3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü


 1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etmiş, bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonunun üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istemesi üzerine o günden beri, 3 Aralık “Engelliler Günü” olarak bilinmektedir. www.personelsaglik.com.tr

Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i -bir milyardan fazla kişi- çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Engelliler Veritabanı (ÖZVERİ) verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılı rakamlarına göre, 1 milyon 599 bin 222 engelli bulunuyor. Engellilerin, engel gruplarına göre dağılımları ise %50.5 süreğen (kronik) hastalıklar, %30.2 zihinsel, %20.1 ortopedik, %13.5 görme, %11 ruhsal ve duygusal ve %2.3 de dil ve konuşma olarak sıralanıyor. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeniyle de engelli sayısı artmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından, engelli bireylerin sağlık hizmeti taleplerinin, beklentilerinin tam ve sürekli karşılanması ve sağlık bakım kalitesinin yükseltilmesine yönelik projeler ve faaliyetler yapılmaktadır. Biz Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak da bu kapsamda çeşitli uygulamalar yapmaktayız. Engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda Bakanlığımızın   ‘Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırasına İlişkin Genelgesi’ hükümlerine uygun olarak hareket edilmektedir. Engellilere yönelik sağlık hizmetlerinin verildiği sağlık kuruluşlarının iç ve dış mekanlarının mimari ve çevresel düzenlemeleri ve denetlemeleri yapılarak engellilere uygun hale getirilmektedir. Ayrıca Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında engelli olup yatağa bağımlı olan vatandaşlarımıza sağlık hizmetini evlerinde sunmaktayız.

Biz Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak insanlarımızın engelleri ne olursa olsun eğitim ve rehabilitasyonla engelleri aşabileceğine inanıyor ve bu yönde hizmetleri sürekli kılan çalışma anlayışı içindeyiz. Engeli olmasına rağmen hayata devam eden ve durumunu kendisine engel olarak görmeyen tüm engelli vatandaşlarımızın bu anlamlı gününü tebrik ediyor, bir gün her birimizin engelli adayı olduğu bilinci ile Dünya Engelliler Günü’nü kutluyoruz.

 

Dr. Kemal ŞENER

İl Halk Sağlığı Müdürü


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.