.

Lisans tamamlama sadece kamu calisanlarina mi

Lisans tamamlama sadece kamu calisanlarina mi..

Lisans tamamlama sadece kamu calisanlarina mi



  Kimler faydalanacak?


   Daha önce ebe, hemşire ve sağlık memurlarına verilen lisans tamamlama hakkı  bu yasa ile laboratuvar, röntgen, anestezi,protez ortez,paramedik ve diğer sağlık alanında ki tüm önlisans programı mezunlarına da verilmiş oldu.

     TÜSEB Kanunun geçici 69. maddesine göre ''Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.''hükmü uyarınca YÖK'ün belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek.


Sağlıkçıya faydası ne olacak?


    Sağlık çalışanlarına tanınan lisans tamamlama hakkı, sağlık personelinin eğitim seviyesinin yükseltilmesinin yanında, mali ve özlük haklar bakımından da önemli getirisi olacak.Lisans tamamlayan sağlık personelinin intibakı yapıldıktan sonra 3000 ek göstergeden faydalanacak.Kadro/derece ilerlemesi yanında maaşlarada yansıması ortalama artı 100-250 TL olacak.Emekli olduklarında da 3000 ek göstergeden emekli olacakları için emekli maaşlarıda günün şartlarında ki lisans mezunu üzerinden olacak.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.