Akdağ'dan Çeşitli Konularda Açıklamalar

Akdağ'dan Çeşitli Konularda Açıklamalar

Akdağ'dan Çeşitli Konularda Açıklamalar


 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacıların haklı taleplerinin, hep masada konuşularak çözüldüğünü belirtirken, gösteri yapan eczacıları, açtıkları kimi pankartla ideolojik bir tutum sergilemekle suçluyor. Akdağ, Türkiye genelindeki 120 bin doktor arasında, sayıları bini geçmeyen bazılarının, daha çok kazanmak için muayenehane açmayı talep ettiğini ama bunun bir suç olmadığını belirtiyor. Akdağ, bir dönem kendisinin de muayenehanesi bulunduğu eleştirilerine, “28 Şubat döneminde fişlenmiştim. O zamanlar, bugün doktorlara tanınan imkanlar yoktu. Kamuda çalışırken geleceğim karanlıktı yani” diyerek yanıtlıyor.

Kendisi de tıp doktoru olan Sağlık Bakanı Prof. Recep Akdağ, sağlık alanındaki reformlara bir yenisini eklediklerini ve ‘Alo 182’ ile Türkiye’nin her yerinden artık vatandaşların doktor randevusu alabildiklerini, ‘Alo 184’ hattı ile de hasta şikayetlerinin alındığını söyledi. Bu uygulamanın denemesini yaptık ve foto muhabirimiz Coşkun İncekara, Bakan’ın yanından ‘Alo 182’yi arayarak, istediği göz doktorundan randevusunu aldı. ‘Alo 182’ görevlisi, İncekara’nın hatırlayamadığı doktorunun soyadını da isminden hareketle bulup, randevuyu verdi. Gündemde yoğun olarak tartışılan konulara ilişkin Bakan Akdağ’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Eczacılar ile yaşanmakta olan sorunların odağı nedir?

İlacı halk adına satın alan kurum, Çalışma Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK). Dolayısıyla, hükümetin işini yapıyor ve vatandaşın hukukunu birinci derecede korumakla yükümlü. Bunun için de mümkün olduğunca ilacı daha ucuza mal ediyor. Meslek örgütleri de tabiidir ki, öncelikle kendi meslek mensuplarının çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Bu çıkarlar illa ki halkın çıkarlarıyla her zaman çakışır anlamında söylemiyorum. Bugüne kadar, dokuz senedir, buna benzer tartışmaları hep diyalogla ve sonunda anlaşarak çözebildik. Bu seferki tartışmanın da SGK ve Eczacılar arasında bir anlaşmayla, uyum içinde çözüleceğine inanıyorum.

Eczacılar İstanbul’da protesto gösterisi yaptılar. İhtilaf neden kaynaklanıyor?

Enteresan şeyler de oluyor. Pazar günü bazı eczacılar İstanbul’da, ‘Eczacıların hakları için yürüyoruz’ dediler. Ama o gösteride, enteresan bir pankart var, pankart diyor ki, “Sağlığın özelleştirilmesine hayır.” E iyi de bütün eczaneler özel sektör kuruluşu zaten. O pankartın söylediğine göre, “İlacı devletin ya da devlete ait sosyal güvenlik kurumunun bir şekilde doğrudan satın alması ve dağıtması beklenirdi, eski SSK hastanelerinde olduğu gibi” böyle enteresan, ironik, derin çelişkiler barındırıyor buna benzer gösteriler.

Bu gösteriler, eczacıların ideolojik bir tutum sergiledikleri anlamına mı geliyor? Gerçek sıkıntı nedir?

Bir kısmı ideolojik yaklaşımlar da gösterebiliyor, diğerleri de kazançlarıyla ilgili. Gösteri yapan eczacıların ana problemleri, kendi kazançlarıyla ilgili bunu öncelikle vatandaşa iyi bir anlatalım. Ama bunu söylerken şunu da inkar etmemek lazım. Sistemde, hem eczacılarımızın işini, hem vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracak iyileştirmeler yapmak mümkün. Bunun için eczacılar itiraz ettiklerinde, haklı itiraz etmiş oluyorlar, yani olay parçalı bir yapı gösteriyor. Eczacılardan gerçekten sistemin iyileştirilmesi için talepler de var. Vatandaşın ilaca erişmesinde, yine sistem anlamında önemli hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Burada ilaç sektörü ile ilaç firmalarından başlayarak, eczane sektörü dahil olmak üzere sonuçta bir metayı satan ve bundan kazanan bir sektörden bahsediyoruz. İlaç firmaları üretip satıyorlar, kazanıyorlar. Dağıtım firmaları dağıtarak kazanıyorlar, eczaneler satarak kazanıyor. Tabii ki bu satarak kazanma işlemi sırasında bir sağlık hizmeti sunuyorlar. Sonuçta eczacıların yaptığı da bir sağlık hizmeti.


DEVLET HASTANELERİ TİCARETHANE DEĞİL

Devlet ve üniversite hastanelerinde görev yapan doktorların, muayenehane açma ve hastanelerinde tam gün çalışma arasında seçim yapmalarını öngören yasa tepki çekiyor, ne diyeceksiniz?

Tepki olarak değil daha çok kazanmak için diyelim, ‘tepki olarak doktorlar hastanelerden ayrıldı’ lafı yanlış, daha çok kazanmak düşüncesi, bir suç da değil onu da söyleyeyim. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.