.

Çevre Sağlığı Teknikerleri, Evlerine Ve Ekmeklerine Tekrar Kavuşmak İstiyor

MAHKEME KARARIYLA GÖREVLERİNE SON VERİLEN ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİKERLERİ, EVLERİNE VE EKMEKLERİNE TEKRAR KAVUŞMAK İSTİYOR

Çevre Sağlığı Teknikerleri, Evlerine Ve Ekmeklerine Tekrar Kavuşmak İstiyorÖSYM’nin aradığı şartları taşıyarak 2013 yılında göreve başlamış, 1,5 yıldır 657 sayılı Kanuna tabi devlet memuru olarak görev yapan ve şimdi haksız bir mahkeme kararı ile görevlerine son verilmiş mağdur 63 çevre sağlığı teknikeriyiz.

KPSS 2013-1 tercih kılavuzunda çevre sağlığı teknikeri olarak atanabilmek için aranan şartlara haiz olan bizler, usulüne uygun olarak yerleştirildik ve şu andaki görev yerlerimize atandık. Devlet memuru olabilmek için tüm niteliklere sahibiz. Aday memurluk sürecini de layıkıyla tamamlayarak asaletimizi almaya hak kazandık.

25 Ocak Pazar gününe kadar kamudaki diğer devlet memurundan bir farkı olmayan kadrolu çevre sağlığı teknikeri olarak emekli olacağımızı düşünürken, 26 Ocak Pazartesi günü görevlerimize son verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin 31/10/2014 tarihli ve E.2013/1639-K.2014/1357 sayılı çevre sağlık teknikeri olarak yapılan tüm atamaların iptal edilmesi şeklindeki kararı nedeniyle 63 çevre sağlığı teknikerinin görevine son verildiği ve yeniden yerleştirme yapılacağı belirtilmektedir.

Bizler, çevre sağlığı teknikerliği bölümünden mezun olduk ve 3064 kurum kodu ile çevre sağlığı teknikeri olarak atamamız yapıldı. Bizim atandığımız dönemde; ÖSYM tercih klavuzunda Çevre Kirlenmesi, Çevre Koruma, Çevre Koruma ve Kontrol bölümü önlisans mezunlarına çevre sağlığı teknikeri olarak başvurma hakkı verilmedi.

Ancak daha sonra, bu bölüm mezunları, kendilerinin de ‘çevre sağlığı teknikeri’ sayılması ve bizim atamamızın iptali için yargı yoluna başvurdu. Biz göreve başladıktan sonra YÖK’ün görüş değiştirmesi nedeniyle, İdare Mahkemesi 3063 kurum kodlu olanların da çevre sağlığı teknikeri olarak atanabileceğine ve dolayısıyla bizim atamaların iptaline karar verdi.

Hem YÖK, hem de İdare Mahkemesi tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapıldığında 3063 ve 3064 kodlarının birbirinden farklı eğitime tabi tutulduğu ve farklı görevleri ifa etmeleri gerektiği görülecektir.

Ama burada önemli olan mağdur edilen 63 çevre sağlığı teknikerinin durumudur. Eğer ki ortada bir hata ya da ihmal varsa bunun bizden kaynaklanmadığı ortadadır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve ÖSYM tarafından yeniden yerleştirme yapılacağı söylenmektedir. Ancak yerleştirmeye müracaat edeceklerin sayısının artmış olması nedeniyle birçoğumuz yeniden yerleşemeyecek. Zaten yerleşenlerin de aynı yerde kalabilmesi mümkün değildir. Oysa bizler düne kadar görev yaptığımız yerlerde düzenlerimizi kurduk, ailelerimizi buralara yerleştirdik.  Yani her durumda mağdur olanlar biziz.

Konuyla ilgili olarak bir düzenleme yapılmasının aciliyeti ortadadır. İdare, mahkeme kararını uygulamak zorunda olduğunu söylemektedir. Ancak, bu kararın uygulanması, bu konuda hiçbir sorumluluğu bulunmayan bizleri mağdur etmektedir. Alan tercihlerini belirleyen ÖSYM ve YÖK, buna göre atamaları yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu iken, mağdur edilen bizleriz. Mahkeme, karar verirken bizleri de düşünmeliydi.

Şu andaki beklenti ve talebimiz; mağduriyetimizi giderecek, bizleri evlerimize ve ekmeğimize tekrar geri döndürecek bir düzenlemedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.