Aile Hekimliği Çalışanlarının Hakları Gasp Ediliyor..

2005 Yılında Düzce ilimizde pilot uygulamayla, 2007 Yılında ilimizde İzmir’de uygulamaya konulan Aile Hekimliğinin bugün geldiği nokta, içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

Aile Hekimliği Çalışanlarının Hakları Gasp Ediliyor..
20 Aralık 2013 Cuma 17:07

Aile Hekimliğine geçiş aşamasında Hekim ve Ebe Hemşire arkadaşlarımız duruma göre ya tehdit edilmiş, yada özendirilerek Aile Hekimliği sözleşmesi imzalattırılmıştı.
          
Temelindeki mantığın sevk zincirini uygulamak ve Özel Sağlık Sigortaları aracılığıyla Devletin Birinci Basamak sağlık hizmetlerinden geri çekilmesini sağlamak olan Aile Hekimliği sisteminde bugün gelinen nokta içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Aile Hekimine hiç uğramayan, bilgi vermeden şehir değiştiren, gayrimeşru yollardan hamile kalan bir gebenin faturası dahi Aile Hekimine ve Ebe Hemşire ye çıkartılmaktadır.
       
Aile Hekimliğinde çalışan sağlık personellerimiz ne ahlak polisi, ne muhtar, ne de savcıdır. 
3 Aralıkta TBMM’nin gündemine alınan bu hafta yasalaşması beklenen yasayla Aile Hekimliği sisteminde çalışan hekim ve ebe hemşirelerimiz yasanın;  
     
• 52. maddesiyle, Aile hekimleri ve aile sağlığı hemşireleri ayda en az 16 saat zorunlu nöbet tutacak.  
       
Ortalama 3600 nüfusa bakan Aile Hekimleri, Ebe ve Hemşireler, hasta muayenesi, gebe-bebek-çocuk-15-49 yaş 65 yaş üstü izlemleri obezite, kanser taramaları, evde bakım, defin nöbeti gibi görevlere harcanacak zamanlar hesaplandığında zaten aşırı bir efor sarf ettiklerini görmek zor değildir. Bu kadar iş yükünün üzerine birde acillerde nöbet tutturulmak istenmesinin hiç bir izahı olamaz. Bu şekilde çalışma istenmesi hem hastaların sağlığı ile oynamak, hem de çalışanların sağlığı ile oynamak anlamı taşımaktadır.
     
• 6. Maddeyle; Mesai saatleri sonrası idare, doktoru istediği koşullarda göreve çağırabilecek. Kanun çıktıktan sonra yayınlanacak yönetmelikle belirlenecek olan maddenin içeriğiyle aile hekimliğinde çalışan personellerimiz tam bir köle zihniyetiyle yönetilecek. Belediyelerin görevi olan defin nöbeti zorunlu hale gelecek, daha önce Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği zorunlu ikamet yeniden çıkarılacak bu yönetmelikte yeniden getirilecek. 
Cümledeki idare ile kastedilen; TSM sorumlu hekimi, Halk Sağlığı Müdürü, Kaymakam hatta Vali olabilir. Yani bu maddeyle yedi kocalı hürmüze dönen aile hekimleri üzerinde herhangi bir idareci egosunu tatmin edebilir (663 sayılı Kanunun 55. Maddesini değiştiriyor)
       
• 46. Maddeyle; Doktorluk veya hemşirelik mesleğini ASM, hastane, poliklinik dışında yapanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası gelecek. TSM’nin istediği belgeleri göndermeyen veya düzenlemeyen aile hekimi iki defa uyarılır 3. Tekrarda bir önceki aya ait brüt maaşının%1 i kadar para cezası verilecek. (3359 sayılı yasayı değiştiriyor)
   
• Yine 46. Maddeyle; Bakanlığın ASM için belirlediği donanımı tamamlamayan, personel, tıbbi cihaz ve donanım, bina ve hizmet birimleri, malzeme ile ilaç standartlarına uymayan aile hekimlerine bir önceki aya ait brüt ücretin %5 i kadar para cezası verilecek. (3359 sayılı yasayı değiştiriyor)
     
• 52. Maddeyle; Cari gider dediğimiz ödemenin içinden tetkik ve sarf malzemesi giderleri çıkarılıyor. Aile hekimlerinin hastalarından istedikleri tetkiklerin bedeli aile hekimlerine ayrıca ödenecek.
 
YASANIN GETİRECEKLERİ; 
       
• 21. Maddeyle; Sağlık personeline uygulanan şiddet tutuklanmayı gerektiren suçlar içine alınacak.
     
• Aile hekimleri mesai sonrasında 30 saat işyeri hekimliği yapabilecek. Az tehlikeli gruptaki işyerlerinde işyeri hekimliği sertifikası olmadan da çalışabilecek.
 
YASA TASARISININ KAMUDA ÇALIŞAN DİĞER DOKTORLARDAN GÖTÜRECEKLERİ;
     
• 11. Maddeyle; Üniversitelerde çalışan Doçent ve Profesörler özel hastanelere ve özel üniversitelere döner sermaye tarafından kiralanabilecek. Ücret yasayla belirlenecek, parayı döner sermaye alacak, bir kısmını doktora verecek. (2547 sayılı kanunu değiştiriyor)
     
• 37. Maddeyle; Eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan Doçent, Yard. Doçent, Profesör ve eğitim kadrosunda bulunan uzmanlar özel hastanelere ve özel üniversitelere döner sermaye tarafından kiralanabilecek.
 
YASADAKİ BİR BAŞKA TEHLİKE İSE;
     
• 40. maddeyle; Bu gün itibarıyla Organ ve doku alınması, saklanması ve taşınması sadece sağlık kurumlarınca yapılırken, yasanın değişmesiyle, bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlarca da yapılabilecek. Sağlık kurumu olmayan bir işletme organ veya doku alıp, saklayabilecek, taşıyabilecek.
 
ÖRN;
• Belediyeler
• Bakanlığın yetkilendirdiği ticari işletmeler
• Bakanlığın yetkilendirdiği hayır kurumları
• Bakanlıktan ruhsat alan yabancı kuruluşlar gibi..
Özellikle Aile Hekimliği sisteminde çalışan arkadaşlarımıza pek çok sıkıntıyı yaşatacak olan bu yasanın bu şekilde çıkması kabul edilemez bir durumdur. 
Türk Sağlık-Sen olarak bu güne dek dimdik arkalarında durduğumuz Aile Hekimlerimiz Ebe Hemşire arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.
 
Ahmet DOĞRUYOL
Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şb. Bş.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.