.

Eczaneler Ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Neden Yayımlanmıyor?...

Eczaneler ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Neden Yayımlanmıyor?

Eczaneler Ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Neden Yayımlanmıyor?...



31 Mayıs 2012 tarih ve 28309 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6308 sayılı Kanunla 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunda başta eczane açılış, kapanış, nakil ve devir işlemleri olmak üzere önemli değişiklikler yapılmıştır.

 

Kanunun geçici 4. maddesi Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin, Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içinde Sağlık Bakanlığınca hazırlanarak yürürlüğe konulmasını hükmetse de geçen yedi aya rağmen henüz Yönetmelik yayımlanmamıştır.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu eczane açılış, kapanış, nakil ve devir işlemlerine ilişkin yorum farkını ortadan kaldırmak ve uygulamada yaşanan belirsizliği gidermek adına 17 Eylül 2012 tarihinde yaptığı duyuruyla, Kanunun yürürlüğe girdiği 31 Mayıs 2012 tarihinden sonra çeşitli sebeplerle eczanesini kapatmış olanların bir defaya mahsus olmak üzere 2012 yılı sonuna kadar Kanundaki kriterlere tabi olmaksızın yeniden eczane açma taleplerinin değerlendirileceğini, bu tarihten sonra ise sadece devir ve nakil hakları bulunduğunu ifade etse de bu süre de dolmuştur.

 

İlgili maddeleri yürürlüğe girmiş olan Kanun hükümlerinin 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle ne şekilde uygulanacağını belirleyecek olan yönetmeliğin yayımlanarak yürürlüğe girmemiş olması ve Kanunun yoruma açık olması nedeniyle belirsizlik devam etmektedir.

 

Henüz eczane açılabilecek ilçelere ait listeler de Bakanlık tarafından yayımlanmamıştır. Bu durumda Eczacı Odaları ve İl Sağlık Müdürlükleri eczane açılış, kapanış, nakil ve devir işlemlerine ilişkin gelen talepleri karşılamada hangi kriterleri esas alacaklardır?

 

Yeni yılın ilk günü itibariyle yeni bir eczane açmak, eczanesini kapatmak, nakil etmek veya devretmek isteyecek bir meslektaşımız, kanunun değişen maddelerinin uygulanmasında yol gösterici olan ilgili yönetmelik yayımlanmadığı için yaşanacak sıkıntılar nedeniyle önemli hak kayıplarına uğrayabilecektir.

Bu süreçte yönetmelik ile belirlenecek hizmet puanı, yerleştirme puanı, ilçe katsayıları, yardımcı eczacı çalıştırma kriterleri gibi birçok konu halen belirsizliğini korumaktadır. Eczacının puan hesabında baz alınacak Eczacı Bilgi Sistemi henüz ortada yoktur. Bu şartlar altında değişen kanun hükümlerini uygulamak mümkün görülmemektedir.

 

Konuyla ilgili olarak Odamız tarafından, Kanunun geçici 4. maddesi gereğince Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi gereken son tarih olan 31 Kasım 2012 tarihinin öncesinde, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti'ne yönetmelikle ilgili görüşümüz iletilmiş, Merkez Heyeti'nden taslağın son halinin tüm Eczacı Odalarıyla paylaşılması ve her Odadan katılacak temsilciler ile bir "Yönetmelik Çalıştayı" düzenlenmesi ve/veya ivedilikle Başkanlar Danışma Kurulunun toplanması talep edilmiştir. Ancak Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti 27 Eylül 2012 tarihinde Bölge Eczacı Odalarına gönderdiği taslak metne 8 Ekim 2012 tarihine kadar görüş istemek dışında hiçbir paylaşımda bulunmamış, eczacı kamuoyunu yönetmelik çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmeme alışkanlığını ısrarla sürdürmüştür.

 

6197 sayılı Kanunda yapılan değişikliklerin uygulanmasına yönelik hazırlanması gereken yönetmelik altı aylık geçiş süreci sonunda yayımlanmadığından, oluşacak hak kayıplarının önlenmesi amacıyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu üç aylık yeni bir erteleme kararı alarak yeni yönetmelik yürürlüğe girene kadar yürürlükte olan uygulamalar doğrultusunda Eczacı Odalarının işlem yapmaları sağlanmalıdır.

 

Yönetmelik çalışmalarını Eczacı Odalarından bağımsız olarak sürdüren Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, yönetmeliğin yayımlanma süresinin sonuna gelinmiş olmasına rağmen hangi gerekçeyle hâlen yayımlanamadığı konusunda bilgi sahibidir. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu hazırlanan yönetmelik taslağının eczacı kamuoyu tarafından tüm yönleriyle tartışılması ve kanunun yasalaşma sürecinde olduğu gibi yönetmeliğin de tam bir mutabakatla çıkarılması konusunda azami hassasiyeti gösterirken, Türk Eczacıları Birliği'nin taslağın son halini kamuoyundan saklamasını ve varsa çözülmesi gereken sorunları bizlerle paylaşmaktan kaçınmasını anlamak mümkün değildir.

 

Türk Eczacıları Birliği tüm iyi niyetimize ve katkı verme çabalarımıza rağmen Bölge Eczacı Odalarını yok saysa da, 1 Ocak 2013 yılı itibariyle eczane açılış, kapanış, nakil ve devir işlemleri ve Kanunda yapılan değişikliklerle ilgili bütün konularda yaşanacak kaosu önlemek için bir an önce harekete geçmeli ve gelinen son durumu eczacı kamuoyu ile paylaşmalıdır.

 

Saygılarımızla,

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.