.

Doğum İzni Parasını Kim Öder?...

Doğum izni parasını kim öder?

Doğum İzni Parasını Kim Öder?...



Doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftada hamile kadın işyerinde çalışmaz, izinlidir. Çalışmadığı 16 haftanın parasını da SGK, kadına öder. İşverenler isterse bu sürede ücret ödeyebilir ve sonra kadının SGK'dan aldığı parayı kendilerinden isteyebilir

    

Ali Bey, doğum izni ile devletten alınan doğum parası aynı şey midir? Doğum için izne ayrıldığım takdirde işyerimden maaş almaya devam edebilecek miyim? Bir de 16 haftanın sonunda devletin ödediği bir para varmış, yoksa işyerinden maaş almayıp devlet bize bunu 16 haftanın sonunda kesintiye uğrayıp da mı veriyor? Gülşen İLHAN

Sayın okurum, hamile çalışan kadınlar doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doktor raporuyla doğum iznine ayrılırlar. Doğum izninde işçi kadın çalışmadığı için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. İşverenin ücret ödemek zorunda olmadığı bu 16 haftanın parasını bazı şartlarla SGK size geçici işgöremezlik ödeneği adı altında 16 haftanın sonunda öder. Ancak bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde olduğu halde ücretlerini her ay ödemeye devam ederler. Uygulamada sıkça gördüğümüz üzere, ödediği bu ücretlere karşın sizin SGK'dan alacağınız 16 haftalık parayı da sizden ister.

DOĞUM İZNİ PARASININ ŞARTLARI

5510 sayılı kanunun 18. maddesine göre;
"c) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,
d) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için, geçici işgöremezlik ödeneği verilir."


Yani siz SSK'lı çalışan kadın olarak, doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün adınıza SSK primi ödenmiş olması şartıyla 16 haftalık (112 günlük) süre için SGK'dan son 3 aylık brüt ücret, ortalamanızın üçte ikisi kadardır. Sizin son üç aylık SGK'ya bildirilen brüt ücret ortalamanız aylık 2000 lira ise bu rakamın üçte ikisi 1333 lira olacaktır ki, bu rakam da genelde net ücrete yakındır.

HABERTÜRK 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.