Her 5 Kişiden 3'ü Sgk Hizmetlerinden Memnun...

Her 5 kişiden 3'ü SGK hizmetlerinden memnun

Her 5 Kişiden 3'ü Sgk Hizmetlerinden Memnun...


Türkiye'de her 5 kişiden 3'ü Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiği hizmetlerden memnun.AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnun ya da çok memnun olduğunu belirten bireylerin oranı bir önceki yıla göre 6,7 puan artarak yüzde 61,6 oldu. 

Bireylerin yüzde 5,2'si kurumun hizmetlerinden memnun olmadığını, yüzde 1,6'sı da hiç memnun olmadığını belirtirken, orta düzeyde memnuniyet duyanların payı yüzde 11,6, ''fikrim yok'' diyenlerin oranı da yüzde 20 oldu. 

2010 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnun olmayanların oranı yüzde 8,9 idi. 

-Sorunların başında ''emekli maaşlarının miktarı'' geliyor- 

Verilere göre, vatandaşların, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiği hizmetlerde gördükleri sorunlar arasında ilk sırayı yüzde 83,8 ile ''emekli maaşlarının miktarı'' aldı. 

Sorunlar içerisinde ikinci sırada ''sağlık hizmetlerinin kalitesi'' yer alırken, emekli olanların yüzde 14,6'sı, emekli olmayanların yüzde 15,4'ü Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağlık hizmetlerinin kalitesinde sorun gördüğünü belirtti. 

SGK'da çalışan personelin davranışlarını sorun olarak gören emeklilerin oranı yüzde 7,3 olurken, emekli olmayanlar arasında bu konuyu sorun olarak görenlerin oranı yüzde 12,2 olarak belirlendi. 

Sağlık harcamalarının geri ödenmesi ile ilgili işlemlerde sorun gören emeklilerin oranı yüzde 9,2 olurken, emekli olmayanların yüzde 8,1'i bu işlemlerde sorun gördüğünü belirtti. 

En az sorun olarak görülen hizmet de ''emeklilik işlemleri'' oldu. Emekli olanların yüzde 7,2'si emeklilik işlemlerinde sorun gördüğünü ifade etti. 

-Bireylerin işteki durumuna göre sorunlara bakışı- 

Bireylerin işteki durumlarına göre (Ücretli, işveren, kendi hesabına çalışan) bakıldığında da kendi hesabına çalışanların yüzde 81,3'ünün Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağlık hizmetlerinin kalitesinde sorun görmemesi dikkati çekti. 

Sağlık hizmetlerinin kalitesinde sorun görenlerin arasında en yüksek oran işveren grubunda yer aldı. İşverenlerin yüzde 17,7'si, ücretli çalışanların da yüzde 17,6'sı sağlık hizmetlerinin kalitesinde sorun gördüğünü belirtti. 

Her 10 ücretli çalışandan ve her 10 işverenden biri Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağlık harcamalarının geri ödenmesi ile ilgili işlemlerinde sorun olduğunu belirtirken, kendi hesabına çalışan her 20 kişiden biri bu işlemlerde sorun bulunduğunu belirtti. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan görevlilerinin davranışlarında sorun görenlerin oranı en çok işveren grubunda yer aldı. İşverenlerin yüzde 16,3'ü bu konuda sorun yaşadığını belirtirken, kendi hesabına çalışanların yüzde 10'u görevlilerin davranışlarında sorun gördüğünü ifade etti. 


-Tablo- 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hizmetlerinden memnuniyet düzeyi (yüzde) şöyle: 


Çok Memnun3,8Memnun57,8Orta11,6Memnun değil5,2Hiç Memnun değil1,6Fikri yok20 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiği hizmetlerde görülen sorunlar (yüzde) şöyle: 


.ToplamEmekliEmekli değilEmekli maaşlarının miktarı 

83,883,8-Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağlık hizmetlerinin kalitesi15,314,615,4Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan Personelin Davranışları11,77,312,2Sağlık harcamalarının geri ödenmesiyle ilgili işlemler8,29,28,1Emeklilik işlemleri 7,27,2- Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.