.

Döner Sermayeler Hastanelerde Geç, Tsm'lerde Eksik Yatıyor

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, birçok hastanede döner sermayelerin geç ödenerek ve eksik yatırıldığını, entegre hastanelerde ve toplum sağlığı merkezlerinde ise düşük döner sermayeler nedeniyle çalışanların mağdur edildiklerini söyledi.

Döner Sermayeler Hastanelerde Geç, Tsm'lerde Eksik Yatıyor Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, birçok hastanede döner sermayelerin geç ödenerek ve eksik yatırıldığını, entegre hastanelerde ve toplum sağlığı merkezlerinde ise düşük döner sermayeler nedeniyle çalışanların mağdur edildiklerini söyledi.
Çetin yaptığı açıklamada, döner sermaye konusunda sağlık kuruluşlarında çeşitli sıkıntıların yaşandığı bir dönemde döner sermaye yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde 200 TL'ye varan düşüşlere neden olunduğunu ifade etti. Çalışanların çözüm isterken yeni sorunlarla karşılaştıklarını belirten Çetin:

“Döner sermaye sistemi tüm bu sorunlarla çalışma hayatını sağlık çalışanlarına adeta zindan ederken, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur. Çünkü döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını kaybetmektedirler.


Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla ya emekli olamamakta, ya da emeklilikte de çalışma zorunda kalmaktadırlar” dedi.


Yıllarca özveri ile sağlık hizmetlerini yürüten, yurdun dört bir yanında, gece gündüz demeden şifa dağıtan sağlık çalışanlarının emeklilikte adeta sefalete mahkûm edildiğini ve sağlık çalışanlarının emeklilik günlerini endişe ile beklediğini söyleyen Çetin, onları bu endişeden kurtarmak için döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gerektiğini vurguladı. Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:


“Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda başlattığımız dilekçe kampanyasına gösterdiği yoğun katılında bu hakkın ne kadar çok istendiğinin kanıtıdır. Bugün biz bu haklı talebi bir kez daha dile getiriyor ve döner sermayeleri emekliğe yansıtın diyoruz. Maliye ve Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda adım atmaya davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı, adaletli bir paylaşımın yapıldığı, vaktinde ve tam ödenen, emekliliğe de yansıtılarak geleceğimizi de garanti altına alan bir sistem istiyoruz.


Türk Sağlık-Sen olarak bu konudaki mücadelemizi sonuç alana kadar sürdürmekte kararlıyız. Çalışanların bu talebini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Genel merkezimiz Maliye Bakanlığı önünde bu konuda bir eylem yaparak sağlık çalışanlarının sesini Maliye Bakanına da iletecektir
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.