.

Devlet Memuru İşyeri Açabilir Mi?...

Devlet memuru işyeri açabilir mi?

Devlet Memuru İşyeri Açabilir Mi?...



Devlet memurlarının, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesinde yer almaktadır.

Bu maddeye göre; ‘’Memurlar Türk Ticaret Kanunu’na göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticaret mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

(Yukarıdaki maddeye göre, devlet memurlarının, anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm mevcut değil. Nitekim Danıştay’ın kararına göre de; ‘’Devlet memurlarının anonim şirkette kurucu ortak olmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında sayılmaz.’’ (Dn. 1. Dairesinin, 19.06.1991 tarih ve E. 1991/77, K. 1991/105 sayılı Kararı). Başka bir anlatımla, devlet memurları, anonim şirketlere ortak olabilir.)

İBRAHİM YILDIRIM
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.