Çalışma Bakanı İle Sağlık Bakanı Anlaşamadı..

Ameliyat olana fatura 1190 TL'ye çıkacak!

Çalışma Bakanı İle Sağlık Bakanı Anlaşamadı..


Vatandaşa, SGK ile anlaşmalı özel hastaneler alıştıra alıştıra açıldı. 2008'de SGK fiyatlarının yüzde 30'u kadar ilave ücretle başladı, sonra yüzde 90'a çıktı. Şimdi ise SUT fiyatının yüzde 200'üne kadar özel hastaneler fark alabilecek. Örneğin, 65 liralık MR için özel hastane hastadan 58 liraya kadar fark alabilirken artık bu rakam 130 liraya çıkacak

 KAÇ PARA ÖDEYECEKSİNİZ?

Bakanlar Kurulu tarafından TBMM'ye sevk edilen mini sosyal güvenlik paketindeki bir madde çok ilginç. Bu maddeyle bugüne kadar özel hastanelere gittiğimizde ödediğimiz ilave (fark) ücretler yüzde 90'dan yüzde 200'e çıkarılıyor. 2008 yılında yüzde 30 ile başlayan, sonra yüzde 90'a çıkarılan özel hastane ilave (fark) ücretleri, özel hastane sahibi Sağlık Bakanı ve özel hastaneler için çok üzülen Çalışma Bakanı'nın el ele vermesiyle 5 yılda yüzde 200'e ulaşmış oldu. Yakında "Yüzde 200'ü de kaldırdık, özel hastaneler sınırsız fark alabilir" derlerse sakın şaşırmayın.
Adına Sosyal Güvenlik Reformu denilen uygulamayla 1.10.2008 günü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girdi. Ardından bu yasayla birlikte, SGK ile sözleşme imzalayan özel hastanelerin kapısı SGK'lılara açıldı. İlk açıldığında, kamu hastanesi yerine özel hastaneye gidenin, belli oranda ilave ücret (fark) ödemesi gerektiğinden bahisle oranın kaç olacağı tartışmaları yaşandı.

ÇALIŞMA BAKANI İLE SAĞLIK BAKANI ANLAŞAMADI

Bir önceki Sağlık Bakanı'mız, 2008 yılında özel hastanelerin vatandaşlardan alacağı ilave ücretin yüzde 25 olmasını istiyor, Çalışma Bakanı'mız da yüzde 100 olmasını talep ediyordu. Bu sebeple yayınlanması gereken Sağlık Uygulama Tebliği konusunda iki bakan anlaşamadılar ve konu Başbakan'ın önüne gitti. Sonunda Başbakan'ın kararıyla oran yüzde 30 olarak başladı. Yani sizler SGK'lı olarak özel hastaneye gittiğinizde SGK sizin adınıza o hastaneye muayene parası olarak 30 lira ödüyorsa, bu 30 liranın yüzde 30'u kadar (9 lira) özel hastane ilave (fark) ücreti de ödemeye başladınız.
14.12.2009 günü bu köşeden,"Hastaneler değil vatandaşlar ceplerine göre kategorize ediliyor" demiştik. Zira 2010 yılı Ocak ayından itibaren özel hastaneler sınıflara ayrıldı ve vatandaştan alacakları ilave ücretler, hastanenin bulunduğu sınıfa göre belli olacaktı. 15.12.2009 günü de bu köşeden, "Özel hastaneye gidenin cebinden ne kadar para çıkıyor/çıkacak?" deyip tablolar yayınlamıştık.

Haberin devamı için tıklayınız

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.