İştahı Kontrol Eden 6 Besin..

İştah kontrolü varolan kiloyu korumada olduğu kadar diyetlerde de en önemli unsur. Bazı besinler bu kontrolü son derece başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

İştahı Kontrol Eden 6 Besin..
30 Mayıs 2013 Perşembe 12:05

İşte doğanın eczanesinden iştah kontrolünün çalışkan elemanları...

Yulaf: En sağlıklı karbonhidratlardan biridir. Manganez, selenyum, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve protein içerir. Mükemmel bir çözünür lif kaynağıdır ki bu durum besinin kan şekerini düzenlemesinde etkilidir, tokluk kontrolü sağlar ve diyabet hastaları için mükemmel bir seçimdir. Her gün bir kâse yulaf tüketimi kolesterolü yüzde 8 ile 23 oranında düşürebilir. Hatta üzerine bir yemek kaşığı ufalanmış ketentohumu eklenmesi ya da tarçın serpilmesi durumunda çok daha faydalı olur.Total kolesterolü düşürür ve bununla beraber koroner kalp hastalığı riskini azaltırlar. 3 gr B-glukan serum kolesterol düzeyini yüzde 5 oranında düşürmektedir.B u miktar 40 gr kuru yulaf kepeğinde bulunmaktadır.

Mantar: Doğu tıbbında uzun zamandır kullanılan mantarların şifa verici özellikleri bilimsel açıdan ispatlandıkça, mantarlar batı tıbbında da sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Sağlığa en faydalı türleri maitake, shiitake ve reishi'dir. Bu üç türün de bağışıklık sistemi üzerinde güçlü etkileri vardır ve hepsi de ilaç kadar işe yaramaktadır.

Mantarlar aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan L-ergothineine içerir. L-ergothioneine, hidroksil radikaller olarak adlandırılan tehlikeli serbest radikalleri etkisiz kılar ve antioksidan işlevi gören enzimleri çoğaltır. Gerçekleştirilen araştırmaların en az ikisinde, şekerin kırmızı kan hücrelerindeki kırılımını harekete geçirerek ve karnitin yağın enerji için yakılabildiği hücrelerin mitokondrisine yağ aktarma becerisini taklit ederek, metabolik enerji yükseltici gibi hareket ediyor görünmektedir. Bu çoğu zayıflama ilaçlarının yaptığını iddia ettiği ancak ender başarabildiği bir şeydir. Aynı zamanda yapılan üç inceleme, L-ergoyhioneinin çevresel UV radyasyonun zararlı etkisine karşı koruduğunu da göstermiştir. Her ne kadar shiitake ve maitake mantarında daha çok bulunsa da dostumuz mütevazi beyaz düğme mantarında da bu inanılmaz antioksidan yeterli miktarda bulunmaktadır.

Kuşkonmaz: Kuşkonmazın dingin bir ruh sağlamaya yardımcı olması ve buna yönelik kendimizi iyi hissettirecek hormonların salınımını arttırması iştah üzerinde de dengeleyici rol oynamaktadır. İştahınızın kabardığı dönemlerde bir öğün tüketeceğiniz kuşkonmaz oldukça faydalı olacaktır.

Kuşkonmazın aslında iki bölümü vardır: kalın bir kök ve hassas saplar. Kökler geleneksel Hindistan tıbbında diüretik olarak ve dişi üreme sisteminin güçlendirilmesinde kullanılmışlardır. Kuşkonmaz kökünün ayrıca zihinsel dinginliği, sevgi dolu bir yapıyı, iyi bir hafızayı ve huzur dolu bir ruhu geliştirmeye yardımcı olduğuna inanılır. Gelenekçi Çinliler şefkat ve sevgi hislerini artıracağına inanarak bu bitkinin en iyi köklerini aileleri ve arkadaşları için ayırırlar. Bu arada Hindistan 'da doğurganlığı artırmak, adet kramplarını azaltmak, emziren annelerin sütünü çoğaltmak için kullanılırlar. Bu geleneklerin birtakım bilimsel temelleri vardır. Kök, gerçekte hormon üretimini ve büyük olasılıkla duygularıda etkileyen steroidal glikozit'ler içerir. Hindistan'da sperm sayısını artırıp yumurtanın gelişmesi için kuşkonmazın racemosa türü kullanılır.

Kalori bakımından fakir, besin değeri bakımından zengin

Kuşkonmaz, çoğu meyve ve sebze gibi uygun bir potasyum, sodyum oranına sahiptir. Bir kase pişmiş kuşkonmaz 268 mcg folik asit ki bu sinir tüp kusurlarını önlemeye ve homositin olarak adlandırılan zararlı kan kimyasallarını azaltmaya yardımcı olan önemli bir B vitaminidir, 404 mg potasyum içerir. Ayrıca sağlıklı bir pıhtılaşma ve güçlü kemikler için gerekli olan K vitamini açısından da zengindir. İçinde kan damarlarını koruyan antiinflamatuarlar, kanserle savaşan kuersetin flavonoid de mevcuttur. Son olarak pişmiş bir kase kuşkonmazdan komik derecede düşük bir kalori miktarı (40) ve karşılığında 3.6 gr lif alırsınız.

Hepsinden daha iyisi, kuşkonmazdaki bileşkelerin tümör önleyici işlevi olduğunu gösteren ciddi araştırmalar vardır. Rutgers Üniversitesi tarafından yapılan bir incelemede (Cancer Letters'da da yayımlanmıştır), kuşkonmazdan alınan ham saponin'lerin insanlardaki lösemi hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür. Kuşkonmaz aynı zamanda vücuttaki en önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon açısındanda zengindir.

Kuşkonmazda bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyen ve gastrointestinal sağlığı desteklemeye yardım eden özel bir lif tipi olan inulin vardır. Kuşkonmaza ilişkin tek olumsuzluk idrarınızın garip kokmasına sebep oluşudur. Bunun nedeni asparajin adlı içerdiği amino asittir.

Muz: Muz, kısmen düşük kalorisi (adet başına yaklaşık 100-150 kalori) sebebiyle kullanışlı bir besindir ve en kayda değer noktası içerdiği liftir. İçerdiği lif ve potasyum ile sindirime destek olucu özelliklerinden ötürü iştah kontrolünü sağlayan en önemli meyvelerdendir.

Muzun, üzerinde konuşulmaya değer, bilinen bir diğer küçük faydası da fruktooligosakkaritler içermesidir. Bunlar bağırsağınızdaki iyi bakterilerin besinidir. Laktobasiller gibi probiyotikleri büyük olasılıkla daha önceden duymuşsunuzdur, işte bunlar sindirim sistemindeki 'iyi bakteriler'dir ve sağlıklı olmak için bu bakterilerin canlı tutulup gelişmesi gerkir. Tüm bakteriler gibi yaşamalıdırlar ve bu bakterilerin en sevdiği besin fruktooligosakkaritlerdir. Muz müthiş bir fruktooligosakkarit kaynağıdır. Journal of Agriculture and Food Chemistry'de yayımlanan bir incelemede muz bu değerli bileşkelerin en etkili kaynağı olarak gösterilmiştir. Muz uzun bir süredir en başta ishal olmak üzere, sindirimle ilgili rahatsızlıklar için halk arasında kullanılan yaygın bir ilaçtır.

Şeker içeriği düşündüğünüz kadar yüksek değil

Ortalama bir muzun glisemik yükü 12. glisemik yük, besinin kan şekeri üzerindeki etkisini değerlendirmek söz konusu olduğunda gerçekten göz önüne alınması gereken tek ölçü: 10'un altında ise düşük, eğer 10 ile 20 arasında orta 20'nin üzerindeyse de yüksek sayılır. Muz 12'lik glisemik yüküyle 'orta' kategorisinin alt saflarındandır.

Yoga beslenme terapisinde muz temizleyici ve dinçleştirici bir yiyecek olarak sayılmaktadır. İkindi öğününde tüketeceğiniz bir muz ve bir bardak yarım yağlı süt kendinizi son derece iyi ve de tok hissetirecektir.

Soğan: Soğan , pırasa, sarmısak ve yeşil soğanın da yer aldığı allium ailesindendir. Bu besinler tiosülfinati sülfit, sülfoksit ve diğer kokulu sülfür bileşkeleri de dahil olmak üzere, sağlık açısından faydalı bileşkelerin oluşturduğu bir eczane gibidir. Bu kokulu bileşkeler oldukça küçük bir miktarla inanılmaz besleyici öğeler sunarlar. Sağladıkları faydaların en önemlilerinden birisi de iştah üzerinde kontrol mekanizması kurmasıdır. Yemek ve salatalarınızda bolca kullanmanız durumunda öğün sonrası acıkmalarınız en aza inecektir.

Enginar: Enginarlar sebze topluluğunun ıstakozu sayılır. Yenilebilir kısmına erişebilmek için gerçekten çok çaba harcamamız gerekir. Etli kısmı teknik açıdan her ne kadar esas kısmı olarak adlandırılsa da ulaşmanız gereken yer bitkinin "kalbi" dir ve oraya ulaşmanız için biraz "kazımanız" gerekir.

Enginar karaciğeri temizleyen bir besindir. Bu bitki silimarinin kaynağıdır. Silimarinin, karaciğerin korunmasına ve gelişmesine yardımcı olan bir bitki bileşkesi olup uzun ve seçkin bir pedigrisi vardır.

Enginar mideyi rahatlatır

Sahip olduğu tek özellik bu değildir. Enginar yaprakları, sağlıkla ilgili çeşitli konularda faydalı olduğu tespit edilen bir dizi aktif kimyasal bileşke içerir. Örneğin bitkinin safrayı uyarıcı faaliyeti kontrollü deneylerle belgelenmiştir. Enginar özünün doğrudan on iki parmak bağırsağına geçişinin ardından karaciğer safrası inanılmaz derecede yükselmiştir. Bu etkisinden dolayı enginar sık sık hazımsızlık içiz kullanılır. Pek çok çalışmada enginar özü verilen kronik gastointestinal hastaları dikkate değer bir şekilde iyileşme göstermişlerdir. İncelemeyi yürüten araştırmacılar hastaların yüzde 85'inin mide ağrısı, mide bulantısı ve kusmadan önemli oranda kurtulduğunu ifade etmiştir. Bu etkilerinin yanında mide boşalması ve iştah kontrolünde oldukça etkili olan enginar tokluk hissini önemli oranda arttıran sebzelerdendir.

Standardize edilmiş enginar özü, yüksek kolesterol ve trigliseridlerin tedavisinde kullanılır. Deney tüpü incelemelerinde enginardaki flavonoidler, özellikle luteolin kardiyovasküler hastalıkların kesin sebebi olan LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu engellediği görülmüştür.

Bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.