.

2014/3 Sağlık Ataması Hakkında Önemli Hususlar..

2014/3 Sağlık Bakanlığı atamaları 5 Mart itibariyle başladı ve 10 Mart 2014 gece 23.59’a kadar devam edecek.

2014/3 Sağlık Ataması Hakkında Önemli Hususlar..



Hangi kurumlara tercih yapılacak?

Bu yerleştirme ile Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına personel yerleştirmesi yapılacaktır.

Bu yerleştirmeler sözleşmeli mi, kadrolu mu?

Bu yerleştirmeler kadrolu memur alımıdır. Devlet Personel Başkanlığı, bakanlığın acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Haziran öncesinde kurumsal bir yerleştirme yapıldığını açıklamıştır.

Hangi öğrenim düzeyinden alım yapılacak?

Bu alımda lise mezunları P94; önlisans (iki yıllık) mezunları P93 ve lisans (4 yıllık) mezunları P3 puanıyla tercih yapacaktır.

2013 puanı ile tercih olur mu?

Hayır. bu alımda sadece 2012 puanları kullanılabilir. 2013 puanı ile tercih yapılamaz.

Mezun durumda olmayanlar tercih yapabilir mi?

Hayır. 10 Mart veya daha öncesinde mezun durumda olmayanlar tercih yapamazlar. Yerleşirlerse de atamaları yapılmaz.

Adaylardan ricamız bu konuda hassas davranmalarıdır. Çünkü mezun olmadan yerleşen bir kişi hem kendisi atanamayacak hem de esas yerleşmesi gereken kişinin ekmeğine mani olacaktır.

Daha önceki kurumsal veya merkezi alımlarda yerleşenler tercih yapabilir mi?

Daha önceki kurumsal alımlarda yerleşenler başvurabilecektir. Ancak 2012/2, 2013/1 ve 2013/2 KPSS tercih işlemleri ile yerleşenler başvuramayacaktır. Ayrıca 2014/3'te yerleşenler 2014/1 KPSS tercih işlemlerine başvuramayacaktır.

Sadece sağlıkla ilgili bölümlerden mi alım yapılacak?

Hayır. mühendis, sosyal çalışmacı, psikolog, memur, VHKİ, istatistikçi, biolog, çocuk gelişimcisi gibi unvanlardan da alım yapılmaktadır.

Kaç tercih hakkı var?

Adayların 30 tercih hakkı var.

Şahsen tercih yapılabilir mi?

Hayır. Sadece online tercih yapılabilir.

Lise veya önlisansta sağlık üzerine bir bölüm okuduktan sonra farklı bir lisans(4 yıllık) okuyanlar bu alımda lise veya önlisans tercihi yapabilir mi?

Hayır. Bu kişiler 2012'ye lisans düzeyinden girmişlerdir ve sahip oldukları P3 puanı ile lise ve önlisans sağlık kadrolarını tercih edemezler. Zaten 2014/3 kılavuzunun 3.7 maddesinde açıkça bu belirtilmektedir.

Mezun olunan bölüm bilgisi değiştirilebilir mi?

Evet. 7 mart tarihine kadar kılavuzun sonunda yer alan Genel Amaçlı Dilekçe Örneği ile ÖSYM başvurularak değişiklik yapılabilir. Detay için kılavuzu inceleyiniz.

Bazı arkadaşlar geçen sene yayımlanan Danıştay 12. Daire kararını yorumlarda muhalif yaklaşımla belirteceklerdir fakat bu durum kararın yanlış algılandığını göstermektedir.

Tercih değişikliği yapılabilir mi?

İnternet üzerinden tercihler bildirildikten sonra 10 Mart saat 23.59'a kadar yine online olarak tercih sırası değiştirilebilir veya iptal edilebilir.

18 yaşını doldurmayanlar tercih yapabilir mi?

Kılavuza göre, tercih işlemlerinin son günü itibariyle kazai rüşt kararı olamayanlar tercih yapamaz.

Askerlik görevini yapanlar tercih yapabilir mi?

Evet. Bu kişiler yerleşirlerse askerlik dönüşü görevlerine başlayabilirler.

Özel şart gerektiren kadrolar var mı?

Evet. Kılavuzda avukat, odyolog ile dil ve konuşma terapisti için özel nitelikler aranmaktadır. Tercih öncesi bu şartlar mutlaka incelenmelidir.

Kutay Seymen ARIKAN
memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.