.

Hastalık Ve Benzeri Durumlarda Ek Ödeme Kesilmez

Danıştay Onikinci Dairesi, SGK ek ödeme esaslarında yer alan, 10 günden fazla süren hastalık izinlerinde ek ödenemez hükmünü, uluslararası anlaşmaya atıfla iptal etti.

Hastalık Ve Benzeri Durumlarda Ek Ödeme Kesilmez Danıştay Onikinci Dairesi, SGK ek ödeme esaslarında yer alan, 10 günden fazla süren hastalık izinlerinde ek ödenemez hükmünü, uluslararası anlaşmaya atıfla iptal etti.

Bilindiği üzere, Anayasa'nın 90. maddesine göre, usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Kanun ile uluslararası anlaşmanın çatışması halinde, milletlerarası antlaşma hükümleri uygulanmaktadır.

SGK Ek Ödeme Esasları 2010 yılında yürürlüğe konulmuştur. Bir sendika bu esasların bazı hükümlerinin iptali istemiyle Danıştay nezdinde dava açmıştır. Aşağıda iptali istenen maddeler ve sonuçları yer almaktadır. Danıştay kararında özellikle 7/g maddesine yönelik gerekçe oldukça önemlidir. Danıştay, hastalıktan dolayı ek ödemenin kesilmesini, uluslararası anlaşmalara atıfla hukuka uygun bulmamıştır.

Bu karar, benzer yöndeki düzenlemeler ile 657 sayılı Kanunda yer alan hükmün de (7 günü aşan hastalık izinlerinde özel hizmet tazminatının kesilmesi) dava edilmesi sırasında emsal olabilecek niteliktedir.

SGK EK ÖDEME ESASLARININ İPTALİ İSTENEN MADDESİ

DANIUŞTAY ONİKİNDİ DAİRESİ KARAR

7/c: Disiplin cezasından dolayı ek ödemenin kesilmesi,
7/ç: Olumsuz sicilden dolayı ek ödemenin kesilmesi

Anayasa Mahkemesi, disiplin cezasından dolayı ek ödemenin kesilmesi yönündeki kanun hükmünü, iptal etmemiştir. Danıştay da, bu iki unsurun performansı etkileyeceğini ve teşvik edici yönünü göz önünde bulundurarak, düzenlemeyi hukuka uygun bulmuştur.

7/h: İstihdam edilen 4/B'li personelin bir üst öğrenimi bitirmesi halinde ek ödemesi yükselmez

Danıştay, düzenlemeyi hukuka uygun bulmuştur.

8/c: İstanbul'daki personele 30 puan fazla ek ödeme verilmesi

İstanbul ilinde personel istihdamında yaşanan sıkıntıdan dolayı, düzenleme hukuka uygun bulunmuştur.

7/g: hastalık izin süresinin 10 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden ek ödeme ödenmez.

Danıştay önce Anayasa'nın 17, 49 ve 55. maddelerine atıfta bulunmuş sonra da 90. maddeyi referans göstermiştir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 23. maddesinde, herkesin kendisi ve ailesi için insan onuruna yaraşır ve gerekirse her türlü sosyal koruma önlemleriyle desteklenmiş bir yaşam sağlayacak adil ve elverişli ücret hakkı vardır, hükmü yer almaktadır. 
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ise üye devletlere yaşamı korumak için uygun tedbirler alma yükümlülüğü yanında sağlık hizmetleri sağlama yükümlülüğü de öngörmektedir.
Danıştay Onikinci Dairesi bu atıflardan sonra, 657 sayılı Kanunun 105. maddesinde yer alan "hastalıklar ve izinler sırasında özlük haklara dokunulmayacağı" yönündeki kurala binaen, düzenlemenin iptaline karar vermiştir.

9. madde:Performans ek ödemesi 
Ek: Performans ek ödeme formu

Objektif kriterler yer almadığından hem 9. maddenin hem de eki, "performans ek ödeme forumunun" iptaline karar verilmiştir.

Danıştay Onikinci Dairesi
Memurlar.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.