelir eşitsizliğine yönelik bu uygulamalar; hukuksuz olmasının yanında, çalışanların verimliliğini, moral/ motivasyonunu ve kurumsal aidiyet duygusunu zayıflatarak, sağlıkta ekip hizmetini ve kamu hizmetini bitirmeye yönelik uygulamalardır.

 Sağlık hizmeti 24 saat kesintisiz ve nitelikli olarak sunulması gereken bir ekip hizmetidir

AKP iktidarı ile sağlıkta dönüşüm programı adı altında uygulanan “vahşi performans sistemi” sağlık hizmetini 24 saat gece-gündüz demeden sürdüren, her biri sağlık hizmeti sunumunun olmazsa olmaz parçası olan biz sağlık emekçileri arasındaki ekip uyumunu bozmuş, adaletsiz katsayı hesaplamaları ile sağlık emekçileri arasındaki gelir eşitsizliğini derinleştirmiştir. Rekabeti körükleyen bu uygulamalar sağlıkta ekip ruhunu ve iş barışını bozarak sağlık hizmetlerindeki kaliteyi de düşürmüştür.

Bizler bu sistemin ve mevcut uygulamaların güncel ve potansiyel kurbanları olmak istemiyoruz.

Bir taraftan güvencesizlik, geleceksizlik, işsizlik ve yoksulluk politikaları alabildiğine yaygınlaşırken, diğer taraftan, kanun hükmünde kararnameler ile Türkiye’nin siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel çehresi yeniden şekillendiriliyor. Kamunun yapısı sermayenin ihtiyaçlarına uygun bir biçimde dizayn ediliyor.

Bizler; hastaneleri işletme, hastaları müşteri, çalışanları köle olarak gören bu sistemin bir parçası olmak istemiyoruz. Ücrette adalet, eşit işe, eşit ücret istiyoruz.

Bizler sağlığı bir hak olmaktan çıkarıp, piyasalaştıran bu sistemin sibobu olmak istemiyoruz.

Bizler performansa bağlı döner sermaye uygulamasına derhal son verilmesini, tüm çalışanların ücretlerinin insanca yaşayacak düzeye yükseltilmesini talep ediyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri arasındaki iş barışını bozan, eşitsizliği derinleştiren döner sermaye uygulamasının kaldırılıp, ödenen ücretin temel ücrete eklenerek emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz.

Basına ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.