Başhekim Görevden Alındı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sağlıkta pilot ili konumunda olan Gaziantep ilinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir birim olarak çalışan 112 Acil Sağlık Hizmetlerindeki

Başhekim Görevden Alındı


 Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sağlıkta pilot ili konumunda olan Gaziantep ilinde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir birim olarak çalışan 112 Acil Sağlık Hizmetlerindeki aksaklıklar ve sıkıntılar daha önce de defalarca ulusal ve yerel basında yer almıştı. Sık sık skandal haberlerle ülke gündemine gelen Gaziantep 112’de sular bir türlü durulmuyor. Küme düşen 112’nin başhekimi görevden alınırken, arkada cevap bekleyen çok sayıda soru bulunuyor.
Ülke genelindeki ve uluslar arası büyük deprem felaketlerinde rüştünü ispatlamış, özellikle yakın zamandaki Van depreminin üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden 25 kişilik ekibi ve ekipmanı ile deprem bölgesinde kurtarma faaliyetlerine başlamış bir kurum artık eski günleri mumla arar duruma gelmiştir. Peki ne oldu da son derece başarılı bir kurum olan Gaziantep 112 ‘de her şey tersine döndü. 
GAZİANTEP 112 D GRUBUNA DÜŞTÜ
 Bakanlığın yayınladığı; ildeki personel doluluk oranının da göstergesi olan hizmet bölgeleri tablosunda daha önce komşu illerle aynı kategoride iken şimdi en son hizmet bölgesi olan D grubuna düştü. 
Gaziantep il Sağlık Müdürlüğü koltuğuna oturduğu günden bu yana çalışanlarla doku uyuşmazlığı yaşayan Sağlık Müdürü Metin Karakök, bir yığın başarı belgesi ve takdirnamesi olan Acil Sağlık Hizmetleri Şubesinin önceki idarecileriyle çalışmak yerine kendi ekibini oluşturmak istemiş ama maalesef getirdiği kişiler “baskı rejimi” uyguladığı için bugünkü tablonun ortaya çıkmasında büyük etken olmuşlardır.   
 Bu yönetim anlayışının sonucu olarak 120 kadar personel tayinle başka illere gitmiştir. Fazladan 12 nokta açacak kadar personeli komşu illere kaptıran yönetim, olup biteni sadece izlemekle yetinmiştir. Makamın verdiği yetkiyi baskı aracı olarak kullanan Başhekimlik yetkilileri, kendilerine yakın gördükleri personeli istedikleri noktada kadro yeri şartı aramadan çalıştırmış, diğer personel üvey evlat muamelesi görmüştür. Haktan hukuktan ve hakkaniyetten uzak yönetim anlayışının doğal sonucu olarak personeldeki memnuniyetsizlik her geçen gün artmıştır. 
BAŞHEKİM GÖREVDEN ALINDI 
İnsanların çalışma şevki kırılmış, çoğu meslek hastalığı olan lumbalji vb. rahatsızlığı olmasına rağmen hayatlarında hiç rapor almamış olan personel sık sık sağlık raporu alma yoluna gitmiştir. Bu durum defalarca Sağlık Müdürüne iletilmişse de bir sonuç alınamamıştır. Sağlık Müdürü hatta, “Başhekim bunları benim bilgim dahilinde yapıyor” demiştir. 
   Sık sık idareci kadrosunu değiştirmesi ile tanınan Sağlık Müdürü nihayet tüm bu olumsuzlukların sorumlusu olarak gösterilenlerden biri olan Başhekim Oğuzhan Mor’u da Ağustos ayında görevden almıştır. Oğuzhan Mor’un görevden alınması ile personel üzerindeki baskı biraz olsun kırılmakla birlikte, memnuniyetsizlik yine hat safhadadır. 
DOKTORLU NOKTA SAYISI AZALDI
Her seferinde sağlıkta çağ atladığımızı söyleyen Sağlık Müdürüne soruyoruz:
-Gaziantep 112 ASH’de doktorlu nokta sayısı 6 iken neden sizin döneminizde 4’e düştü?


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.