Ambulanslara Şoför Alımında Sağlıkçılara Oyun

Şartnameye rağmen sağlık çalışanı yerine ambulanslara sağlık çalışanı olmayanlar şoför olarak alınıyor.

Ambulanslara Şoför Alımında Sağlıkçılara Oyun


Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in çağdaş kölelik olarak tarifini yaptığı ve bizimde bu tarife katıldığımız taşeron sistemine Türk Sağlık-Sen olarak her zaman karşı çıktık.
         Bu sistemde çalışanın emeğinin sömürüldüğünü, hakkının, hukukunun yok sayıldığını ve kesinlikle kamuda olmaması gerektiğini söyledik.
Bu sistem çalışanın iş güvencesini ortadan kaldırırken aynı zaman kamuda yandaş bir istihdam sistemine de dönüşmüştür.
Tüm uyarılarımıza rağmen son olarak 112 ambulanslarında taşeron şoför istihdamı ile ilgili illerde ihaleler yapılmıştır.
Ne yazık ki bazı illerde Ambulans şoförü olmak için başvuru yapan sağlık çalışanları yerine sağlık çalışanı olmayan kişilerin istihdam edildiğine dair sendikamıza şikâyetler gelmektedir.
Bu yapılan hukuksuzluktur. Çünkü ambulans sürücülük hizmeti alımı teknik şartnamesinin 7.5. maddesinde “Yüklenicinin istihdam edeceği sürücülerin tamamı öncelikle Acil Tıp Teknisyenlerinden (ATT), Paramediklerden(AABT), diğer sağlık personellerinden (Hemşire, Sağlık Memuru, Toplum Sağlığı Teknisyeni vb. gibi sağlık eğitimi almış kişilerden) oluşacaktır.' açıkça nasıl istihdam yapılacağını belirtmektedir.
Şartnameye göre sağlık personeli olarak başvuru yapanların sayısı ihtiyaçtan az ise Bakanlık onayıyla sağlık personeli dışında sürücü çalıştırılabilecektir.
Teknik şartnamede çok açık bir şekilde belirtilmesine rağmen bazı illerde sağlık personeli müracaatları dikkate alınmadan sağlık personeli olmayan kişiler işe alınmıştır.
Mevzuata aykırı olan bu haksızlık ve hukuksuzluğun sonlandırılması için Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünü göreve davet ediyor ve bu türlü alımların yapıldığı il ihalelerini yeniden değerlendirmeye çağırıyoruz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.