.

Bu Yasa Çıkarsa Sağlıkçılar Taşeron Olacak Mı?

Bu Yasa Çıkarsa Sağlıkçılar Taşeron Olacak mı?

Bu Yasa Çıkarsa Sağlıkçılar Taşeron Olacak Mı?



 Bu Yasa Çıkarsa Sağlıkçılar Taşeron Olacak mı?

Maliye, Hazine ve Çalışma Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı taslak, kamu ve özel tüm iş yerlerinde asıl işlerde ‘taşeron’ işçi çalıştırmanın önünü açıyor. İş Kanunu’nun ikinci maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle, patronlar asıl işlerini de ‘taşeron işçilere’ yaptırabilecek. Böylece fabrikada, hastanede, medya sektöründe ‘taşeron’ işçi, doktor, hemşire, gazeteci çalıştırmak mümkün hale gelebileceği   adlı sitede yazıyor. 
Bahse konu taslak ile ilgili Avukat Murat Özverinin açıklamaları ise şöyle “14 maddelik yasa taslağının çalışma hayatında ‘sil baştan’ değişiklikler içerdiğine dikkat çekerek, özellikle 5. maddenin işçiler açısından büyük sıkıntı yaratacağını ileri sürdü. Patronların, yıllardır ‘taşeron çalıştırma’ şartlarının değiştirilerek, asıl işlerin de taşerona verilmesi talepleri olduğunu anımsatan Özveri, bu maddeyle patronların taleplerinin yerine getirildiğini söyledi.
Özveri, “Bu hüküm yasalaşırsa, bir iş yerinde patron, asıl işçinin maaşını vererek sonsuza kadar taşeron işçi çalıştırabilecek. Yani emsal ücreti ödediği sürece taşeron çalıştırabilecek. Örneğin, asıl işi kömür çıkarmak olan patron, madende taşeron maden işçisi çalıştırabilecek. Hangi şartla, kendi işçisinin maaşını ödemek şartıyla. Bu düzenleme sadece özel sektörü de ilgilendirmiyor. Kamuda da devlet asıl işini, taşerona yaptırabilecek. Örneğin, bir hastane, asıl işi hasta bakmak. Yani hemşire, doktor, röntgenciyi taşeron olarak şuanda çalıştıramaz. Ama bu düzenleme çıktıktan sonra kendi kadrolu doktorunun ücretini ödemek şartıyla taşeron doktor da hemşire de röntgenci de çalıştırabilecek” dedi”
Ancak, Avukat Murat Özverinin Sağlık Çalışanlarını taşeronlaştıran yasanın 11 sene önce çıktığından haberi yok. 4924 sayılı yasanın 11 inci maddesi ile 657 sayılı yasanın 36 ıncı maddesinin III sıra bendine eklenen paragraf ile Sağlık Çalışanları Taşeron kanalıyla pek tabiki çalıştırılabilir. 4924 sayılı yasanın 11 inci maddesi ile 657 sayılı yasanın 36 ıncı maddesinin III sıra bendine eklenen paragraf “(Ek paragraf: 10/07/2003 - 4924 S.K./11. md.) Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler, lüzumu halinde bedeli döner sermaye gelirlerinden ödenmek kaydıyla, Bakanlıkça tespit edilecek esas ve usullere göre hizmet satın alınması yoluyla gördürülebilir” demek suretiyle isteyen Hastane Yöneticisi isteyen Genel Sekreter Sağlık Çalışanını taşeron kanalıyla çalıştırılabilir. Sağlık Çalışanlarını taşeron kanalıyla çalıştırmakta hiçbir engel yoktur. Bu konuya ne dernekler ne odalar ve ne de sendikalar eğilmişlerdir. Çünkü Sağlık Çalışanları maalesef kimsenin umurunda değildir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.