Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programı..

Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programı..

Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programı..


Sağlık Bakanlığı tarafından Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programı düzenlenecektir.

11 Kasım-06 Aralık 2013 Tarihleri İçin Planlanan Hastane Enfeksiyonları Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programı düzenlenecektir.

Başvuru formu için tıklayınız
TC
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 81595070/774/2013.5363.29735
Konu : Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği

Sertifikasyon Programı
…………………………………VALİLİĞİ
(İl Sağlık Müdürlüğüne)

11/08/2005 tarihli ve 25903 sayılı Resmi Gazete’de (RG) yayımlanan “Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliği” ve 18/11/2006 tarihli ve 26350 sayılı RG’de yayımlanan “Enfeksiyon Kontrol Hemşirelerinin Eğitimine ve Sertifikalandırılmalarına Dair Tebliğ” çerçevesinde sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önlenmesi çalışmalarında ulusal standardizasyonun sağlanması amacıyla ‘Hastane Enfeksiyonları Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Sertifikasyon Programları’ düzenlenmektedir. Sertifikasyon programlarına aynı Tebliğ 9 uncu maddesine uygun olarak bilgisayar kullanmayı bilen, meslekte en az üç yıl hizmeti bulunan, enfeksiyon kontrol hemşiresi olarak görev yapacakları kurumları tarafından belgelendirilen hemşireler [hemşire, sağlık memuru (toplum sağlığı bölümü) ve hemşirelik yetkisi almış ebeler] katılabilmektedir.

2013 yılının ikinci Sertifikasyon Programı 11 Kasım – 06 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Adaylar başvurularını Ek-1’de sunulan Başvuru Formunu diploma fotokopileri ile birlikte İl Sağlık Müdürlüklerine teslim etmek suretiyle yapacaktır. Başvuru Formlarının adaylar tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve Kurum Amiri tarafından onaylanması gerekmektedir; ilgili imzaların veya bilgilerin eksik, diploma fotokopisinin eklenmemesi durumunda başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvurular İl Sağlık Müdürlüklerince değerlendirilecek olup uygun şartları taşıyan adaylar en geç 09 Ekim 2013 tarihine kadar Bakanlığımıza bildirilecektir. Müdürlüklerce değerlendirilmeye alınmayan şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Bu itibarla Müdürlüğünüzce, ilinizde bulunan kamu, özel, üniversite tüm yataklı tedavi kurumlarına gerekli duyurunun yapılarak kurum amirlerince onaylı başvuru formlarının, diploma fotokopilerinin toplanması; tüm başvuruların (kamu, özel, üniversite, askeri) muhafaza edilerek anılan Tebliğ hükümleri ile Ek-2’de sunulan ‘Başvuruların Değerlendirilmesine İlişkin Esaslar’ çerçevesinde değerlendirilmesi ve uygun bulunan
adayların 09 Eylül – 09Ekim 2013 tarihleri arasında Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi’ne (ÇKYS) işlenmesi gerekmektedir.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR

İl Sağlık Müdürlüklerince Dikkat Edilecek Hususlar
1. Sertifikasyon Programına, lisans mezunlarına öncelik verilmek üzere; yataklı tedavi kurumlarında görev yapan, bilgisayar kullanmayı bilen, meslekte en az üç yıl hizmeti bulunan, enfeksiyon kontrol hemşiresi olarak görevlendirilmiş ve/veya görev yapacakları kurumları tarafından belgelenen hemşireler, sağlık memuru (toplum sağlığı bölümü) ve hemşirelik yetkisi almış ebeler (ebelerin hemşirelik yetkisi alıp almadıkları il müdürlüklerince incelenerek formda belirtilecektir) katılabilir.
2. Ağız ve diş sağlığı merkezleri ile entegre ilçe hastanelerinde görev yapanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
3. Sertifikalı enfeksiyon kontrol hemşiresi bulunmayan kurumların başvuruları önceliklidir.
4. Eğitim merkezleri hariç aynı kurumdan birden fazla eğitim başvurusu kabul edilmeyecektir.
5. Sözleşmeli personelin (4924) yılda bir aydan fazla eğitime katılmaması ile ilgili denetim, personelin kurumu ve ilgili sağlık müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
6. 4/B sözleşmeli personelin Bakanlığımızca düzenlenen sertifikalı eğitim programlarına en fazla bir defa 3 (üç) ayı geçmemek üzere katılması ile ilgili denetim, personelin kurumu ve ilgili sağlık müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
7. Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ilgili hükmü gereği “Yıllık ortalama yatak doluluk oranı dikkate alınarak her yüz elli dolu yatak için bir enfeksiyon kontrol hemşiresi görevlendirmiş olması gerekmekte olup, yatak sayına uygun sayıda sertifikalı/eğitime katılmış personeli bulunan kurumların başvuruları kabul edilmeyecektir.”
8. Adayların başvuru formları il sağlık müdürlüklerince değerlendirilecektir.
9. İl içi planlamanın kurumun hizmetlerini aksatmayacak şekilde yapılması, gereksiz başvuruların engellenmesi, uygun başvuruların değerlendirilerek her bir dönem için kaç personelin gönderilebileceğinin belirlenmesi ve uygun görülen adayların Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) ekranına kaydedilmesi il sağlık müdürlüklerince gerçekleştirilecektir.
10. İl sağlık müdürlüklerince doldurulacak ÇKYS ekranı, 09 Eylül – 09 Ekim 2013 tarihleri arasında açılacak olup daha sonra ekrana ulaşılamayacaktır.
11. Başvuru formları il sağlık müdürlüklerince muhafaza edilecektir.
12. Bakanlığa gönderilen başvurular eğitim merkezlerinin kontenjanı ve adayların tercihleri doğrultusunda değerlendirilerek uygun bulunanlar için Makam onayı alınacaktır. Makam onayı alınan kursiyerlerin Sertifikasyon Programına katılımı iptal edilmez. Kursiyerin Sertifikasyon Programına katılmasının mümkün olmadığı olağan dışı durumlarda mazeret beyanının değerlendirilerek, valilik görüşü ile beraber gönderilmesi gerekmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.