Akdağ Teşkilat Yasası Hakkında Konuştu

KANAL 24 / TARİH: 19.12.2011 “MODERATÖR” PROGRAMI

Akdağ Teşkilat Yasası Hakkında Konuştu


KANAL 24 / TARİH: 19.12.2011 “MODERATÖR” PROGRAMI

SUNUCU- Yeni teşkilat yasanız çıktı. Buna göre neler olacak bundan sonra?

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ- Tabi 9 yılın tecrübesiyle süzülmüş bir teşkilat yasası bu Taşkın Bey. Aslında hani yapısal dönüşümü biz vatandaşa hizmet tarafında büyük ölçüde tamamladık. İşte aile hekimliği kuruldu, kırsala hizmet verildi, 112 hizmetleri, acil hizmetleri büyük ölçüde geliştirildi. Hastaneler, kamu hastaneleri bütün vatandaşlara eşit biçimde hizmet sunabilir hale getirildi. Özel hastanelerden hizmet almaya başladık, sayabiliriz buna benzer birçok hizmet var. İşte randevulu hizmet dönemi başladı, bugün hastanelerimizden 182 numaralı telefondan kolayca randevu alabiliyoruz. Ama bunların üzerine sistemi sürekli ayakta tutacak, performansı ve başarıyı çalışanlar açısından, özellikle yöneticiler açısından ön planda tutacak yeni bir sistemi bunun çatısını kapatacak şekilde dizayn etmemiz lazım. Bu 9 senenin tecrübesiyle böyle bir kanun hükmünde kararname yapmış durumdayız. İşte hastane birliklerini kuruyoruz şimdi. Bunların vatandaşa yansıması nasıl olacak? Vatandaş hizmetini yine almaya devam edecek de, inanıyoruz ve umuyoruz ki daha kaliteli bir hizmet almaya başlayacak, erişimi kolaylaşacak. Vatandaşın hastaneye gittiğinde ya da bir sağlık ihtiyacı olduğunda daha rahat hizmet alacağı ortamlar oluşturacağız. Ve şöyle söyledim ben hep: İşte sağlık sistemimize 10 üzerinden not vermek gerekirse AK Parti hükümetleri, 1. AK Parti Hükümeti iktidara geldiği zaman Türkiye’nin sağlık sistemi 10 üzerinden belki 3 alırdı.

SUNUCU- O kadar düşüktü yani?

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ- Öyleydi, öyle değil miydi yani?

SUNUCU- Biz bireysel olarak biliyoruz da, siz Bakan olarak söyleyince…

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ- Geriye dönük çok kötüydük tabi. Çünkü hem çalışanlar, hem vatandaş birlikte mağdurdu, sistemin mağduruyduk. Kötü bir sistem vardı, cesaret edilemiyordu o parçalı koalisyon dönemlerinde sistemi değiştirmeye hiç kimse cesaret edemiyordu. Şimdi kaç alır derseniz, 10 üzerinden 7,5 alır, 8 alır. Ama bunu 9 yapmak çok da kolay bir şey değil, çok rafine etmek lazım yaptığınız işleri. Ondan sonra birtakım geriye dönük şunu şu şekilde yapsaydık biraz daha iyi olurdu değişiklikleri yapmak lazım. Muhalefet burada da yanlış yapıyor. Biz gittiğimiz yolda ufak değişiklikler yaptığımız zaman, bak gördün mü bir iş yaptılar bunu değiştiriyorlar diyorlar. Halbuki bu çok tabiidir, bir dönüşümün olmazsa olmaz gerçeğidir bu. Teşhis koyacaksınız, politika uygulayacaksınız, sonra o uygulamalara geri dönüp dikkatle değerlendireceksiniz. Uygulamalardan aldığınız sonuçlara göre gerekirse birtakım küçük değişiklikler yaparak yolunuza devam edeceksiniz. Dikkat ederseniz biz sağlıkta bu yapısal dönüşümü gerçekleştirirken ana caddeden hiç ayrılmadık. Nedir bu ana cadde? Emin bir cadde, geniş, iyi asfaltlanmış bir cadde. Peyzajı falan da mükemmel yapılmış. Hangi caddeden bahsediyoruz? İnsana hizmet anlayışından. Bütün mesele Türkiye’de yoksul olsun, zengin olsun, işte köyde yaşasın, kentte yaşasın işçi, memur, emekli olsun hiç fark etmez. Herkesin sağlık hizmetine erişmesini sağlamak. Ne yapıyoruz? İşte odalarımıza banyolu, tuvaletli odalar halinde imkanlar getiriyoruz ama her vatandaşımız için. Bunların ismi eskiden özel odaydı.

SUNUCU- Eskiden özel odaydı evet. Zor bulunuyordu, para ödeniyordu.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ- Tabi. Bunun dışında daha çok parası olan, zengin olan ne yapabilir? Süit odada kalabilir. Aradaki fark sadece olsa olsa bu olur. Onun dışında alacağı sağlık hizmetleri açısından herhangi bir fark olmaz. Vatandaş bir helikopter ambulansa ihtiyaç duymuşsak kendisi için, o yoksul da olsa Erzurum’un Karayazı’sında, siz Karayazılısınız. Bir köyünde de olsa ambulans gider onu alır getirir. Paran var mı diye sormaz vatandaşa, sorulmaz sağlık problemi yani.

SUNUCU- Haberlerde de sık sık rastlıyoruz, artık yoğun çalışıyorlar anladığımız kadarıyla.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ- Elbette elbette. Şöyle söyleyeyim: Yani günde aşağı yukarı zannediyorum 30’a yakın uçuş gerçekleşiyor bütün Türkiye’de helikopterlerle ve uçaklarla. Şimdi uçak sayısını 5’e çıkardık biliyorsunuz. 4’ünü çalıştığımız firma teslim etti, birini de yakın zamanda getirecek. Şimdi bu örneği şunun için veriyorum: Yani bizim bir anlayışımız var, bu AK Parti’nin vatandaşa bakış açısıdır. Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.