Dünyada Bir İlk...

Şimdiye kadar dünyada Mikroperkütan yöntemiyle ameliyat edilen en küçük hastanın iki yaşında olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, kendi kliniklerinde 7 aylık bir bebeği Mikroperkütan yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı yapmakla dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dünyada Bir İlk...


Türkiye’nin böbrek taşı hastalığının en sık görülen ülkelerden biri konumunda olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, ”Ülkemizde doktorlar bu hastalığın tedavisi için dünya ile yarışıyor. Hastanemizde de dünya da ilk kez 7 aylık bir bebeğe mikroperkütan yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı yapıldı” dedi.

3 aydan beri idrar yolu enfeksiyonu geçiren 7 aylık Çınar Can Kaçıra isimli bebeğin Bitlis Tatvan’dan Dicle Üniversitesi Hastanesine getirildiğini belirten Sancaktutar, “Kliniğimizde yapılan tetkiklerde Çınar Can bebeğe böbrek taşı tanısı konuldu. Çınar bebek, Mikroperkütan yöntemi kullanılarak yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu” şeklinde konuştu.

“Ameliyat edilen hasta sayısında da ilk sıradayız “

Üroloji AD Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Bozkurt Üroloji Anabilim Dalı olarak bölgenin önemli bir sağlık merkezi olduklarını vurgulayarak, bunu da ekip ruhu anlayışıyla başardıklarını söyledi. Bozkurt, “Bölgemiz taş hastalığı açısından taşın en sık görüldüğü coğrafyadadır. Bu nedenle böbrek taşı ile ilgili dünya neyi kullanıyorsa kliniğimizde de onu kullanıyoruz. Güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mikroperk yöntemi dünyada son birkaç yıldır kullanıma girdi. Bizde de 2 yıldan beri mevcut. 50′si çocuk olmak üzere 70′e yakın hastada bu sistemi kullandık. Bu sayı itibari ile dünyada birinci sıradayız. Bütün sistem uzun bir iğne yardımıyla böbreğe ulaşmayı ve taşın lazerle parçalanmasını esas alan bir tekniktir. Çok etkin ve konforlu bir yöntemdir. Hastada hiçbir kesi yapmaya gerek kalmıyor ve böylece iz kalmıyor. Özellikle çocuklar için çok ideal bir yöntemdir. Bu hastamızda da bu yöntemi kullandık. Amacımız bölge insanına en iyi sağlık hizmetini sunmaktır” diye konuştu.

TIP LİTERATÜRÜNDE BİR İLK

Ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, ameliyatla ilgili şunları söyledi:

” Çınar bebek bize sol böbrekte 2 cm’lik taş ile başvurdu. Yaptığımız incelemede sistin taşı olduğunu belirledik. Bu hastalarda taşın tekrar oluşma riski yüksektir. Bu nedenle en az invazif ve en etkin yöntem olan Mikroperk sistemini kullanmamız gerekmekteydi. Biz hastane olarak bu donanıma sahip durumdayız. Hastanemizde yaklaşık 2 yıldan beri Mikroperk sistemi mevcut. Bu sistem çok ileri teknoloji gerektiren ve dünyada bile henüz çok yeni bir yöntemdir. Daha öncede 50′ye yakın çocuk hastada deneyimimiz olmuştu. Bu sayı ile bu yöntemi dünyada en çok yapan merkez konumundayız. Bu tecrübenin verdiği güven ile 7 aylık bir bebekte ilk defa bu yöntemi denedik ve başarılı olduk. Çınar bebek 7 aylık olan en küçük hastamız. 90 dakika kadar süren operasyonda böbrekteki 2 cm’lik taşı kum haline getirdik. Ayrıca, bebeğimizin şimdiye kadarki tıp literatüründe bu ameliyatın yapıldığı en küçük hasta olarak kabul edilebilir. Bu da bize ayrı bir heyecan verdi“ dedi.


STAR Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.