Memurlar Sağlık İçin Ne Kadar Harcıyor?...

Hangi İşlemlerde Sağlık Kesintisi Yapılıyor

Memurlar Sağlık İçin Ne Kadar Harcıyor?...
08 Şubat 2013 Cuma 08:49

Hükümetin yeni getirdiği sağlık hizmetleri sisteminde vatandaştan 11 ayrı kalemde katılım payı alınıyor. Türk Sağlık-Sen'in hazırlamış olduğu rapora göre muayne katılım payı ve reçete parasından devletin kasasına 3,5 milyar lira girdi.
Daha önce sadece devlet, üniversite ve özel hastanelerde verilen muayne katılım ücreti artık aile hekimlerine de ödeniyor. Reçete parası 2 liradan 3 liraya çıkartılarak, 3 kutu ilaçtan sonraki her ilaç içinde 1 lira daha tahsil ediliyor.
Kesilen onca katkı paylarına rağmen hastanelerin kapasitelerinde yenileme yapılmıyor. Devlet hastaneleri dolup taşıyor. Vatandaşlar yeterli yatak olmadığı için koridorlarda sandalyelerde yatıyor ya da yer olmadığı belirtilerek hastalar hastaneye kabul edilmiyor.

Memurlar Sağlık İçin Ne Kadar Harcıyor?
Devlet hastanesinde muayne olan bir memurdan, muayene katılım payı olarak 5 lira, %20 ilaç katılım payı olarak 7.94 lira, reçete katılım payı olarak 3 lira, ilave ilaç katılım payı olarak 2 lira ( 3 kutudan sonra her kutu için 1 lira), ilaç fiyat farkı olarak 0,79 lira olmak üzere toplamda 18.73 lira ücret alınmaktadır. Önceden bu durumdaki bir kimse yalnızca reçete bedelinin %20'si olan 7.94 lirayı ödemekteydi. Vatandaş için aynı sağlık hizmetinden yararlanmanın bedeli %135 arttı. Yine aynı hizmet özel hastanede alınmak istenirse bu fiyat en az 40.73 liraya yükseliyor.
Emekliler Ne Kadar Harcıyor?
Emekli bir kimse sağlık ocağından yazılan 7.67 lira tutarında iki kutu ilacı almak için eczaneye gittiğinde ilaç, reçete ve muayne katılım paylı olarak toplam 16.41 lira ödemek zorunda. Oysa bu rakam daha önce sadece 0.76 lira idi. Emeklinin cebinden çıkan para da %2023 arttı.

İşte Vatandaştan 11 Ayrı Kalemde Alınan Katılım Payı
Muayne Katılım Payı
Özel Hastane Fark Ücreti
İlaç Katılım Payı
Reçete Ücreti
İlave İlaç Katılım Payı
Eşdeğer İlaç Fiyat Farkı
Tıbbi Cihaz Katılım Payı
Tetkik Fark Ücreti
Öncelikli Tetkik Ücreti
İstisnai Sağlık Hizmet Ücreti
Erken Muayne Fark Ücreti 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.